W samorządach

W numerze 4/2024 Wspólnoty

24 lutego ukaże się kolejny numer Wspólnoty, a w nim m.in.

Koalicja rządząca musi pamiętać, że to samorządy generują rozwój lokalny. Wśród posłów koalicji 15 października, tworzącej sejmowe zaplecze dla obecnego rządu, jest wielu samorządowców. Zaangażowali się w wybory, bo widzieli potrzebę zmiany polityki prowadzonej przez rząd PiS – mówi w dużym wywiadzie Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Dotacje unijne gotowe do wypłaty. Pełną parą ruszyły nabory wniosków o dofinansowanie projektów ze środków UE. Samorządy mają w czym wybierać. Prezentujemy najciekawsze konkursy.

Jan Olbrycht: Jedność to siła – Pamiętajmy, że będąc razem, przy wszystkich różnicach pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, jesteśmy zdecydowanie silniejsi i bezpieczniejsi – mówi w rozmowie Jan Olbrycht, europoseł, który po czerech kadencjach zdecydował się zakończyć pracę w Parlamencie Europejskim.

Coraz bliżej nowelizacji dyrektywy ściekowej. Trwają prace nad nowelizacją dyrektywy o oczyszczaniu ścieków komunalnych. Rada Europejska i Parlament Europejski wypracowały wstępne porozumienie polityczne.

Edukacja a rozwój regionu. Niedobrze, gdy w analizach regionalnych edukacja jest tylko hasłem, wymienianym jednym tchem wraz z innymi usługami publicznymi. Lepiej, by stała się pełnoprawnym miernikiem budowania strategii w samorządach – pisze prof. Antoni Jeżowski.

Edukacja przyszłości to wyzwanie. Jak przygotować młodych ludzi do wyzwań dynamicznie zmieniającej się przyszłości, a dorosłych do oczekiwań pracodawców i rynku pracy? – zastanawia się Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Ustawa o obronie cywilnej jeszcze w tym roku. Wiceszef MON Paweł Zalewski zapowiedział, że w najbliższych miesiącach przygotowana zostanie ustawa kompleksowo regulująca problematykę odporności państwa na zagrożenia. Na jej brak zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli pod koniec 2023 roku.

Alarm Smogowy ustala rządowi zadania. Aktywiści przygotowali dla Donalda Tuska listę spraw do załatwienia. Przełożyłoby się to na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce.

Blokowanie niewygodnych fejsbukowiczów przez urząd. Kampania wyborcza toczy się w mediach społecznościowych. Część internautów swoje pretensje formułuje w komentarzach na fanpage’ach włodarzy miast albo oficjalnych profilach urzędów. Ci najbardziej agresywni bywają blokowani. Czy to zgodne z prawem?

Wysłany wniosek musi dotrzeć do adresata. Skoro wniosek o udostępnienie informacji publicznej przesłany pocztą elektroniczną nie dotarł do adresata, gdyż został zatrzymany przez zabezpieczenia, to organ nie musiał na niego odpowiedzieć – uznał WSA w Gdańsku.

Czy prace rad seniorów i młodzieżowych są jawne? Jednym z elementów prawa do informacji publicznej jest prawo wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej. Wyjaśniamy, czy obejmuje ono również prace rad o charakterze konsultacyjnym.

Nieprawidłowy protokół z naboru a naruszenie zasady konkurencyjności. Sądy administracyjne mogą kontrolować prawidłowość naboru na wolne stanowiska w urzędach. Nie brakuje orzeczeń, w których wypowiadały się na temat nieprawidłowości w konkursach. Analizujemy problem protokołów z przeprowadzonych konkursów.

Nakaz usunięcia reklamy postawionej przed wejściem w życie uchwały krajobrazowej jest niekonstytucyjny. Trybunał wypowiedział się w sprawie pytania prawnego NSA dotyczącego braku zapewnienia ustawowych podstaw i trybu dochodzenia odszkodowania przez podmioty zobowiązane do usunięcia i rozbiórki tablic i urządzeń reklamowych wzniesionych legalnie na terenie gminy.

Kara za niezgłoszenie nabycia pojazdu usunięta, ale wątpliwości zostały. Ustawodawca zlikwidował od 1 stycznia obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu, zastępując go obowiązkiem rejestracji. Ale co zrobić z osobami, które pojazdów w ubiegłym roku nie zgłosiły, ale nie wszczęto w ich sprawie postępowań?

Brak dokumentu pełnomocnictwa nie oznacza braku umocowania do działania. Zgodnie z KPA strona postępowania może działać przez pełnomocnika. Zdarza się, że jest nim domownik lub krewny. Czy wymagane jest wtedy przedstawienie organowi prowadzącemu postępowanie pełnomocnictwa w formie dokumentu? Czy można je wystawić wstecznie?

Żądanie użytkownika wieczystego sprzedaży nieruchomości na jego rzecz. Analizujemy przepisy epizodyczne dotyczące roszczenia o sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego. Z takim żądaniem może on wystąpić do samorządu nie później niż do końca sierpnia 2024 r.

Wójt musi uważać nabywając gminny lokal. W przepisach nie ma jednoznacznego zakazu udziału wójta w przetargu na nabycie lokalu użytkowego, sprzedawanego przez tę gminę. Jednak każdy taki przypadek będzie podlegał analizie w świetle przepisów antykorupcyjnych.

Własnym torem. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu to ewenement na skalę krajową. Z upoważnienia zarządu województwa realizuje zadania zarządcy infrastruktury kolejowej, m.in. budowę i utrzymania infrastruktury oraz prowadzenie ruchu pociągów.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane