W samorządach

W numerze 14/2024 Wspólnoty

13 lipca ukaże się kolejny numer Wspólnoty, a w nim między innymi:

Krytyka projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Samorządowcy, nasi rozmówcy, nie kryją zastrzeżeń. Zwracają uwagę na niewłaściwy podział zadań na zlecone i własne oraz brak określenia obowiązków obywateli w czasie pokoju i wojny.

Jedenastka z nowym rozgrywającym. Podczas Zgromadzenia Ogólnego ZGW RP delegaci wybrali nowe władze związku.

Dwukadencyjność w samorządzie nie na rękę partiom politycznym. Myślę, że przed kolejnymi wyborami parlament zmieni przepisy. Posłowie poczują się zagrożeni, że w wyborach do Sejmu może wystartować wielu aktualnych włodarzy – mówi w dużym wywiadzie Edward Maniura, burmistrz Lublińca.

Brzeziny: absurdalna pomyłka komisji wyborczej. Łódzki Sąd Okręgowy unieważnił drugą turę wyborów burmistrza.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Przed JST ogromne wyzwania. Na kierowników jednostek nałożone zostaną nowe obowiązki, za ich niezrealizowanie będą pociągani do osobistej odpowiedzialności.

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie 25 września. Jakie konkretnie obowiązki nakłada na JST?

400 mln zł na rozwój umiejętności cyfrowych Polaków. Samorząd, instytucje prowadzące działalność edukacyjną lub kulturalną oraz organizacje pozarządowe mogą otrzymać pieniądze na szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe obywateli.

Indeks Samorządności 2023. W porównaniu z 2014 rokiem indeks, mierzący zakres autonomii gmin i powiatów, spadł aż o jedną trzecią.

W poszukiwaniu dochodów własnych. Nie udało nam się zbudować prawdziwie samorządnego samorządu, czyli wspólnoty, która dysponuje własnymi zasobami i środkami do kierowania wspólnym losem – pisze Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, ekonomista, współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii.

Ustalenie sieci szkół publicznych. Jak uniknąć błędów w tej procedurze, tłumaczy Grzegorz Drozd, radca prawny z Oddziału Nadzoru w Wydziale Prawnym, Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Złote zasady warunków kontraktowych FIDIC. Publikujemypierwszy artykuł wprowadzający do problematyki międzynarodowych wzorów umów na roboty budowlane na gruncie prawa polskiego.

Uchwała w sprawie gminnego programu ochrony nad zwierzętami. Ten akt przyjmowany jest przez radę gminy co roku, mimo to sprawia problemy. Niejasności dotyczą m.in. tego, które zwierzęta można objąć programem.

Decyzja o warunkach zabudowy. Wymagania dobrego sąsiedztwa nie można rozumieć w sposób, który całkowicie podporządkowuje projektowaną inwestycję zabudowie sąsiadującej.

Uchwała w sprawie diet radnych – czy ją publikować? Adresatem przepisów nie jest konkretna osoba, ale każda, która pełni funkcję radnego.

Pozwolenia stanowiące podstawę funkcjonowania instalacji MBP. Omawiamy kwestię zmiany pozwoleń stanowiących podstawę funkcjonowania instalacji MBP w związku z postanowieniami zmienionego rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych.

Nadzór rady gminy nad wyborem sołtysa. Rada gminy posiada funkcję kontrolną. Może kontrolować jednostki pomocnicze, w tym sołectwa, w zakresie wyboru sołtysa. Może go odwołać, ale i unieważnić wybór.

Nabycie prawa użytkowania nieruchomości zajmowanej przez ROD. Na bazie orzecznictwa wyjaśniamy, kiedy stowarzyszenie prowadzące rodzinny ogród działkowy nabywa prawo użytkowania oraz czy zawsze organ władzy publicznej ma możliwość wydania decyzji potwierdzającej nabycie.

Wójt nie wejdzie do rady nadzorczej. Możliwość zatrudniania w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa lub JST może być wykorzystywana jako forma gratyfikacji. Dlatego wójt nie powinien być członkiem rady nadzorczej spółki nawet w innej gminie – informuje RIO.

Nowe obowiązki dla radnych? Sejmowa Komisja do Spraw Petycji zwróciła się do MSWIA o analizę możliwych rozwiązań legislacyjnych w zakresie m.in. obowiązku publikacji przez radnych corocznych sprawozdań z ich działalności.

Zapora w Wilkowicach, czyli 6 mln zł wyrzuconych w wodę. Błędy popełnione podczas projektowania i budowy zapory w Wilkowicach były przyczyną fiaska tej inwestycji – uznała NIK.

Kraków buduje kładkę nad Wisłą. Połączy bulwar Inflancki po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim po stronie Ludwinowa. Czy miastu grozi wykreślenie z listy UNESCO?

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane