W samorządach

W 10. numerze dwutygodnika WSPÓLNOTA ...

20 maja ukaże się kolejny numer WSPÓLNOTY, w którym znajdą Państwo m.in.

CBA chodzi za samorządowcami. W corocznym raporcie podsumowującym aktywność Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie brakuje opisów spraw prowadzonych w urzędach samorządowych. Niektóre skończyły się – lub zapewne skończą – więzieniem. Opisujemy najciekawsze przykłady, którymi Biuro się chwali.

 

Rządowe wsparcie, ale na indywidualne projekty miejskie. Dojrzeliśmy do tego, aby poważnie rozmawiać o tworzeniu kart rozwoju samorządów. Nie chodzi o dokumenty, które będą stały na półce, a o kompleksową analizę, w jakim miejscu się znajdujemy, jakie narzędzia są potrzebne, jak rozwijać nasze miasta przy użyciu narzędzi rządowych – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma, w dużym wywiadzie dla „Wspólnoty”.

 

Wyzwania na nowy rok szkolny. Rok 2022/2023 powoli dobiega końca. Za kilka miesięcy rozpoczniemy kolejny. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy zestaw istotnych informacji i wskazówek dla urzędników wydziałów oświaty oraz dyrektorów szkół.

 

Czy miasto ma IQ? Miasta inteligentne to nie takie, które są naszpikowane nowinkami technologicznymi. To miasta, które budują swoją teraźniejszość i przyszłość w oparciu o inteligentne połączenia zasobów, działań decyzyjnych i zaangażowania mieszkańców. Publikujemy pierwszy odcinek z cyklu poświęconego smart city przygotowanego przez Śląski Związek Gmin i Powiatów.

 

Legalizacja samorządowego bezprawie. Zasady powoływania rad młodzieżowych i rad seniorów analizuje Sławomir Brodziński, radny Będzina.

 

Walczymy o 9 miliardów na dzieci. Federacja Inicjatyw Oświatowych rozpoczęła kampanię „85% dla przedszkoli”, w której postuluje zwiększenie wysokości dotacji rządowej. O pomysłach, jak to osiągnąć, pisze Alina Kozińska-Bałdyga, prezeska FIO.

 

Za wybitne osiągnięcia. Nagrody i dodatki specjalne pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie powołania – w jakich okolicznościach można je przyznać? Tłumaczy Mateusz Cebula, radny Dębicy.

 

Charakter prawny karty mieszkańca. Czy jest ona legalna? Karta mieszkańca to popularny instrument motywujący do rozliczania podatków w miejscu zamieszkania. Wątpliwości budzi jednak prawny charakter uchwał w tej sprawie. Jak z tego wybrnąć?

 

Analiza wniosku o dodatek węglowy. Wyjaśnienie wątpliwości dotyczących rodzaju źródła ogrzewania jest obowiązkiem gminy i powinno odbywać się na podstawie ogólnych zasad postępowania dowodowego wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego – uznał sąd.

 

Egzekwowanie świadectw charakterystyki energetycznej. Weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która wprowadziła nowe zasady dotyczące takich świadectw. Tłumaczymy, co się zmieniło.

 

Prezes UODO ukarał wspólnotę mieszkaniową. Kara wyniosła ok. 1500 zł, ale w przypadku kolejnych naruszeń urząd może nie być już tak pobłażliwy. Analizujemy okoliczności sprawy, by pomóc zarządcom budynków oraz wspólnotom mieszkaniowym uniknąć kłopotów.

 

Stworzyliśmy zielone miasto. Green city to filozofia rozwoju lokalnego oparta na zrównoważonym korzystaniu z zasobów przyrodniczych. Postawiliśmy na rozwiązania ułatwiające jednocześnie rozwój i zachowanie tego, co jest naszym wyjątkowym atutem: niezwykłej przyrody i kapitału społecznego – mówi w wywiadzie Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

 

Budujemy ścieżki rowerowe, ale za mało i za wolno. Mimo inwestycji stan infrastruktury dla jednośladów w Polsce jest na niewystarczającym poziomie w porównaniu z Holandią czy Danią. Miasta opracowują dokumenty planistyczne dotyczące rozwoju sieci dróg rowerowych, ale bez wskaźników umożliwiających monitorowanie założonych celów – alarmuje NIK. Pokazujemy, co kontrolerzy wytknęli gminom.


 


Regularnie, co dwa tygodnie, na biurka samorządowców dostarczamy informacje o tym, co ważnego dzieje się w prawie, finansach samorządowych, jakie trendy pojawiają się w podejmowanych przez miasta, gminy i powiaty działaniach na rzecz lokalnych społeczności. Naszymi autorami są wieloletni samorządowcy i pracownicy JST, którzy stykają się z problemami w urzędach i je rozwiązują. W każdym wydaniu zamieszczamy pogłębione analizy prawne dotyczące ważnych zagadnień administracyjnych. Analizy uwzględniają najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych i powszechnych, rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów oraz regionalnych izb obrachunkowych. Pomagają one naszym Czytelnikom prowadzić sprawy z uwzględnieniem i unikać błędów skutkujących konsekwencjami finansowymi bądź prawnymi.

 

Prenumeratę można zamówić:

za pomocą formularza

e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl

w sklepie internetowym

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane