Już po raz piąty Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Europarlamentu. W Warszawie prezydenci i wiceprezydenci największych polskich miast wraz z polskim przedstawicielstwem Biura Parlamentu Europejskiego zebrali się, by wspólnie zachęcać wszystkich do udziału w wyborach. Opowiadali, jak członkostwo w Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój naszego kraju i wymieniali konkretne przykłady w swoich miastach.
– Zadziwiliśmy świat bardzo wysoką frekwencją w wyborach parlamentarnych. Bardzo nam zależy, by podtrzymać to wrażenie w całej Europie, że Polki i Polacy wzięli sprawę w swoje ręce – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Wybory do Parlamentu Europejskiego są bardzo istotne. Bez Europy bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Dzisiaj to fundamentalna sprawa ze względu na nasze bezpieczeństwo. Również mówimy o bezpieczeństwie finansowym., bo np. Warszawa wykorzystała 20 mld złotych z funduszy unijnych od momentu naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
– Chciałbym zaapelować do wszystkich, by wziąć udział w tych wyborach. Gdy jeżdżę rowerem i obserwuję Kraków, to nie wszyscy mamy świadomość, że wiele z inwestycji w mieście została zrealizowana właśnie dzięki funduszom z Unii Europejskiej. To w Krakowie ponad 400 inwestycji na 5 miliardów złotych – tłumaczył Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa. – Ważne jest także bezpieczeństwo naszego kraju ze względu na wojnę w Ukrainie. Te wybory to największe wybory na świecie, wybory bezpośrednie. Pamiętajmy: 9 czerwca głosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Podczas konferencji prasowej swoją premierę miał krótki film z udziałem prezydentów wszystkich dwunastu miast należących do UMP, którzy zapraszają do głosownia. Wystąpili w nim: Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, Rafał Bruski – prezydent Bydgoszczy, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Marcin Krupa – prezydent Katowic, Aleksander Miszalski – prezydent Krakowa, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, Piotr Krzystek – prezydent Szczecina, Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy i Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia.
– Unia Europejska to międzynarodowa wspólnota, która jest symbolem wartości demokratycznych, stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa – mówił podczas konferencji Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Głosujmy zatem 9 czerwca, głosujmy dla nas, bo Unia Europejska oznaczała i oznacza dla Polski znaczący wzrost gospodarczy. Nasi przedsiębiorcy mogą eksportować swoje towary i usługi. Głosujmy dla organizacji pozarządowych, bo dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej zdynamizowały swoje działania – nie tylko ze względu na źródła dofinansowania, ale przede wszystkim pozyskiwanie doświadczeń czy partnerów. Głosujmy dla naszych młodych mieszkańców – tych, którzy świetnie się kształcą w Polsce – i otrzymują możliwości planowania swojego życia w całej Europie. Wreszcie głosujmy dla nas, dla naszych rodzin, bo teraz Unia Europejska oznacza bezpieczeństwo, również w zakresie polityki obronnej.
– Wybory europejskie mogą się niektórym wydawać abstrakcyjne, a to nic bardziej mylnego. – stwierdził Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. – Ogromna część decyzji dotycząca prawa, które nas obowiązuje, którego musimy przestrzegać, zapada w Brukseli i Strasburgu. Decyzje, które wpływają na nasze życie na co dzień, nie tylko na fundusze, bo UE oprócz tego, że jest wspólnotą gospodarczą, to jest wspólnotą wartości. To decyzje, które wpływają na nasze sojusze, nasze bezpieczeństwo, na naszą codzienność. 9 czerwca idźmy na wybory.
na podst. inf. UMP, fot. Rafał Motyl/UM st. W-wy