W samorządach

Sztuczna inteligencja w JST

Urzędy miast podpisują umowy z uczelniami. Samorząd dostarcza danych miejskich, zaś naukowcy, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, opracowują analizy, które do tej pory trzeba było zamawiać w firmach zewnętrznych.

Takie porozumienie podpisali ostatnio rektor Uniwersytetu Radomskiego prof. dr hab. Sławomir Bukowski oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski. Wspólny projekt dotyczy m.in. automatyzacji przetwarzania danych, komunikacji z obywatelami, usług medycznych, rekrutacji do szkół i bezpieczeństwo publicznego. We wszystkich tych dziedzinach sztuczna inteligencja może się przydać w urzędzie.
Samorząd Katowic rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG. List intencyjny zakłada partnerstwo naukowe, innowacyjne wykorzystanie technologii i gospodarowanie danymi pozwalającymi na ewolucję w kierunku zautomatyzowanego wspomagania procesów decyzyjnych.
W zamian za dostarczone dane urząd otrzyma narzędzia do tworzenia analiz dotyczących na przykład przewietrzania i wentylacji miasta, dostępności terenów zieleni czy gęstości zabudowy. Analizowanie danych ma w przyszłości pomóc podejmować decyzje dotyczące procesów inwestycyjnych, wspomagać tworzenie dokumentów potrzebnych do ich planowania, weryfikowania, oceny ryzyka i korzyści dla mieszkańców itp.
Poznań planuje otwarcie CityLabu, czyli miejskiego laboratorium innowacji, w którym będą rozwijane projekty oparte o sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe. W jego stworzenie zaangażowane są uczelnie, jednostki badawcze i fundacja, z którymi miasto podpisało list intencyjny. Sygnatariuszami dokumentu są miasto Poznań, Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz Fundacja In_Spire.


Marcin Krupa, prezydent Katowic
Katowice w 2024 roku są Europejskim Miastem Nauki. W ramach piastowania tego tytułu chcemy pokazać, jak nauka może pomagać w codziennym życiu. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG każda ze stron zyska. Miasto dostarczy tym podmiotom dane niezbędne do stworzenia pewnych algorytmów. W zamian otrzyma gotowe narzędzia do wykonywania analiz, które w tej chwili musi zlecać zewnętrznym podmiotom. Liczymy na to, że w przyszłości, dzięki zaangażowaniu sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii, tworzenie pewnych planów czy analiz będzie możliwe szybciej.

Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. smart city
Chcemy stworzyć przestrzeń służącą weryfikacji pomysłów i testowaniu rozwiązań opartych o wschodzące technologie, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, Big Data, internet rzeczy oraz blockchain. CityLab będzie pełnił wiele funkcji. Ma być bankiem wiedzy, katalizatorem zmian, a także miejscem dostarczającym inspiracji, narzędzi i metod działań do rozwoju projektów z zakresu smart city dla mieszkańców, miasta i naszych partnerów.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane