W samorządach

Szkoła bezpieczna cyfrowo

Technologia jest już wpisana w codzienność uczniów, nauczycieli i pracowników administracji. Umiejętne wykorzystanie narzędzi cyfrowych wymaga jednak ciągłego uczenia się i podnoszenia kompetencji wszystkich zaangażowanych w proces nauki - dzieci i młodzieży oraz nauczycieli.

O tym, czego potrzebuje współczesna edukacja i jakie głosy płyną z ust nauczycieli i samorządów odpowiedzialnych za rozwój placówek edukacyjnych rozmawiamy z Barbarą Michalską, dyrektorką ds. edukacji oraz z Przemysławem Jakubcem, device partner solution sales lead w polskim oddziale Microsoft.

Co jest dzisiaj podstawą w efektywnej edukacji, która korzysta z technologii?

„Zawsze kluczowi są ludzie, a w przypadku szkoły – nauczyciele. To na nich spoczywa największa odpowiedzialność za kształtowanie młodych osób, zarażanie ich pasjami, a wreszcie przekazywanie im wiedzy w taki sposób, by ich zaciekawić i zachęcić do dalszego uczenia się” mówi Barbara Michalska, dyrektorka ds. edukacji w polskim oddziale Microsoft. „W ostatnich latach, głównie z powodu pandemii, przekonaliśmy się o tym, jak ważne są umiejętności ale także otwartość na zmiany, chęć poznawania nowych technologii. Zbudowane zostało nowe podejście do edukacji, takie które w dużej mierze czerpie z technologii – takiej technologii, która musi być w pełni bezpieczna, elastyczna, zorientowana na ucznia, a jednocześnie wygodna i komfortowa do użycia w pracy dla nauczycieli i pracowników szkoły. Ale edukatorzy potrzebują dzisiaj nie tylko wiedzy czy dostępu do technologii, potrzebują także bezpiecznych narzędzi - komputerów na których mogliby pracować z dziećmi i młodzieżą” dodaje Barbara Michalska.

 

Na rynku są dostępne setki modeli urządzeń. Jakie komputery powinny trafiać do szkół?

„Na początku najważniejsze jest zdefiniowanie potrzeb poszczególnych grup, zaczynając od dyrektorów, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie w szkole, aż po potrzeby poszczególnych nauczycieli. Każdy z nich jest na innym etapie cyfrowego rozwoju i zaznajomienia z technologiami” mówi Przemysław Jakubiec, device partner solution sales lead w polskim oddziale Microsoft. „To, co jest kluczowe w kwestii samego urządzenia, to jego bezpieczeństwo oraz wyposażenie w oprogramowanie odpowiednie w procesie edukacji. Mam tutaj na myśli takie narzędzia, jak na przykład Microsoft 365 czy Teams. Istotna jest możliwość pracy zarówno online, jak i offline, a także w dowolnym miejscu – w domu lub szkole. Z punktu widzenia zarządzających placówkami oświatowymi istotna jest również pełna kompatybilność z już posiadaną w szkole infrastrukturą. Dodatkowo, ważnym elementem jest możliwość zmiany dostawcy oprogramowania, a także możliwość wyboru dowolnego dostawcy usług chmurowych niezależnie od urządzenia” dodaje Przemysław Jakubiec.

 

Wybór odpowiednich komputerów i technologii to jedno, a koszty to drugie. Za to wszystko odpowiedzialne są samorządy. Czy są jakieś programy, z których wsparcia mogą one korzystać?

„Jest szereg różnego rodzaju programów, do których mogą zgłaszać się samorządy chcące wyposażyć szkoły w nowe komputery. Jest „Krajowy Plan Odbudowy – Transformacja cyfrowa – Wyposażenie szkół / instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT”, kolejny to program „Aktywna Tablica”, jest także program „Laboratoria Przyszłości”, skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach tego programu szkoły otrzymują także od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Są także programy: „Komputer dla ucznia” oraz „Komputer dla nauczyciela”, a także „Wsparcia Edukacji MEiN” mówi Barbara Michalska.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane