W samorządach

Śląskie antysmogowym liderem w 2022 roku

Ranking aktywności gmin w programie „Czyste powietrze” za rok 2022 opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy wskazuje, że niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie są gminy woj. śląskiego.

W czołowej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z tego województwa. Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie (18 gmin w pierwszej setce najaktywniejszych), zaś na trzecim - woj. małopolskie (10 gmin w czołowej setce). Żadnych przedstawicieli w szerokiej czołówce nie mają województwa podkarpackie, lubelskie i lubuskie, zaś zaledwie po jednym - podlaskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.

Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się śląska gmina Goczałkowice-Zdrój. Do programu w 2022 r.  złożono tu 143 wniosków (pozycja w rankingu jest ustalana w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych).  – To szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu. W ostatnim rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, opublikowanym przez Polski Alarm Smogowy na podstawie danych Państwowego Monitoringu Środowiska, Goczałkowice Zdrój znalazły się w na wysokiej - piątej - pozycji pod kątem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.
– Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – dodaje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW i pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” i efektywności energetycznej budynków, najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku.
Kolejne edycje rankingu, począwszy od I kwartału 2021 roku, można znaleźć na stronie: www.polskialarmsmogowy.pl/ranking.


Źródło: Polski Alarm Smogowy
Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane