W samorządach

Rewolucja LED-owa okiem kamery

Trzebielino jest pierwszą w Polsce gminą w pełni oświetloną przy użyciu energooszczędnych i jasnych LED-ów. Przykład tej miejscowości pokazuje, że zaawansowane technologicznie rozwiązania nie są zarezerwowane tylko dla miast z dużymi budżetami. Efekty modernizacji, sposób jej finansowania oraz opinie mieszkańców można już poznać dzięki relacji filmowej.

Władze kolejnych miast i gmin decydują się na modernizację oświetlenia ulicznego wymieniając energochłonne lampy sodowe na oszczędne i ekologiczne świtało LED-owe. Pozytywny kierunek zmian potwierdza reportaż filmowy z Trzebielina – pierwszej w kraju miejscowości, w całości oświetlonej LED-ami. Dzięki modernizacji ta niewielka gmina zaoszczędziła tylko w ciągu niespełna 4 miesięcy - od października 2012 r. - niemal 20 tys. zł. Najważniejsze jest jednak zadowolenie i komfort mieszkańców, którzy potwierdzają, że czują się zdecydowanie bezpieczniej dzięki dobrze oświetlonym ulicom.

 

Modernizację oświetlenia w Trzebielinie przeprowadzono w oparciu o formułę ESCO (Energy Saving Company), która polega na finansowaniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych dzięki nowym rozwiązaniom. Wszystkie nowe punkty świetlne mają o wiele niższą moc od poprzednio zainstalowanych oraz posiadają dużo lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki temu ulice są znacznie lepiej oświetlone, a według szacunków koszty zużycia energii elektrycznej spadną o 55 procent.

 

Dokładny poziom oszczędności, wynikający z zamontowania oświetlenia ulicznego LED w kilku polskich miastach, można zobaczyć dzięki aplikacji monitorującej, stworzonej przez firmę Philips Lighting Poland (http://www.lighting.philips.pl/lightcommunity/trends/led/ledlicznik.wpd). Dostępne są tu liczniki, które pokazują skalę oszczędności energii w kWh, ilość zaoszczędzonych złotych i poziom obniżenia emisji CO2 dla danych miejscowości.

 

Filmową relacja z Trzebielina, zawierającą komentarze władz gminy oraz opinie mieszkańców, można obejrzeć za pośrednictwem kanału Philips Poland na portalu YouTube:

 

http://www.youtube.com/watch?v=zZqQxajs094.
http://www.youtube.com/watch?v=_h2dmbVV25o&feature=youtu.be (wersja z napisami)

 

Wydarzenie jest także komunikowane na portalach społecznościowych Philips Lighting:

Facebook

https://www.facebook.com/events/437106223021648/#!/philips.polska?fref=ts

 

Google+ https://plus.google.com/u/0/112746248013509463963/posts#112746248013509463963/posts

 

Zapraszamy!

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane