"Równość płci jest podstawową wartością Unii Europejskiej, jednak prawa kobiet i dziewcząt nadal są krzywdzone. Chociaż liczba kobiet w UE i na świecie dotkniętych różnymi formami przemocy pozostaje niedopuszczalnie wysoka, wiele władz lokalnych i regionalnych w całej Unii niestrudzenie pracuje nad zapewnieniem programów i polityk, które nie tylko odpowiadają potrzebom ofiar, ale także walczą z pierwotnymi przyczynami tej haniebnej rzeczywistości.
Zapewnienie ofiarom ochrony ze strony organów ścigania, opieki regionalnych i lokalnych służb socjalnych, medycznych i zdrowotnych, bezpiecznych mieszkań lub poprawy równości płci w miejscu pracy oraz zajęcie się szkodliwymi konstrukcjami kulturowymi i społecznymi, na przykład poprzez inwestowanie w edukację i podnoszenie świadomości na temat praw kobiet – to tylko niektóre przykłady działań, które zostały wdrożone w miastach i regionach i przyniosły rezultaty.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w imieniu Europejskiego Komitetu Regionów chcę powtórzyć, że musimy zrobić jeszcze więcej, na wszystkich szczeblach władzy. Miasta i regiony odegrały swoje rolę, ale bądźcie gotowi zrobić jeszcze więcej.
Musimy zrobić więcej, aby zapobiec krzywdzeniu tak wielu kobiet i dziewcząt oraz naruszeniu ich bezpieczeństwa i godności. Musimy zrobić więcej, aby wprowadzić dostępne, skoncentrowane na ofiarach systemy zgłaszania, takie jak infolinie i poufni doradcy, a także zapewnić dostęp do bezpiecznych i kompleksowych usług wsparcia dla ofiar przemocy ze względu na płeć, w tym schronisk. Możemy zdziałać więcej, ulepszając projektowanie urbanistyczne i planowanie transportu oraz informując ofiary o ich prawach. Możemy zdziałać więcej, myśląc o beezpieczeństwie i potrzebach kobiet podczas planowania budżetów.
Regiony i miasta angażują się w budowanie lepszej przyszłości, w której każdy będzie mógł żyć wolny od przemocy i dyskryminacji”.