W samorządach

PPK w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych – nowe obowiązki dla pracodawców

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązkiem utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych zostali objęci pracodawcy należący do Jednostek Sektora Finansów Publicznych. Piotr Żak, Dyrektor ds. Klientów Instytucjonalnych PKO TFI SA opowie nam z jakimi obowiązkami dla pracodawcy jest to związane i na co warto zwracać uwagę przy wyborze instytucji finansowej.

Od początku 2021 roku ustawa o PPK zaczęła obowiązywać wszystkie jednostki sektora finansów publicznych. Co powinny zrobić JSFP, aby wykonywać odpowiednio nowe przepisy prawa?

W pierwszej kolejności jednostki sektora finansów publicznych będące pracodawcami powinny poznać terminy i czynności, które powinny wykonać z początkiem 2021 roku. Do 26 marca 2021 r. JSFP powinny zawrzeć umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowych (PPK), natomiast do 10 kwietnia 2021 r. zawrzeć w imieniu i na rzecz swoich pracowników umowę o prowadzenie PPK.

Czy jednostki publiczne muszą podejmować jakieś działania przed 26 marca i odpowiednio 10 kwietnia 2021 r.?

Zdecydowanie tak, jednostki publiczne powinny mieć przygotowany harmonogram wdrożenia PPK w organizacji, czyli swoistą instrukcję krok po kroku. Wiele jednostek publicznych powołuje zespoły robocze składające się z osób z działów kadr, płac oraz finansów czy księgowości, które analizują nowe obowiązki związane z przyszłym funkcjonowaniem i obsługą planu. Następnym krokiem powinno być przygotowanie kryteriów wyboru instytucji finansowej, które warto omówić wspólnie z działającą organizacją związkową. Jeśli związek zawodowy nie funkcjonuje u pracodawcy pracownicy powinni wybrać swoich reprezentantów, którzy będą pełnić rolę konsultacyjną przy wyborze instytucji finansowej. Skierowanie zapytań ofertowych do instytucji finansowych, uzyskanie zwrotnie ofert i wybór najlepszej propozycji dla pracowników – wspólnie z organizacją związkową lub reprezentacją pracowników można uznać za kolejny duży krok we wdrożeniu PPK.

Na jakie kryteria wyboru jsfp powinny zwrócić szczególną uwagę?

W pewnym zakresie z pomocą przychodzi tutaj sama Ustawa o PPK, która wskazuje, że powinniśmy zbadać warunki zarządzania środkami, efektywność w zarządzaniu aktywami i doświadczenie instytucji finansowej oraz zapis najważniejszy, czyli najlepiej pojęty interes osób zatrudnionych. Zdecydowanie na pierwszym miejscu powinniśmy sprawdzić opłaty za zarządzanie, które od uczestników PPK będzie pobierała instytucja finansowa. W tym miejscu koniecznie należy brać pod uwagę docelowe wartości opłat, a zatem te, które instytucja finansowa będzie mogła pobierać przy swoim udziale w rynku. Pamiętajmy, że instytucja finansowa będzie mogła pobierać opłaty tylko dopóki nie osiągnie 15% udziału w rynku, dla przykładu, jeśli instytucja finansowa finalnie będzie posiadała 30% udział jej opłaty docelowo będą musiały zostać obniżone praktycznie o połowę, z istotną korzyścią dla uczestników PPK, a zatem pracowników jsfp.

Czy doświadczenie instytucji finansowej i wyniki, które uzyskuje w ramach PPK nie powinny być najwyżej ocenianym kryterium?

W zakresie efektywności w zarządzaniu aktywami koniecznie powinniśmy sprawdzać długoterminowe wyniki inwestycyjne, które uzyskują fundusze. Do porównania instytucji finansowych powinniśmy zastosować chociażby 10-letnie stopy zwrotu w ramach tej samej kategorii funduszy, np. funduszy akcji rynku polskiego. Dużym błędem może się okazać skupienie uwagi na krótkoterminowych wynikach funduszy zdefiniowanej daty, które wykorzystywane są w ramach PPK. Stopy zwrotu za okres 1 miesiąca, czy jednego roku, zdecydowanie nie są miarodajną oceną efektywności w zarządzaniu aktywami. Tym bardziej, że stopy zwrotu w początkowym etapie funkcjonowania funduszu PPK, w etapie budowania tzw. portfela inwestycyjnego nie spełniały docelowym warunków zarządzania określonych ściśle w Ustawie o PPK, zatem nie pokażą nam docelowego stylu zarządzania aktywami, który instytucja finansowa będzie prezentowała przez następne kilka, czy kilkanaście lat.

Jak należy rozumieć najlepiej pojęty interes osób zatrudnionych?

W ramach tego aspektu powinniśmy zweryfikować, która instytucja finansowa jest w stanie zapewnić najlepszą obsługę dla naszych pracowników. Dla przykładu w ramach jakiej liczby placówek stacjonarnych instytucji finansowej, które znajdują się w pobliżu siedziby pracodawcy, pracownicy będą mogli składać dyspozycje i uzyskiwać informacje w zakresie swojego PPK. Czy uzyskamy dla pracowników materiały edukacyjno-informacyjne, m.in. infografiki, animacje, prezentacje oraz cieszące się coraz większą popularnością webcasty, czyli internetowe transmisje wideo z możliwością zadawania pytań, podczas których eksperci z instytucji finansowej omówią kwestie związane z PPK. Warto zwracać uwagę na wygodę Uczestników PPK – taką jest na pewno serwis online dla uczestników PPK, w którym 24h/dobę będą oni mogli sprawdzić stan swojego rejestru i złożyć zlecenia, czy dyspozycje. Istotna jest także infolinia dedykowana uczestnikom, na której uzyskają oni odpowiedzi na nurtujące pytania, dzięki czemu nie będą zwracać się z nimi do pracodawcy.

Do kiedy JSFP powinny wysłać zapytania ofertowe do instytucji finansowych?

Już teraz jest czas na ostatnie działania w kwestii wyboru podmiotu zarządzającego oraz wdrożenia PPK w JSFP. Zwracam uwagę, że proces wymaga zaangażowania po stronie pracodawcy, jak i instytucji finansowej, więc jeszcze raz proszę o nieczekanie na ostatnią chwilę z wdrożeniem PPK. Zachęcam pracodawców, aby wyboru instytucji finansowej dokonali już teraz, nie czekając do 26 marca, co przełoży się na korzyść zarówno dla pracowników, jak i samego pracodawcy.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane