Gospodarka W samorządach

Polskie miasta w drodze do neutralności klimatycznej

Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław znalazły się na liście 100 miast wybranych przez Komisję Europejską do misji „Miasta”.

Misja „Miasta” zaowocuje przeznaczeniem 360 mln euro ze środków programu badań naukowych „Horyzont Europa” na lata 2022–23 na innowacje prowadzące do neutralności klimatycznej do 2030 roku. Działania mają dotyczyć czystej mobilności, efektywności energetycznej i ekologicznego planowania przestrzeni miejskiej.

Komisja Europejska zwróci się do 100 wybranych miast o opracowanie umów w sprawie miasta neutralnego dla klimatu, które będą obejmować ogólny plan neutralności klimatycznej we wszystkich sektorach, takich jak energetyka, budownictwo, gospodarowanie odpadami i transport, wraz z powiązanymi planami inwestycyjnymi. W proces ten zaangażowani zostaną obywatele, organizacje badawcze i sektor prywatny.

Korzyści dla miast obejmują dostosowane do potrzeb doradztwo i pomoc ze strony specjalnej platformy misji prowadzonej przez NetZeroCities, dodatkowe możliwości korzystania z funduszy i finansowania oraz możliwość przyłączenia się do szeroko zakrojonych działań innowacyjnych i projektów pilotażowych. Misja zapewnia również możliwości tworzenia sieci kontaktów, wymianę dobrych praktyk między miastami oraz wsparcie na rzecz zaangażowania obywateli w misję. - Transformacja ekologiczna odbywa się w całej Europie już teraz. Zawsze jednak potrzebni są pionierzy, którzy stawiają sobie jeszcze ambitniejsze cele. Miasta te pokazują nam drogę do zdrowszej przyszłości. Będziemy je w tym wspierać - zapowiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

Na obszarach miejskich mieszka 75 proc. obywateli UE. W skali globalnej obszary miejskie zużywają 65 proc. energii, co odpowiada za ponad 70 proc. światowych emisji CO2. Ważne zatem, aby miasta działały jako ekosystemy eksperymentów i innowacji, by pomóc wszystkim innym obszarom w transformacji w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. - Musimy przyspieszyć transformację Europy w kierunku neutralności klimatycznej, położyć kres naszej zależności od paliw kopalnych i uzyskać dla naszych obywateli takie korzyści, jak czystsze powietrze i niższe rachunki za energię - stwierdziła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE ds. Europy na miarę ery cyfrowej.

Zainteresowanie udziałem w misji wyraziło 377 miast. Wybrana setka  reprezentuje 12 proc. ludności UE. - Wiele z wybranych miast wykazało już swoje proekologiczne podejście w takich inicjatywach jak „Zielona Stolica”, „Zielony Liść” i „Porozumienie w sprawie Zielonego Miasta”, podejmując kwestie związane z powietrzem, hałasem i odpadami. Ambicje tych miast w zakresie klimatu i innowacji, a także szersze finansowanie badań naukowych w ramach misji, przyczynią się do tego, że życie w miastach stanie się bardziej ekologiczne, czystsze i zdrowsze dla obywateli Unii - podkreślił Europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.

Oprócz misji dotyczącej miast powołano jeszcze cztery inne misje UE dotyczące globalnych wyzwań: przystosowanie się do zmiany klimatu, odbudowa oceanów i wód, zdrowe gleby oraz walka z rakiem.


Źródło Komisja Europejska
Na zdjęciu Wrocław, fot. Pixabay