Prawo

PKW zmieniła wzór karty do głosowania

Pierwsza strona wielostronicowej karty będzie zawierać tylko tytuł i instrukcję jak głosować, a na kolejnej stronie znajdzie się spis treści.

Nowy wzór karty ma obowiązywać już teraz, we wszystkich wyborach samorządowych przeprowadzanych w trakcie kadencji, oraz w jesiennych wyborów parlamentarnych.

 

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, przyjęta 12 stycznia 2015 r., zmienia uchwałę w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 

Oto jej najważniejszy fragment:

„§ 1. W uchwale z dnia 11 sierpnia 2014 r. w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M.P. poz. 734 i 735) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 2:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Wielostronicowa karta do głosowania stanowi jedną kartę do głosowania i zawiera stronę tytułową i stronę ze spisem treści. Pierwsza strona karty do głosowania jest stroną tytułową. W górnej jej części, pośrodku, umieszczony jest napis „KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do …………………… (nazwa rady/sejmiku) w dniu ........................ W dolnej jej części umieszcza się pouczenie następującej treści:„INFORMACJA! Niniejsza karta do głosowania jest wielostronicową kartą do głosowania. Na karcie tej głosować można tylko na jedną listę, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Postawienie znaku „x” w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.”, a poniżej, po prawej stronie, drukuje się odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej, natomiast po lewej stronie oznacza się miejsce na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Druga strona karty do głosowania jest stroną ze spisem treści. W górnej jej części, pośrodku, umieszczony jest napis „Spis treści Listy kandydatów na radnych Strona”, a poniżej ułożone według kolejności numerów list skróty nazw komitetów wyborczych zgłaszających listy i numery stron, na których umieszczona jest dana lista. Na kolejnych stronach karty do głosowania umieszcza się listy kandydatów na radnych.”

 

Te zmiana to efekt kontrowersji, jakie wybuchły po listopadowych wyborach do sejmików wojewódzkich. Wyborcy dostawali wtedy kilkustronicową broszurę. Po podliczeniu głosów okazało się, że aż 18 proc. z nich było nieważnych.

 

Uchwała PKW, jak czytamy w niej, wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

TAGI: burmistrz, marszałek, prezydent miasta, rada gminy, sejmik, uchwała, wybory,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane