W samorządach

Otwarte dane w JST

Lokalne dane to kopalnia wiedzy o mieście, jednak aby mieszkańcy z nich korzystali, powinny być prezentowane w przyjazny sposób. Samorządy zaczynają stosować się do tej zasady.

Zoom na Kielce (zoom.kielce.eu) ma przybliżać mieszkańcom kluczowe obszary funkcjonowania miasta. W ramach pilotażu zinwentaryzowano i poddano analizie przeszło 800 wskaźników, które zawierają różnego rodzaju dane dotyczące demografii, środowiska, gospodarki czy edukacji. Pochodziły one zarówno z urzędu miasta, jak i od mieszkańców – dzięki nim można obserwować, jak miasto rozwija się lub zmienia w danych obszarach.
Na portalu Zoom na Kielce można znaleźć informacje np. o demografii (liczbie mieszkańców, migracjach wewnętrznych i zewnętrznych), aktywności obywatelskiej, gospodarce czy edukacji (można sprawdzić jak prezentują się wyniki egzaminów ósmoklasisty lub wyniki matury w podziale na poszczególne szkoły, liczbę dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach). Zobaczymy również, który z kierunków studiów jest najbardziej popularny wśród studentów.
W Siemianowicach Śląskich działa Bank Danych o Mieście (dane.siemianowice.pl) – strona, na której są na bieżąco aktualizowane informacje związane m.in. z mieszkalnictwem, administracją czy ochroną środowiska. Bank danych to korzyść zarówno dla mieszkańców, jak i dla samorządu – zapewnia konsolidację danych z dotychczas funkcjonujących w urzędzie miasta baz, a wygenerowane informacje pozwalają na ocenę ilościową i jakościową zmian zachodzących w strukturze miasta, stopnia osiągnięcia celów wskazanych w strategii rozwoju czy skuteczności i efektywności realizowanych zadań w kontekście wyznaczonych celów. BDoM usprawniaj zarządzanie miastem. Dzięki odpowiedniemu filtrowaniu i analizie danych można np. przewidzieć zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach i żłobkach, zweryfikować tonaż odpadów zbieranych selektywnie czy dostępność łóżek szpitalnych.
Oba narzędzia – kieleckie i siemianowickie – stworzono w ramach pilotażowego projektu w ramach konkursu Human Smart Cities organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Anna Dwurnik, Biuro ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem – Smart City, UM Kielce
Portal znajduje się w fazie rozwoju, w najbliższym czasie zostanie rozbudowany o trzy nowe kategorie: transport, administracja oraz bezpieczeństwo. Docelowo będzie na nim ok. 20 obszarów. Od listopada serwis zanotował ponad 6 tys. odsłon, natomiast największą popularnością cieszą się działy: demografia, aktywność obywatelska, planowanie przestrzenne oraz zdrowie. Poza tym w samym urzędzie miasta tworzone są narzędzia dla monitorowania np. stopnia wykorzystania roweru miejskiego. Docelowo planujemy jeszcze szersze wykorzystanie systemu wewnątrz urzędu.
Jeśli chodzi o zasilanie danymi to odbywa się to w sposób hybrydowy. Część z nich, zwłaszcza wewnętrznych, ładowana jest automatycznie. Nie wszystkie, niestety, da się tak pozyskać. Część pochodzi z API portalu GUS, ale kwestia pozyskiwania danych i ich systematyzowania to odrębny temat, staramy się wszystkie cyfryzować i automatyzować w jak największym zakresie.

Magdalena Faracik-Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta, UM Siemianowice Śląskie
Celem projektu było przede wszystkim uporządkowanie chaosu informacyjnego w zbiorach danych agregowanych w urzędzie i jednostkach miejskich. Każdy mieszkaniec po wejściu na stronę Banku Danych o Mieście może wybrać kategorię, która go interesuje, a następnie wyszukać zbiór i przejrzeć wyniki na przestrzeni ostatnich lat. Są one prezentowane w postaci wykresów i tabel.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane