Prawo

Obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacyjnej

W sytuacji gdy sieć kanalizacyjna nie dochodzi do granicy nieruchomości, nie ma obowiązku przyłączenia do niej nieruchomości, gdyż w takim wypadku wymagana jest uprzednia rozbudowa sieci, a to należy do zadań gminy. Właściciel nieruchomości nie ma prawnego obowiązku rozbudowy sieci, aczkolwiek istnieje taka możliwość.

Mieszkaniec zgłosił zamiar budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Prezydent miasta wniósł do niego sprzeciw. Zdaniem organu istniała bowiem możliwość podłączenia budynku do kanalizacji ogólnospławnej, która znajduje się około 6 metrów od granicy działki. Ponadto, zgłoszenie naruszało ustalenia planu miejscowego, który przewiduje nakaz odprowadzania ścieków poprzez kanalizację miejską do oczyszczalni ścieków. Ze sprzeciwem nie zgodził się mieszkaniec, który uznał, że jego działka znajduje się niżej, w związku z czym do jej granicy jest więcej niż 6 metrów. Dodał także, że głębokość posadowienia kanalizacji nie pozwala na grawitacyjne odprowadzenie ścieków z budynku. Konieczne byłoby zatem wykonanie przekopu wokół budynku i budowy 3 dodatkowych studzienek na jego posesji, a może nawet kolektora, co czyni inwestycję nieopłacalną. Sprawa trafiła ostatecznie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ze skargi mieszkańca.

 

Sąd uznał zdanie mieszkańca za słuszne. Wyjaśnił bowiem, że prawną definicję przyłącza zawiera przepis art. 2 pkt 5 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU z 2017 r. poz. 328). Zgodnie z nią przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości gruntowej. Zatem przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu biegnący najdalej do granicy nieruchomości, jeżeli na tej nieruchomości nie ma studzienki. Jedynie wówczas istnieje prawny obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci. Natomiast w sytuacji, gdy sieć nie dochodzi do granicy nieruchomości, obowiązek taki nie ma miejsca, gdyż wymagana jest uprzednia rozbudowa sieci, co należy do zadań gminy. Właściciel nieruchomości nie ma prawnego obowiązku rozbudowy sieci, aczkolwiek istnieje taka możliwość.

 

Ponadto sąd wskazał, że akt prawa miejscowego nie może modyfikować przepisów prawa powszechnie obowiązującego – w tym wypadku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy. Z mocy planu miejscowego nie jest zatem dopuszczalne pozbawienie właściciela nieruchomości możliwości realizacji przydomowej oczyszczalni ścieków spełniającej wymogi określone w przepisach odrębnych.

 

(Wyrok WSA w Gliwicach z 17 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Gl 1230/16)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane