Prawo

Nowelizacja prawa budowlanego do poprawki

W drugim czytaniu, podczas pierwszego dnia 86 posiedzenie sejmu, posłowie rozpatrzyli obywatelski projekt nowelizacji ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma chronić altany postawione na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed rozbiórką.

Nowelizacja jest konsekwencją orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014 r. Orzeczenie to spowodowało, że działkowiec, który zbudował na działce obiekt w myśl prawa budowlanego (o właściwych wymiarach), ale niezgodnie z definicją altany przyjętą przez NSA (o innej konstrukcji) otrzymał nakaz rozbiórki. Autorzy projektu wskazują, że bez zmiany prawa zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej może dotyczyć ok. 900 tys. działkowców. Dlatego też projekt m.in. wprowadza definicję „altany działkowej” (do tej pory w porządku prawnym była tylko kategoria „altany”). Będzie to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Jego powierzchnia będzie mogła wynieść maksymalnie 35 m2, a wysokość 4-5 m. Projekt nie zmienia zatem stosowanych obecnie w praktyce kryteriów dotyczących powierzchni i wysokości altan. Umożliwi jednak legalizację obiektów zagrożonych teraz rozbiórką, które będą spełniać wymagania zapisane w nowelizacji.

 

Nad projektem pracowali posłowie zasiadający w Komisji Infrastruktury. Zaproponowali oni m.in. rozszerzenie definicji „altany działkowej” o inne obiekty budowlane pełniące funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Zarekomendowano także zmianę sposobu obliczania powierzchni altan działkowych. Nie będą do niej wliczane tarasy, werandy oraz ganki, jednak tylko w przypadku gdy ich powierzchnia nie przekroczy 12 m2. Kolejne zmiany zaproponowano do przepisów przejściowych. Zgodnie z nimi postępowania niezakończone ostateczną decyzją o nakazie rozbiórki altan działkowych do dnia wejścia w życie projektowanej ustawy zostaną umorzone.

 

Jednocześnie w przypadku wątpliwości, czy dany obiekt budowlany spełnia  kryteria altany działkowej, jego właściciel będzie mógł wystąpić do nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność z nowymi przepisami. Za ten wniosek nie będzie pobierana opłata skarbowa.

 

Ponadto, wygasnąć mają wydane już ostateczne decyzje o nakazie rozbiórki altan. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawiła posłanka Aldona Młyńczak. W związku ze zgłoszonymi poprawkami podczas drugiego czytania, projekt trafi ponownie do Komisji Infrastruktury.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane