Prawo

NIK sprawdzi zarobki kobiet i mężczyzn w sektorze publicznym

NIK przeprowadzi kontrolę zapewnienia w Polsce prawa do jednakowego wynagrodzenia w sektorze publicznym. Izba sprawdzi, czy kobiety i mężczyźni zatrudnieni na tych samych stanowiskach i wykonujący porównywalną pracę zarabiają w naszym kraju tyle samo.

Konstytucja RP gwarantuje kobietom i mężczyznom prawo do jednakowego wynagrodzenia za pracę jednakowej wartości. Zasadę tę szczegółowo reguluje art. 18 Kodeksu Pracy. W Polsce nie istnieje jednak system obowiązkowego monitoringu dotyczącego wysokości zarobków kobiet i mężczyzn. Tymczasem badania statystyczne przeprowadzone przez GUS w 2010 r. pokazują, że różnice między wynagrodzeniem mężczyzn i kobiet wykonujących porównywalną pracę sięgają nawet 18 procent.

 

 

NIK rozpoczęła kontrolę od samej siebie. Analiza ilościowa wynagrodzeń osób na stanowiskach kontrolerskich w NIK nie wykazała istotnej luki płacowej. Łączne zróżnicowanie wynagrodzeń między mężczyznami i kobietami w tej grupie kształtuje się na poziomie 1,25 proc. na korzyść kobiet.

TAGI: ustawa o pracownikach samorzadowych,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane