Gospodarka

Liderzy CEEB - trzy gminy nagrodzone

fot. Pixabay

Do 20 lipca 2022r. złożono prawie 7,3 mln deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Minister rozwoju i technologii wręczył przedstawicielom trzech gmin, w których najszybciej złożono wszystkie deklaracje, statuetki Lidera CEEB.

By zachęcić gminy do składania deklaracji i dotrzeć do jak najszerszego grona zarządców i właścicieli  budynków, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił w kwietniu konkurs. Trofeum Lidera CEEB nagrodzono trzy gminy, ponieważ jako pierwsze w ustawowym terminie mogły pochwalić się kompletem deklaracji. To miasta Zawidów i Terespol oraz gmina Siennica Różana.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to jeden z elementów tzw. Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. CEEB to ewidencja z kompleksowymi informacjami o źródłach ogrzewania budynków. Ma przyczynić się do wymiany tzw. kopciuchów, a przez to pomóc w walce ze smogiem i poprawić jakość powietrza.

Kolejnym etapem budowy Systemu ZONE będzie moduł inwentaryzacji budynków. Organy samorządowe zyskają ważne narzędzie wspierające m.in. wymianę starych kotłów grzewczych. Pozyskane dane będą wykorzystywane do przygotowania sprawozdań z realizacji Programów Ochrony Powietrza, zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych, planowania polityk poprawy jakości powietrza oraz wydatków w tym zakresie. System ZONE będzie gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. Będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych nt. udzielonego wsparcia finansowego. Zapewni również możliwość zgłoszenia tzw. kopciucha, co pozwoli organom skuteczniej reagować na incydenty.

 

Zródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane