W samorządach

Kopcący obwarzanek

Z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że w warszawskim „obwarzanku” dymią 26 204 piece bezklasowe. Stolica dokłada kolejne 4428. Natomiast na Mazowszu to aż 280 tys. sztuk.

– Dane dotyczą stanu na grudzień 2022.  Wiemy, że wypełnienie bazy CEEB to około 70 proc, możemy więc przypuszczać, że w rzeczywistości kotłów jest jeszcze więcej. Dane dla Warszawy są dużo dokładniejsze, ponieważ urząd miasta przeprowadził bardzo skrupulatną inwentaryzację – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego i grupy Warszawa Bez Smogu. - Z danych zebranych przez CEEB wynika, że w tzw. obwarzanku jest sześciokrotnie więcej „kopciuchów” niż w stolicy, chociaż Warszawa ze swoimi 4428 kotłami również nie ma powodów do dumy - dodaje.

Według CEEB powyżej tysiąca pozaklasowych kotłów dymi w gminach Otwock, Jaktorów, Żyrardów, Wiązowna, Kobyłka i Marki. Najmniej kotłów (104) znajduje się w Podkowie Leśnej. Nieco inny obraz pojawia się, jeśli oceniamy odsetek „kopciuchów” w relacji do liczby budynków. W tym rankingu niekwestionowanym liderem jest gmina Łomianki – aż w 63,4 proc. domów jednorodzinnych znajdują się piece bezklasowe. W czołówce są też gminy Brwinów, Wołomin i Grodzisk Mazowiecki. Najniższy odsetek „kopciuchów” notujemy w gminach to Lesznowola, Podkowa Leśna i Michałowice oraz w samej Warszawie (tu odsetek wynosi zaledwie 6 proc.). To pokazuje zmianę, jaka zaszła w stolicy w ciągu ostatnich 5 lat. W 2017 roku w Warszawie dymiło ponad 15 tys. kotłów, obecnie - 4,4 tys.

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla województwa mazowieckiego te wszystkie źródła ciepła powinny zostać jak najszybciej wymienione. Urząd m.st. Warszawy podaje, że zajmuje się obecnie 1126 wnioskami na dopłatę o wymianę kotła. Urząd miasta podtrzymał dopłaty miejskie do wymiany „kopciuchów” wynoszące 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Przypomnijmy, że 1 października 2023 r. zacznie tu obowiązywać zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych.
Poza stolicą najwięcej kotłów na Mazowszu jest w Radomiu (4810), Siedlcach (gm. miejska i wiejska – 4692) i Sochaczewie (gm. miejska i wiejska – 3611).


Źródło: Polski Alarm Smogowy
Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane