Prawo

Konsultacje z mieszkańcami

Rada powiatu stanowiąc w zakresie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami powiatu, zobowiązana jest do ich określenia w sposób kompletny i wyczerpujący.

29 stycznia 2015 r. rada powiatu bydgoskiego, działając na podstawie art. 3d ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (DzU z 2014 r. poz. 595 z późn. zm.) podjęła uchwałę w zakresie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami. Zatem ww. przepis upoważnia radę do określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami powiatu. Przez zasady należy rozumieć tezy, w których treści zawarte jest prawo rządzące jakimiś procesami, podstawa, na której coś się opiera, a z pojęciem trybu wiąże się sposób postępowania (wyrok WSA w Opolu z 13 czerwca 2006 r., sygn. akt II SA/Op 213/06). Rada w takiej uchwale powinna określić między innymi: kto inicjuje konsultacje, sposób i formę konsultacji, czas i miejsce ich przeprowadzenia, reguły ustalania wyników oraz sposób przekazania tych wyników do wiadomości społeczności lokalnej.

 

W § 2 ust. 1 uchwały rada powiatu wskazała: „W przypadkach przewidzianych ustawami oraz innych sprawach, ważnych dla powiatu, prowadzi się konsultacje z jego mieszkańcami, w zakresie zadań własnych powiatu”. Z kolei ust. 2 § 2 uchwały stanowi: „Konsultacje z mieszkańcami można przeprowadzić w sprawach dotyczących...”. Z powyższego wynika, że konsultacje z mieszkańcami mogą być przeprowadzone albo w wypadkach przewidzianych ustawą, albo w innych sprawach ważnych dla powiatu.

 

Organ nadzoru wskazuje, że przedmiotem konsultacji prowadzonych w jednostkach samorządu terytorialnego mogą być sprawy ważne dla danej społeczności lokalnej. Ustawy nie precyzują, jakie sprawy można uznać za „ważne”, w związku z czym należy interpretować je szeroko, w razie wątpliwości kierując się subiektywną opinią mieszkańców o wadze określonego problemu. Zatem o tym, czy daną sprawę można uznać za ważną, rozstrzygać będzie organ uprawniony do zarządzenia konsultacji. Wobec powyższego rada każdorazowo winna ocenić, czy dana sprawa jest ważna dla powiatu i w konsekwencji podjąć uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji w tej sprawie.

 

(Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego z 5 marca 2015 r., 15/15)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane