Prawo

Jak włączyć wydatki inwestycyjne do rozliczenia subwencji

Zakupy sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych dla uczniów niepełnosprawnych. Czy można je uwzględnić w rozdziałach budżetowych dotyczących wydatków na edukację wymagającą specjalnej organizacji i metod pracy? – pyta poseł Lech Sprawka, który składa kolejne interpelacje w sprawie art. 32 tzw. ustawy okołobudżetowej.

 

W ostatnich dniach poseł Lech Sprawka (Prawo i Sprawiedliwość) z Lublina złożył w sejmie dwie kolejne interpelacje w sprawie art. 32 tzw. ustawy okołobudżetowej (która zobowiązuje samorządy do wydatkowania na dzieci wymagające specjalnej organizacji i metod pracy kwot, jakie samorządy otrzymują na nie dodatkowo przy podziale subwencji oświatowej):

 

  • <link file:104905_blank download file>w sprawie realizacji art. 32 tzw. ustawy okołobudżetowej na 2015 r. Interpelacja nr 31712
  • <link file:104905_blank download file>w sprawie rodzajów wydatków ewidencjonowanych w rozdziałach 80149 i 80150 Interpelacja nr 31716


To już kolejne zapytania posła Sprawki, dotyczące bulwersującego samorządy problemu rozliczania subwencji oświatowej. W odpowiedzi na pierwszą (w tej serii) interpelacje "w sprawie art. 32 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej" (nr 30255) Ministerstwo Finansów napisało, że klasyfikacja budżetowa (w tym wskazane wyżej nowo utworzone rozdziały 80149 i 80150) nie przesądza o metodzie rozliczenia wydatków na zadania związane z zapewnieniem edukacji i opieki dla dzieci i młodzieży wymagającej stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy w szkołach i przedszkolach ogólnodostępnych oraz z oddziałami integracyjnymi.

 


Zdaniem MF to jednostka samorządu terytorialnego, która realizuje i finansuje zadania z zakresu oświaty, powinna samodzielnie określić sposób wyodrębniania wydatków na realizowane zadanie oświatowe w celu wypełnienia dyspozycji art. 32 ww. ustawy.  


– Wypada zauważyć, że jednostki samorządu terytorialnego już obecnie ewidencyjnie rozdzielają na właściwe rozdziały wydatki, np. ponoszone przez szkoły umiejscowione we wspólnych obiektach oświatowych lub w przypadku zespołów szkół. Przyjęta metoda musi być, bowiem adekwatna do specyfiki funkcjonowania danej jednostki i powinna umożliwiać właściwe przyporządkowanie wydatków na cele, o których mowa w art. 32 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej – napisał Minister Finansów.

 

W interpelacji nr 31712 Lech Sprawka zauważa słabość zmiany rozporządzenia, jaką jest brak objaśnień przy nowo utworzonych rozdziałach. Rodzi to m.in. wątpliwość, czy można w nich ewidencjonować wydatki na dotacje do szkół i przedszkoli niepublicznych i publicznych prowadzonych przez inne podmioty niż j.s.t., w których kształcą się uczniowie wymagający stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.

 

Jednocześnie Sprawka formułuje pytania:


1) Czy Ministerstwo Finansów uzupełni „nowe rozdziały” o objaśnienia, które zapewnią porównywalne ewidencjonowanie przez poszczególne j.s.t. wydatków ponoszonych na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży w skali kraju?

 


2) Czy Ministerstwo Finansów rozszerzy katalog rozdziałów ( m.in. w Dziale 854), który umożliwi pełną możliwość wyodrębnionego zaewidencjonowania wydatków ponoszonych na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży?

 


3) Jednym z ważnych zadań związanych ze specjalną organizacją nauki i metod pracy dla dzieci młodzieży jest zakup sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych dla uczniów niepełnosprawnych, który ze względu na koszt zakupu ewidencjonowany jest jako wydatek na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych.


Czy w świetle powyższego  oraz mając na uwadze zapis § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2015 (Dz. U. z 31 grudnia 2014 r. poz. 1977)  istnieje możliwość ewidencjonowania ww. środków na zakup środków trwałych klasyfikowanych w  § 6060 – Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych w rozdziałach 80149 i 80150?
 

 

Czekamy na odpowiedzi Ministerstwa Finansów.

TAGI: subwencja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane