Akademia "Wspólnoty"

Jak skutecznie wdrożyć PPK w samorządach

O Pracowniczych Planach Kapitałowych trzeba już nie tylko myśleć, ale i zacząć poważnie działać. W tym celu przygotowaliśmy dla państwa pomoc. Już jutro (10 marca) pierwsze szkolenie online na ten temat w ramach Akademii „Wspólnoty”.

Wprawdzie pracodawcy sektora finansów publicznych, czyli urzędy JST i ich jednostki organizacyjne, będą musiały utworzyć PPK dopiero w 2021 roku, ale czas nagli, bo to złożony prawnie i organizacyjnie oraz czasochłonny proces.

W zasadzie (pomijając spory co do tych teminów) harmonogram wygląda w ten sposób:  

– 1 stycznia 2021 roku – termin zawarcia umowy o zarządzanie, która określi ogólne zasady współdziałania pracodawcy z instytucją finansową;

– 10 kwietnia 2021 roku – najpóźniejsza data obowiązku zawarcia umowy o prowadzenie PPK, czyli planów dla każdego zatrudnionego, co jest równoznaczne z zapisaniem do programu.

"Przygotowanie do wdrożenia powinno zacząć się już obecnie. W przeciwnym razie jest ryzyko, że nie uda się „uruchomić” PPK na czas. Z tym z kolei związane są wysokie kary" – ostrzega radca prawny Katarzyna Gospodarowicz, która poprowadzi szkolenie.  

Szkolenie adresowane jest zarówno do pracodawców samorządowych, którzy jeszcze w ogóle nie zapoznawali się z tematem PPK – zostaną przedstawione w sposób zwięzły obowiązki pracodawców, jak i do tych, którzy już zgłębili temat PPK, a chcieliby się dowiedzieć, jak zaplanować sobie poszczególne kroki wdrożenia.

Szkolenie będzie miało przede wszystkim wymiar praktyczny. Podczas jego trwania zostaną również omówione najczęstsze pułapki, jakie czekają na pracodawców chcących wdrożyć PPK w swoich jednostkach. Główne zagadnienia szkolenia to:

1. Obowiązki pracodawców związane z wdrażaniem PPK

2. Zaplanowanie i omówienie kroków związanych z wdrażaniem PPK

3. Współdziałanie przy wdrażaniu PPK ze stroną związkową/przedstawicielami pracowników

4. Pułapki czyhające na pracodawców wdrażających PPK


Katarzyna Gospodarowicz od 2012 roku jest wpisana na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Doradza spółkom polskim i zagranicznym w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w ujęciu krajowym i międzynarodowym, w tym europejskim. Celem doradztwa jest zapewniające nie tylko pełnego bezpieczeństwa prawnego, ale także osiągnięcie zamierzonych przez klientów celów biznesowych. Reprezentuje również klientów w sporach sądowych głównie z zakresu prawa pracy przed sądami wszystkich instancji, na terenie całego kraju. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa pracy, jak również prowadzi szkolenia z zakresu spraw pracowniczych adresowane, w zależności od potrzeb, do pracowników różnego szczebla oraz pracodawców.

Więcej na temat Akademii "Wspólnoty" dowiedzą się państwo klikając w poniższy link:

 

Pracownicze Plany Kapitałowe będą także tematem Kongresu Zarządzania Administracją Samorządową.

 

PPK obecne jest także w drukowanych wersjach „Wspólnoty”

Większą analizę pt. „Wdrażanie pracowniczych planów kapitałowych w samorządach” opublikowaliśmy w numerze 1 z tego roku.

Autorzy: dr Marcin Wojewódka, Kornel Kowalski