W samorządach

GZM: Ruszają wielkie badania parkingowe

Specjalne samochody będą zliczać zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach pojazdy. Uzupełnieniem pomiarów będą badania społeczne, a wyniki posłużą do diagnozy sytuacji parkingowej i opracowania sposobów na złagodzenie problemów w tym obszarze.

Na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostaną przeprowadzone badania parkingowe w śródmieściach Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rudy Śląskiej i Tarnowskich Gór. Odbędą się one w dniach od 14 listopada do 7 grudnia, wykonywane będą w dni robocze, a w Gliwicach dodatkowo w jedną sobotę.

– W trakcie każdego dnia badań samochody będą co godzinę przejeżdżać przez dane śródmieście, zliczając zaparkowane samochody w poszczególnych miejscach poprzez fotografowanie przestrzeni – mówi Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM. – Samochody przejadą również nocą. Na podstawie zebranych danych wyliczony zostanie szereg wskaźników dotyczących parkowania, między innymi zajętość miejsc parkingowych czy rotacja. Ponadto przeprowadzone będą analizy mające na celu oszacowanie czy w danych miejscach parkują głównie mieszkańcy okolicy, czy raczej osoby przyjeżdżające do pracy bądź sklepów lub usług.

Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od zeszłego roku prowadzi projekt dotyczący spójnej polityki parkingowej. Powołany został zespół urzędników z 10 miast – pracowników urzędów miejskich i zarządów dróg, nazwany Metropolitalnym Zespołem ds. Spójnej Polityki Parkingowej. Zespół ten, po przeprowadzeniu pomiarów parkingowych przez firmę zewnętrzną, zrealizuje badania społeczne wśród mieszkańców, przedsiębiorców i klientów lokali usługowych w miastach.

Pomiary parkingowe zostaną również wykonane w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu, jednak tam, z uwagi na trwające inwestycje infrastrukturalne, zaplanowano je na wiosnę przyszłego roku.

oprac. na podst. inf. GZM

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane