W samorządach

Gminna stołówka: dziś polecamy

Gminna stołówka to pomysł na tanie posiłki dla uczniów, seniorów, ale także wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy. Dodatkowym zadaniem stołówki może być organizacja przyjęć okolicznościowych, spotkań czy szkoleń.

Gminne stołówki działają m.in. w Brzeznej (gm. Podegrodzie), Korzennej (obie w woj. małopolskim), Sieniawie (woj. podkarpackie), Miastkowie Kościelnym (mazowieckie), Łukowicy (małopolskie), Środzie Wlkp. czy podwarszawskim Izabelinie. W Korzennej stołówka funkcjonuje przy miejscowym Centrum Kultury, jej siedziba mieści się budynku zespołu szkół. Podstawową działalnością jest tu organizacja dożywiania dla dzieci i młodzieży ze szkół na terenie gminy. Stołówka została ona uruchomiona w ramach rządowego programu „Posiłek dla potrzebujących”, korzysta z niego około 1000 uczniów.
W Sieniawie stołówkę prowadzi Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” (w tej chwili oferuje posiłki jedynie na wynos lub z dowozem). Menu zmienia się co tydzień, a oprócz codziennych zestawów dodatkowo można kupić domowe pierogi, gołąbki, krokiety. W ciągu tygodnia stołówka sprzedaje około 600 obiadów. Koszt dwudaniowego zestawu to 20 zł.
W Łukowicy dwudaniowy obiad wyceniono na 24 zł, a stołówka zachęca do korzystania z abonamentów miesięcznych lub tygodniowych (wówczas cena spada do 23 zł). W Środzie Wlkp. obiad kosztuje 18 zł (dla uczniów – 10 zł).


Aneta Maliszewska, zastępca dyrektora Centrum Usług Wspólnych Izabelin
Gminna Stołówka w Izabelinie działa od 1 kwietnia 2021 r. Powstała z inicjatywy władz gminnych i jest odpowiedzią na potrzebę społeczności, jaką jest świadczenie usług zbiorowego żywienia. Głównym założeniem było ujednolicenie jadłospisów w placówkach oświatowych z naciskiem na zdrowe i różnorodne żywienie i propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach działalności stołówki prowadzone są warsztaty zdrowego żywienia, organizowane porady dietetyka i prelekcje w placówkach oświatowych. Podstawowymi zadaniami stołówki są:
– przygotowywanie, dostarczanie i wydawanie posiłków dla dzieci uczęszczających do placówek oświatowych, dla których gmina Izabelin jest organem prowadzącym;
– przygotowanie posiłków dla podopiecznych Dziennego Domu Senior+ w Izabelinie;
– zapewnienie żywienia dla uczestników zorganizowanego dziennego wypoczynku podczas wakacji i ferii zimowych;
– przygotowanie i sprzedaż posiłków dla innych osób;
– spotkania edukacyjne w zakresie zdrowego żywienia;
– kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży w zakresie zdrowego żywienia;
– propagowanie zdrowego stylu życia i odżywiania.
W szkole wydawanych jest dziennie około 650 obiadów, w przedszkolach około 375 (śniadania, obiady, podwieczorki), w Domu Senior+ ok. 18 obiadów, podczas kolonii letnich – 50 posiłków dziennie (śniadanie, obiad z deserem, podwieczorek), zaś liczba obiadów na wynos to około 20 dziennie. Za wyżywienie dzieci w placówkach oświatowych (wsad do kotła) płacą rodzice. Gmina pokrywa pozostałe koszty: utrzymanie stołówki, wynagrodzenia.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane