Prawo

Czy gminy są przygotowane na zmiany w oświacie?

Dla ułatwienia pracy wszystkim osobom zajmującym się oświatą w samorządzie przedstawiamy spis zadań, które gminy będą musiały wdrożyć w latach 2014–2015.

Wynikają one ze zmian wprowadzonych w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (zwanej dalej u.s.o.) tzw. ustawą przedszkolną z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, oraz zapowiadanymi kolejnymi zmianami, zwanymi „ustawą sześciolatkową”.

 

Przy czym ważna jest informacja, że uchwały gmin podjęte na podstawie art. 14 ust. 5 u.s.o. w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie tzw. ustawy przedszkolnej będą obowiązywały najpóźniej do 31 sierpnia 2014 r.

 

 

 

TERMIN WEJŚCIA            W ŻYCIE

             ZMIANA W PRZEPISACH

Podstawa

prawna

 

2014

 

Do 15 stycznia każdego roku, począwszy od 1 stycznia 2014 r.

gminy przekazują wojewodzie roczne rozliczenie dotacji:

jeżeli liczba dzieci uwzględniona do obliczenia dotacji na rok 2013 wg stanu na 30 września 2012 r. dla danej gminy jest większa niż średnioroczna liczba dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego na obszarze danej gminy od IX do XII 2013 roku, część dotacji pobrana w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi do budżetu państwa (taka też zasada obowiązuje na każdy kolejny rok).

§ 4 ust. 3 projektu rozp. MEN

Art. 14d ust. 8  u.s.o.

Od 1 stycznia 2014 r.

gmina przekazuje dotacje dla publicznych i niepublicznych podmiotów prowadzonych przez inne jednostki niż JST na rachunek bankowy szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub zespołu szkół lub placówek, w 12 częściach w terminie do ostatniego każdego miesiąca, z tym że część za grudzień jest przekazywana w terminie do15 grudnia.

Art. 80 ust. 3c u.s.o.

Art. 90 ust. 3c

u.s.o.

Od 1 stycznia 2014 r.

gmina przekazuje dotacje jednostkom realizującym wychowanie przedszkolne, prowadzonym przez inne podmioty niż JST, wyłącznie na wydatki określone w ustawie.

Art. 80 ust. 3d u.s.o.

art. 90 ust. 3d

u.s.o.

Od 1 stycznia 2014 r.

dyrektor przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez gminę – także dyrektor szkoły, zawiadamia pisemnie rodziców dziecka o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego do 30 kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który została przeprowadzona rekrutacja.

Art. 14 ust. 4c u.s.o.

Do końca marca każdego roku, począwszy od 2014 r.

MEN ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” wysokość wskaźnika waloryzacji oraz maksymalną wysokość kwoty opłaty, o której mowa w art. 14 ust. 5 pkt 1 u.s.o., po waloryzacji.

Art. 14 ust. 5e u.s.o.

Do 31 sierpnia 2014 r.

rolę organu prowadzącego pełni odpowiednio rada gminy, powiatu, sejmik woj.) Organ prowadzący publiczną inną formę wychowania przedszkolnego może przekształcić tę formę w publiczne przedszkole. Do przekształcenia nie stosuje się przepisów ust. 1–6. Przepisy art. 58 u.s.o. stosuje się odpowiednio.

Art. 59 ust. 10 u.s.o.

Do 31 sierpnia 2014 r.

mogą obowiązywać dotychczasowe uchwały rad gmin podjęte na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o systemie oświaty. Z tym że określone w tych uchwałach opłaty wyższe niż 1 zł za czas bezpłatnego pobytu dziecka, z dniem 1 września 2013 r. wynoszą 1 zł.

Art. 12 ust. 1 i 2 „ustawy przedszkolnej”

Do 31 sierpnia 2014 r.

wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku 3–6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane:

– w przedszkolach,

– oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

– oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

 

Art. 14 ust. 1 u.s.o.

Od 1 września 2014 r.

wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane:

– w przedszkolach

– oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

Art. 14 ust. 1 u.s.o.

Od 1 września 2014 r.

rada gminy, w drodze uchwały, może zezwolić na udzielenie dotacji niepublicznym przedszkolom i niepublicznym innym formom wychowania przedszkolnego na nowych zasadach określonych w u.s.o. w art. 90 ust. 1b, 1c lub 1o, o ile te jednostki spełnią warunki określone w art. 90 ust. 1b i 1c u.s.o.

Jednostki te nie mogą pobierać opłat innych niż opłaty ustalone przez radę gminy i właściwy organ prowadzący.

Art.13 ust. 3

„ustawy przedszkolnej”

 

 

 

 

Art. 14 ust. 8

 u.s.o.

 

Od 1 września 2014 r.

w gminach muszą już obowiązywać nowe uchwały, podjęte na podstawie znowelizowanej ustawy z 13 czerwca 2013 r.

Art. 12 ust. 1 „ustawy przedszkolnej”

Od   1 września 2014 r.

na dzieci urodzone w 2007 r. oraz urodzone pomiędzy 1 stycznia a 30 czerwca 2008 r. nałożony zostaje ustawowy obowiązek szkolny. Dzieci zostają przyjęte do klasy I szkoły podstawowej. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. mogą być przyjęte do klasy I na wniosek rodzica.

Art. 2

„ustawy sześciolatkowej”

(projekt)

Od 1 września 2014 r.

w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat.                                                                                                           Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Art. 14 ust. 1a u.s.o.

Od   1 września 2014 r.

rada gminy w drodze uchwały może połączyć w zespół prowadzoną przez siebie szkołę podstawową z prowadzonymi przez siebie przedszkolami mającymi siedzibę na obszarze objętym obwodem tej szkoły.

rada gminy w drodze uchwały może połączyć w zespół prowadzone przez siebie przedszkola mające siedzibę na obszarze objętym obwodem jednej szkoły podstawowej.

Art. 62 ust. 1d u.s.o.

 

 

 

 

Art. 62 ust. 1e u.s.o.

 

Od 1 września 2014 r.

gmina, której uczeń korzysta z publicznego wychowania przedszkolnego w innej gminie, musi pokryć koszty tego wychowania w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia odpowiednio w publicznych przedszkolach lub publicznych innych formach wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez gminę, do której ten uczeń uczęszcza. Od kosztów należy odjąć opłatę od rodziców za zajęcia (np. 1 zł), za wyżywienie  i kwotę dotacji, którą gmina przyjmująca dziecko dostała od państwa.

Art. 79a

u.s.o.

Od 1 września 2014 r.

klasy I szkoły podstawowej nie mogą liczyć więcej niż 25 uczniów.

Dokonuje się podziału uczniów klasy I publicznej szkoły podstawowej na oddziały według roku i miesiąca urodzenia, poczynając od najmłodszych (z uwagi na obecność różnych roczników dzieci).

Art. 1 i 4 ust. 1 „ustawy sześciolatkowej” (projekt)

 

 

2015

 

Od 1 stycznia 2015 r.

dyrektor przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez gminę – także dyrektor szkoły, informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W tym przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole albo publiczną inną formę wychowania przedszkolnego albo niepubliczne przedszkole, o którym mowa w art. 90 ust. 1b, albo niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, o której mowa w art. 90 ust. 1c,  które mogą przyjąć dziecko.

Art. 14 ust. 4b

u.s.o.

Do 15 maja każdego roku, począwszy od 1 stycznia 2015 r.

dyrektorzy publicznych przedszkoli, publicznych szkół podstawowych oraz niepublicznych przedszkoli, a także osoby kierujące publiczną inną formą wychowania przedszkolnego, zostali zobowiązani przedstawić wojewodzie oraz wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) informację o liczbie dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, nieprzyjętych do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego.

§ 3 ust. 1 projektu rozp. MEN

Od 1 września 2015 r.

gmina może z budżetu przekazać niepublicznemu przedszkolu dotację z budżetu na każdego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym, i innej niepublicznej formie wychowania przedszkolnego w wysokości równej 50% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, jeżeli te jednostki przyjmą warunki określone w uchwale gminy i inne określone odrębnymi przepisami.

wójt, by przyznać taką dotację, musi ogłosić otwarty konkurs ofert/ procedura według art. 13 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536, z późn. zm.).

rada gminy, w drodze uchwały określa regulamin otwartego konkursu ofert i kryteria wyboru ofert.

wójt wpisuje do ewidencji informację o otrzymaniu dotacji przez niepubliczny podmiot.

podmioty, które nie wygrają konkursu lub do niego nie przystąpią, będą dotowane na dotychczasowych zasadach, z podkreśleniem niewliczania do wydatków bieżących opłat wnoszonych przez  rodziców, opłat a wyżywienie, kwoty dotacji i wskaźnika procentowego, w przypadku ucznia z innej gminy.

Art. 90 ust. 1b i 1c u.s.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Art. 90 ust. 1d–1g u.s.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Art. 90 ust. 1i u.s.o.

 

Art. 90 ust. 2b–2e

u.s.o.

Od 1 września 2015 r.

rada gminy, w drodze uchwały, może wyrazić zgodę na udzielenie dotacji niepublicznemu przedszkolu lub niepublicznej innej formie wychowania przedszkolnego, w wysokości wyższej niż wysokość określona odpowiednio w art. 90 ust. 1b lub 1c. Rada gminy w uchwale ustala okres udzielania tej dotacji.

wójt może

a)      wyrazić zgodę na odstąpienie od terminu złożenia informacji o planowanej liczbie dzieci (po 30 września),

b)      udzielić dotacji wcześniej niż od początku roku następnego. 

 

Art. 90 ust. 1o

u.s.o.

 

 

 

 

 

 

 

Art. 90 ust. 2g

u.s.o.

Do 31 sierpnia każdego roku

osoba prowadząca przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego może zrezygnować z pobierania dotacji, z końcem roku szkolnego, po uprzednim zawiadomieniu o zamiarze rezygnacji: wójta, rodziców uczniów oraz kuratora oświaty.

Art. 90 ust. 1m

u.s.o.

Od 1 września 2015 r.

organ prowadzący (tj. w przypadku samorządowych jednostek wójt, burmistrz, prezydent, a przypadku niepublicznych – założyciel) publiczne przedszkole, publiczną inną formę wychowania przedszkolnego, niepubliczne przedszkole, o którym mowa w art. 90 ust. 1b, lub niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, o której mowa w art. 90 ust. 1c, zwalnia rodziców w całości lub w części z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego, na warunkach określonych przez radę gminy na podstawie ust. 5 pkt. 2. Odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent, a przypadku niepublicznych – założyciel  może upoważnić do udzielania tych zwolnień dyrektora przedszkola, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego – także dyrektora odpowiedniej szkoły podstawowej.

Art. 14 ust. 5g u.s.o.

Od 1 września 2015 r.

osoba prawna niebędąca JST lub osoba fizyczna prowadząca publiczne lub niepubliczne przedszkole, publiczną lub niepubliczną inną formę wychowania przedszkolnego, może przyznać częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego, również w przypadkach innych niż określone przez radę gminy.

Art. 14 ust. 5h u.s.o.

Od 1 września 2015r.

rodzic zamierzający ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat, przedstawia organowi prowadzącemu w formie oświadczenia dane niezbędne do ustalenia uprawnienia do tego zwolnienia.

Art. 14 ust. 5i u.s.o.

Od 1 września 2015r.

dzieci 4-letnie  uzyskają prawo do wychowania przedszkolnego, a gminy będą musiały być gotowe na ich przyjęcie.

Art. 7 ust. 1 „ustawy przedszkolnej”

Od 1 września 2015 r.

 

na dzieci urodzone w 2009 r. oraz urodzone pomiędzy 1 lipca a 31 grudnia  2008 r., które w roku ubiegłym nie rozpoczęły obowiązku szkolnego nałożony zostaje ustawowy obowiązek szkolny. Dzieci zostają przyjęte do klasy I szkoły podstawowej.

Art. 2

„ustawy sześciolatkowej”, (projekt)

Od   1 września 2015 r.

klasy I i II szkoły podstawowej nie mogą liczyć więcej niż 25 uczniów.

Dokonuje się podziału uczniów klasy II publicznej szkoły podstawowej na oddziały według roku i miesiąca urodzenia, poczynając od najmłodszych (z uwagi na obecność różnych roczników dzieci).

Art. 3 pkt 1

oraz

Art. 4 ust. 2 pkt 1 „ustawy sześciolatkowej”, (projekt)

Do   15 października każdego roku, począwszy od 2015 r.

wójt przekazuje wojewodzie informację o liczbie dzieci nieprzyjętych do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, którym wskazał miejsce do korzystania z wychowania przedszkolnego.

§ 3 ust. 2 projektu rozp. MEN

Do   31 października każdego roku, począwszy od 2015 r.

wojewoda przekazuje wójtowi informację o liczbie dzieci, którym organ ten nie wskazał miejsca korzystania z wychowania przedszkolnego, pomimo ciążącego na gminie obowiązku w tym zakresie.

Z tytułu tej różnicy dzieci nastąpi pomniejszenie dotacji gminnych w 2016 r.

§ 3 ust. 3 projektu rozp. MEN

 

 

 

Art. 14d ust. 6

u.s.o.

 

 Do 31 sierpnia 2016 r. wszystkie zmiany zawarte w ustawie dotyczące przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego dotyczą także oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych.

 

Powyższe opracowanie jest jedynie autorskim stanowiskiem, które nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane