W samorządach

Ciepłownia przyszłości w Lidzbarku Warmińskim

fot. Pixabay

Na przełomie maja i czerwca w Lidzbarku Warmińskim oficjalnie otwarto "Ciepłownię Przyszłości". To innowacyjna instalacja, która wykorzystuje wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz zaawansowane systemy magazynowania ciepła, w tym największy w Polsce podziemny magazyn ciepła.

Projekt ten powstał w ramach inicjatywy "Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE" ogłoszonej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i sfinansowanej z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Realizacją projektu zajęło się przedsiębiorstwo Euros Energy Sp. z o.o., a ciepłownia znajduje się na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term. Celem przedsięwzięcia było przekształcenie istniejącego systemu pracującego w oparciu o węgiel w zeroemisyjny system ciepłowniczy. Instalacja w Lidzbarku Warmińskim jest pierwszą tego typu w Polsce. Ciepłownia Przyszłości (to także nazwa projektu) będzie ogrzewała i dostarczała ciepłą wodę użytkową do większości budynków na Osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim. Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich tamtejszych lokali mieszkalnych wynosi ponad 28 tys. m kw. System ciepłowniczy będzie zasilany energią pochodzącą w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

Sercem technologii są pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej z zależnych od pogody źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła równocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą. W opracowanej technologii, pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System zasilany jest energią elektryczną produkowaną bezpośrednio na miejscu z farmy fotowoltaicznej, instalacji PVT oraz ciepłem z kolektorów słonecznych. W zimowe noce system wspierany jest energią elektryczną dostarczaną z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym energią elektryczną zakupioną z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł energii w ramach kontraktów PPA (ang. Power Purchase Agreement). Co ważne, instalacja pozwala na efektywne skonsumowanie nadwyżek energii elektrycznej coraz częściej pojawiających się w sieci elektroenergetycznej a pochodzących z instalacji OZE. Obecnie olbrzymie ilości tej energii pozostają niewykorzystane a mogłyby z powodzeniem zostać zagospodarowane w systemach ciepłowniczych w całej Polsce. Opracowana technologia jest skalowalna – może zostać wykorzystana w systemach ciepłowniczych o mocy zainstalowanej cieplnej do 50MWt. Rozwiązanie można dostosować na potrzeby modernizacji ciepłownictwa powiatowego w całej Polsce.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane