W samorządach

Ciemna strona popularności

Miasta szczególnie popularne wśród turystów mówią: STOP. I wnioskują o zmiany w zakresie najmu krótkoterminowego.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i p.o. prezydenta Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zwrócili się do ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa o powołanie zespołu, który zająłby się pilnym przygotowaniem ustawowych zmian w zakresie turystycznego najmu krótkoterminowego. Mają one dotyczyć m.in. działalności platform internetowych, na których zamieszczane są ogłoszenia o wynajmie, a także wprowadzenia obowiązku rejestracji wszystkich obiektów, zamieszczania numerów rejestracyjnych i przekazywania danych o udzielonych noclegach, co w efekcie ma prowadzić do legalizacji takiej formy najmu.
Wcześniej Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski wypracowały długo wyczekiwany konsensus. Nowe regulacje pozwolą samorządom na skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem nielegalnego najmu. Problem ten od lat dotyka europejskie miasta.
Związek Miast Polskich wyznaczył Sopot i Kraków do uczestnictwa w pracach legislacyjnych, mających prowadzić do uregulowania zjawiska krótkoterminowego najmu turystycznego. Oba miasta od lat apelowały o zmiany ustawowe w tym zakresie. Prezydenci Sopotu i Krakowa zabierali głos w tej sprawie, uczestniczyli w licznych spotkaniach i próbowali doprowadzić do zmian oczekiwanych przez samorządy i branżę turystyczną.

W Krakowie powołano zespół zadaniowy ds. usług hotelarskich. Jak mówi jego przewodnicząca Anna Korfel-Jasińska, celem jest wsparcie działań niwelujących nielegalną działalność na rynku usług hotelarskich. – Chodzi o zsynchronizowanie prac i możliwości różnego rodzaju służb, inspekcji, straży, urzędów. Mimo przerwy spowodowanej pandemią i innymi okolicznościami, prace nad tym tematem trwały. Prowadzono kontrole, również na internetowych platformach rezerwacyjnych. To pozwoliło sprawdzić, które obiekty noclegowe zostały zgłoszone do ewidencji prowadzonej przez miasto – wyjaśnia Anna Korfel-Jasińska.
Sopot zaś już w 2019 roku przygotował projekt zmian w ustawie o usługach hotelarskich, który został pozytywnie zaopiniowany przez Związek Miast Polskich, a następnie złożony na ręce ówczesnego ministra odpowiedzialnego za turystykę.


Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa
Zmiana uregulowań dotyczących zjawiska turystycznego najmu krótkoterminowego na poziomie unijnym powinna wpłynąć na poprawę relacji pomiędzy mieszkańcami a gośćmi odwiedzającymi nasze miasta, wzajemnie zwiększając poczucie ich komfortu. Mam też nadzieję, że wprowadzone rozwiązania stanowić będą ochronę legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.

Magdalena Czarzyńska-Jachim, p.o. prezydenta Sopotu
Obecne zmiany w rządzie dają nadzieję na skuteczne i szybkie rozwiązanie problemu. Minister obiecał powołanie zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele samorządów i branży turystycznej, którzy wspólnie wypracują rozwiązania w zakresie najmu krótkotrwałego. Żaden samorząd nie chce jego likwidacji, potrzebne są jednak zmiany, które pozwolą na ucywilizowanie najmu i wpłyną na dobre funkcjonowanie w naszych miastach. Na poziomie miast i gmin możemy to zjawisko skutecznie kontrolować i poodejmować decyzje, które pozwolą ograniczyć negatywne skutki i ich wpływ na naszych mieszkańców.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane