W samorządach

CBA dostanie nowe narzędzie do kontroli oświadczeń majątkowych

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło interaktywny program do wypełniania oświadczeń majątkowych. To pierwszy krok do wprowadzenia obowiązku składania tych dokumentów elektronicznie, co ułatwi ich kontrolę przez CBA.

Na złożenie oświadczenia zobowiązani do tego samorządowcy mają czas do 30 kwietnia. Powinno ono odzwierciedlać rzeczywisty stan majątkowy, dlatego obowiązek obwarowany jest sankcjami – od odpowiedzialności służbowej (dyscyplinarnej), po karną i utratę zajmowanego stanowiska. Wypełnienie formularza bywa pracochłonne dla osób dysponujących większą liczbą nieruchomości. Przepisy nakazują np. pod tym pojęciem rozumieć także prawa rzeczowe i obligacyjne (użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, najem, dzierżawę itp.). Trzeba oszacowywać wartość każdej wpisywanej nieruchomości.

 

Udostępniony w portalu Aplikacje.gov.pl program pomaga przebrnąć przez całą procedurę. Zadając pytania, podobnie jak czynią to popularne programy do rocznego rozliczania podatku PiT, wyświetla kolejne  rubryki. Wypełniony formularz można zapisać na komputerze w postaci pliku PDF i następnie wydrukować. Albo wyeksportować go do pliku, który można ponownie wczytać i edytować. To pomocne, gdy oświadczenie wymaga naniesienia poprawek. Przyda się też za rok, gdy trzeba będzie ponownie je złożyć – wystarczy po prostu skorygować wpisy w wybranych rubrykach, co oszczędzi czas.

 

W tej chwili niemożliwe jest jeszcze zapisywanie dokumentu w chmurze, czy na serwerach, na których działa portal Aplikacje.gov.pl. Chodzi o względy bezpieczeństwa, aby nie miały do niego dostępu osoby nieuprawnione.

 

– Wiele osób wypełnia formularze ręcznie. Przy korzystaniu z generatora znika problem z niewyraźnym pismem, jego interpretacją, prawidłowym odczytywaniem cyfr, na co skarżyli się choćby dziennikarze interesujący się oświadczeniami polityków – mówi Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

 

Resort cyfryzacji nie kryje, że udostępniając aplikację chce nie tylko ułatwić życie politykom czy samorządowcom, ale też zacząć przyzwyczajać ich do elektronicznego tworzenia dokumentacji. Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie ustawowego obowiązku składania oświadczeń majątkowych drogą elektroniczną, w specjalnie stworzonym do tego systemie informatycznym (albo portalu). – Byłyby autoryzowane podpisem elektronicznym lub przez ePUAP. Umożliwiłoby to Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu realną kontrolę. Myślę, że prace ruszą w przyszłym roku. Chęć stworzenia takiego systemu zapowiedział już zresztą minister Mariusz Kamiński podczas spotkania z panią premier przy okazji przeglądu pracy resortów – dodaje Piotr Woźny, podsekretarz stanu w resorcie cyfryzacji.

 

CBA mogłoby wtedy uruchomić proste programy analizujące treść formularzy. Wystarczy że komuś przez rok znacząco wzrosną zadeklarowane aktywa i z automatu wytypowany zostanie do kontroli. – Możliwe stanie się weryfikowanie oświadczeń na różne sposoby. Wyeliminowane zostaną tłumaczenia, że kartek było za dużo i się zgubiły, albo że przecinek został źle postawiony. Dzisiaj kontrola oświadczeń majątkowych jest pozorna. Nie ma zdolności, aby wszystkie sprawdzić – ubolewał wiceminister Zagórski.

 

Rządowy portal Aplikacje.gov.pl, na którym znajduje się generator oświadczeń, to jeden z kluczowych projektów składających się na, przyjęty we wrześniu ubiegłego roku przez Radę Ministrów, Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Będą tu umieszczane bezpłatne programy  dla jednostek administracji publicznej ułatwiające m.in. zarządzanie dokumentacją i procesami w urzędach.

TAGI: dostęp do informacji publicznej, informatyzacja, cba, projekt, rząd, oświadczenie majątkowe,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane