Prawo

Brak przyłącza w projekcie budowlanym

Do urządzeń budowlanych zalicza się m.in. przyłącza, ogrodzenia, przejazdy, place postojowe, place pod śmietniki i same śmietniki i nie do przyjęcia byłby wniosek, że brak w projekcie budowlanym takich urządzeń uniemożliwiłby jego zatwierdzenie i udzielenie pozwolenia na budowę.

Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił spółce A (dalej jako: „Spółka”) pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wojewoda uchylił decyzję, gdyż uznał, że w projekcie budowlanym, lecz brak jest wyrysowanego przebiegu przyłącza elektroenergetycznego, stacji NN/SN, linii kablowej SN oraz linii telekomunikacyjnej. Wojewoda stwierdził, że obowiązkiem inwestora będzie dostarczenie projektu zagospodarowania terenu obejmującego całość inwestycji ze wszystkimi jej elementami.

 

Sąd rozpatrując skargę na decyzję wojewody wyjaśnił, że choć przepisy zawierają zasadę, że pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego, to od tej zasady są wyjątki. Za wyjątki należy uznać sposób realizacji przyłączy, regulowany art. 29a prawa budowlanego, zgodnie z którym budowa przyłączy może następować albo na podstawie zgłoszenia, albo na podstawie przepisów prawa energetycznego, ustaw o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Nie ma żadnych przekonujących argumentów, by w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie można było zatwierdzić projektu budowlanego budynku i udzielić pozwolenia na jego budowę, w sytuacji, gdy projekt ten nie zawiera przyłączy.

 

Przy budowie budynku zdefiniowanego w art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego, przyłączy nie zalicza się do jego części składowych. Wynika to z art. 3 pkt 9 prawa budowlanego, który zalicza przyłącza do urządzeń budowlanych, które definiuje jako urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Do urządzeń budowlanych przepis ten zalicza również ogrodzenia, przejazdy, place postojowe, place pod śmietniki i same śmietniki i nie do przyjęcia byłby wniosek, że brak w projekcie budowlanym takich urządzeń uniemożliwiłby jego zatwierdzenie i udzielenie pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę obiektu budowlanego nie musi więc obejmować przyłącza, które nie jest jego częścią składową.

 

(Wyrok WSA w Olsztynie z 23 marca 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 35/17)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane