W samorządach

Białystok: skwer imienia Pawła Adamowicza

Po modernizacji, zamontowaniu nowej fontanny, wykonaniu nasadzeń zieleni, ustawieniu ławek, w Białymstoku otwarto skwer im. Pawła Bogdana Adamowicza, prezydenta Gdańska zmarłego w 2019 r.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, brat Pawła Adamowicza poseł Piotr Adamowicz, radna Gdańska Katarzyna Czerniewska, Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obecni byli parlamentarzyści oraz mieszkańcy Białegostoku. Na skwerze, obok pomnika Ludwika Zamenhofa, na sztaludze ustawiono zdjęcie Pawła Adamowicza i bukiet białych róż.

Podczas wydarzenia przypomniano, że nazwę temu skwerowi białostoccy radni nadali w 2020 r. z inicjatywy prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. W 2019 roku radni nadali Pawłowi Adamowiczowi pośmiertnie tytuł honorowego obywatela miasta.

– Wartości, które wyznawał Paweł Adamowicz, to między innymi budowa szczęśliwego społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego, które nikogo nie odrzuca, jest oparte na demokracji, praworządności, sprawiedliwości, wolności wypowiedzi, wyznania, równości. Muszę powiedzieć, że za te wartości, w które Paweł tak wierzył i które promował, oddał życie – mówił Tadeusz Truskolaski. – To miejsce łączy dwie postacie: Ludwika Zamenhofa, który patrząc, jak ludzie nie dogadują się, stworzył uniwersalny język esperanto, i Pawła Adamowicza. On z kolei, widząc brak szacunku dla ludzi innych wyznań i o innych poglądach, walczył o te wartości i za nie też zginął. Ten skwer łączy ideały, a swoją nowoczesną formą pięknie wpisuje się w stolicę województwa podlaskiego.

Skwer podzielono na dwie strefy, które tworzą przestrzeń zarówno reprezentacyjną, jak i miejsce do relaksu. W pierwszej części stoi pomnik Ludwika Zamenhofa, jednego z najwybitniejszych mieszkańców w historii Białegostoku. Druga strefa została zaprojektowana tak, by służyć mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku. Jest też nowa instalacja oświetleniowa, która umożliwia bezpieczne korzystanie z tego miejsca również po zmroku.

na podst. inf. UM Białystok

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane