Prawo

Bezprzetargowa sprzedaż działki

Okoliczność, że działka w związku z wyodrębnieniem z budynku części lokali ma kilku właścicieli, nie stanowi jakiejkolwiek przeszkody w możliwości bezprzetargowego zbycia działki tylko na rzecz dwóch współwłaścicieli, tym bardziej gdy jej współwłaścicielem jest także gmina.

Rada gminy – na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 13 ust. 1, art. 28 ust. 1, art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami – wyraziła zgodę na sprzedaż w trybie bezprzetargowym niezabudowanej działki. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że zgodnie z treścią art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami nieruchomości stanowiące własność gminy mogą być zbywane w drodze bezprzetargowej, jeśli mogą poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność osoby, która zamierza tę nieruchomość nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości. Wyjaśniono, że z wnioskiem o sprzedaż działki wystąpił jej dzierżawca, a zbycie opisanej w uchwale działki ma na celu poprawę zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej, będącej własnością dzierżawcy.

 

Skargę na uchwałę do WSA złożył wojewoda uznając, że wyrażenie zgody na bezprzetargowe zbycie nieruchomości jedynie na rzecz dwóch współwłaścicieli sąsiedniej nieruchomości lokalowej było niedopuszczalne w sytuacji, kiedy działka ze względu na wyodrębnienie z budynku części lokali miała kilku współwłaścicieli (w tym gminę). Ponadto wojewoda uznał, że z uwagi na swój kształt, powierzchnię wynoszącą 734 m2 oraz dostęp do drogi przedmiotowa działka mogłaby zostać zagospodarowana jako odrębna nieruchomość.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podzielił wyrażonego w skardze zdania wojewody i uznał, że okoliczność, że działka w związku z wyodrębnieniem z budynku części lokali ma kilku właścicieli, nie stanowi jakiejkolwiek przeszkody w możliwości bezprzetargowego zbycia działki tylko na rzecz dwóch współwłaścicieli, tym bardziej gdy współwłaścicielem działki jest także gmina, której organ stanowiący podjął zaskarżoną uchwałę.

 

Sąd rozpatrując sprawę wyjaśnił, że odnosząc się do zarzutów sformułowanych w skardze wskazać należy w pierwszej kolejności, że warunki zbycia nieruchomości w drodze bezprzetargowej, zgodnie z treścią art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, są następujące:

 

1. niezbędność nieruchomości lub jej części do poprawy warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej,

2. brak możliwości jej samodzielnego zagospodarowania,

3. zbywana bez przetargu nieruchomość przylega do nieruchomości stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste.

 

Te trzy warunki muszą być spełnione łącznie, aby organ stanowiący gminy mógł podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym.

 

(Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 22 grudnia 2016 r., sygn. akt II SA/Go 851/16)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane