Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o lasach państwowych, który 7 stycznia 2014 został wysłany do sejmu z uwagi na fakt, iż Lasy Państwowe zarządzają i gospodarują mieniem Skarbu Państwa zasadnym jest aby część zysku odprowadzały do budżetu państwa.
Dlatego wprowadza się mechanizm umożliwiający dokonywanie wpłat na rachunek ministra właściwego do spraw środowiska w wysokości stanowiącej równowartość 2 proc. przychodów uzyskanych przez Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna.
Dodatkowo proponuje się, aby w 2014 r. i 2015 r. Lasy Państwowe dokonały wpłat do budżetu państwa z kapitału własnego w wysokości 1 600 mln złotych, w ratach kwartalnych. Wysokość wpłaty w 2014 r. stanowi ok. 30 proc. skumulowanego zysku netto osiągniętego przez Lasy Państwowe w ostatnich 10 latach.
Intencją Rady Ministrów jest, aby z wpłat dokonanych przez Lasy Państwowe w latach 2014–2015 corocznie 650 mln złotych było przeznaczane na budowę i modernizację dróg lokalnych.
W obecnej sytuacji finansowej Lasów Państwowych, przy założeniu, iż sprzedaż drewna i jego cena utrzymają się na obecnym poziomie, szacuje się, że przewidziane w projekcie zmiany pozwolą na prowadzenie działalności i wykonywanie zadań Lasów Państwowych zgodnie z przepisami ustawy o lasach.
Z dotychczasowych informacji wynika, że pieniądze mają trafić na dofinansowanie Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, który według pierwotnych planów miał być po raz kolejny zmniejszony w tym roku do 250 mln zł.