Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Sejm przyjął budżet na 2024 rok, a prezydent ustawę budżetową podpisał. Na samorządy niebawem spadnie deszcz dodatkowych pieniędzy, które szybko zostaną wydane, bo są to pieniądze przeznaczone na podwyżki w oświacie. Środki na pozostałe zadania oraz na podwyżki wynagrodzeń dla pozostałych grup pracowników samorządowych gminy, powiaty i województwa będą musiały wygospodarować z własnych dochodów.
Urzędy miast i gmin od dawna nie są już twierdzami biuralistów, w których petent czuje się jak zbędny pionek. Wręcz prześcigają się, który będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców.
Zwierzęta coraz częściej goszczą w miastach. Zamiast traktować je jak intruzów warto dowiedzieć się, jak postąpić w razie spotkania oko w oko.
Platformy partycypacyjne umożliwiają zdalny udział w konsultacjach społecznych czy głosowaniu na projekty w budżecie obywatelskim. Bez wychodzenia z domu, niemalże jednym kliknięciem. Przyszłością partycypacji społecznej jest e-partycypacja.
Prace nad ustawą budżetową na rok 2024 zakończyły się sukcesem i gdy zamykaliśmy to wydanie „Wspólnoty”, dokument czekał na podpis prezydenta. Choć początek roku jest pełen nadziei na uruchomienie środków krajowych i unijnych, trudności z realizacją bieżących zadań są coraz bardziej widoczne. Samorządy stanęły przed pytaniem o możliwość realizacji planów rozwojowych.
Można powiedzieć, że środki na oświatę rosną znacząco, ale wysoki jest również wzrost wydatków na prowadzenie szkół i przedszkoli.
W 2014 roku jedna czwarta ustaw dotyczących funkcjonowania samorządu została uchwalona z pominięciem głosu KWRiST. W latach 2021 i 2022 ten odsetek przekroczył 40 proc. Komisja Wspólna przetrwała, ale bardziej jako forma wydrążona z realnego wpływu. Projekt ustawy przygotowany przez prof. Huberta Izdebskiego, na zlecenie Fundacji im. Stefana Batorego, jest dobrym punktem wyjścia do reformy tej instytucji.
W Brukseli odbyło się 159. posiedzenie Europejskiego Komitetu Regionów. W siedzibie Parlamentu Europejskiego, oblężonej przez belgijskich rolników niezadowolonych z polityki UE, samorządowcy dyskutowali m.in. o zabezpieczeniu rolników na czas kryzysów, belgijskiej prezydenturze w Radzie Unii Europejskiej oraz o pakiecie pomocy dla przedsiębiorców.
W grudniu zakończył się międzynarodowy projekt SafeBUS, którego uczestnikiem był Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Efektem współpracy samorządów z Europy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego są m.in. poradniki dotyczące bezpieczeństwa w transporcie publicznym.
Sprawny i dobrze zorganizowany transport w powiecie kłodzkim to nie tylko sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Pozwala on też turystom dotrzeć do różnych miejscowości. Działania są jednocześnie wyrazem troski o środowisko, chodzi o wyhamowanie transportu indywidualnego, który jest mniej korzystny dla klimatu.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Koleje Śląskie i Polregio pogłębiają integrację biletową. Od 1 marca bilety 30-dniowe będą obowiązywały w autobusach, tramwajach i trolejbusach oraz pociągach.
Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek, zaprezentował wstępny projekt i wizualizacje obiektów, których budowa ma ruszyć w 2024 roku.
Komisja Europejska kontynuuje serię wydawnictw, w których promuje najważniejsze sprawy społeczne oraz współfinansowane przez Unię inwestycje. Bohaterem tegorocznego komiksu będzie Rybnik i Zabytkowa Kopalnia Ignacy.