Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 2/1398 - stycznia 27, 2024

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Jawne oświadczenia prezesów spółek komunalnych

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on między innymi wprowadzenie zmian umożliwiających ujawnienie oświadczeń o stanie majątkowym prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego – z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację mienia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Wybory. Czas start

30 kwietnia 2024 roku, po pięciu latach i sześciu miesiącach od poprzednich wyborów zakończy się najdłuższa w dziejach nowożytnej Polski kadencja władz samorządowych. Premier Tusk ogłosił, że wybory do rad gmin, powiatów i województw odbędą się 7 kwietnia, zaś ewentualna druga tura w przypadku wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów wypadnie w niedzielę 21 kwietnia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Miasta dla ludzi

Samorządy deklarują starania o tytuł Miasta Praw Człowieka. Co to oznacza?

Zaloguj się i czytaj więcej

Parkomat wciąż co krok

Warszawa nie rezygnuje z parkomatów, ale stołeczny Zarząd Dróg Miejskich liczy na dalszy wzrost udziału płatności mobilnych. To trend, który obowiązuje nie tylko w metropoliach. Miejscowości, w których za parking można zapłacić telefonem, jest w kraju ponad 200.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ciemna strona popularności

Miasta szczególnie popularne wśród turystów mówią: STOP. I wnioskują o zmiany w zakresie najmu krótkoterminowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Szybki ruch miotłą

Zgodnie z przewidywaniami sprzed kilkunastu tygodni, nowo powołani wojewodowie zabrali się za wymianę komisarzy w gminach, w których dotychczasowi szefowie zasiedli na Wiejskiej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Samorządowcy z OKS zakładają komitet wyborczy

Daleko od polityki, blisko mieszkańców. Samorządowcy z Polski pod szyldem Koalicji Samorządowej pod hasłem decentralizacji i naprawy oświaty planują wystawić kandydatów w wyborach do wszystkich sejmików w Polsce.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Popularni prezydenci nie wystartują w wyborach

Kilku znanych włodarzy zapowiedziało, że nie powalczą o kolejną kadencję. Kto przejmie władzę w Gliwicach, Świnoujściu, Elblągu czy Krakowie?

Zaloguj się i czytaj więcej

materiał partnera

Elektronizacja procesu nadzoru nad aktami prawnymi stanowionymi przez organy JST i przekazywanymi do RIO oraz wojewody

Elektronizacja procesu nadzoru nad aktami prawnymi stanowionymi przez organy JST, realizowanego przez RIO/wojewodę, jest kolejnym etapem elektronizacji prawa. Pierwszym była elektronizacja procesu wydawania dziennika urzędowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

RPO interweniuje w sprawie ustalania stawek za śmieci

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do NSA skargę kasacyjną. Wnosi o uchylenie wyroku, w którym WSA oddalił skargę spółdzielni mieszkaniowej na uchwałę rady miasta w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawek opłat. Spór dotyczy ustalenia stawki przy wykorzystaniu metody „wodnej” w sytuacji braku wodomierzy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Michał Dulak*

Komitet Regionów i jego znaczenie dla Polski

Opiniuje projekty unijnych aktów ustawodawczych, ale także formalnie, obok parlamentów narodowych, stoi na straży zasady pomocniczości. W tym roku Polska desygnuje do Komitetu Regionów nowych przedstawicieli.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Pleszew uruchomił własną komunikację

Od 1 stycznia Pleszew samodzielnie organizuje transport publiczny – wcześniej robił to prywatny przewoźnik. Dzięki temu udało się nie tylko skomunikować ze sobą wszystkie sołectwa w gminie, ale również pozyskać dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Sergiusz Trzeciak*

Na co zwracać uwagę przygotowując materiały wyborcze

W dzisiejszym artykule zaprezentuję kto i w jakich okolicznościach w swojej kampanii powinien wykorzystać gazetkę, sprawozdanie i list. Zapraszam do lektury.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Aneta Kowalewska*

Kampania wyborcza w wyborach samorządowych. Krajobraz przed bitwą

To będzie kampania inna od dotychczasowych. W nowym, wiosennym terminie, w innej sytuacji politycznej, po wydłużonej kadencji, epidemii, z mniej znanym niż dotąd wyborcą, z nowymi wyzwaniami dotyczącymi komunikacji i partycypacji. Przed nami najtrudniejsza po 1990 roku rywalizacja samorządowa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sukces infrastrukturalny i społeczny

Oto druga część publikacji najważniejszego podsumowania mijającej kadencji. Dwa kolejne zestawienia cząstkowo, prezentujące laureatów sukcesu infrastrukturalnego i społecznego w poszczególnych kategoriach JST. Opole, Rzeszów, Warszawa, Kraków, Sopot i Tychy triumfują wśród największych miast. Zaś Głusk, Ursulin, Kleszczów i Mielnik to najlepsze gminy wiejskie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Pieniądze trzeba umieć wydawać

Infrastrukturalny sukces Opola potwierdza wiele nagród, wyróżnień i wysokich miejsc w ogólnopolskich rankingach. Za ten obszar zarządzania miastem bezpośrednio odpowiada Małgorzata Stelnicka, zastępca prezydenta, która chętnie opowiedziała nam o tym, z czego dumna jest Stolica Polskiej Piosenki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nie jest łatwo przekształcić las w pole

Do przekształcenia gruntów leśnych w użytek rolny nie wystarczy sama chęć właściciela lasu podyktowana wykorzystaniem tego terenu np. na działalność hodowlaną. Potrzeba powinna być na tyle realna, że jej szybkie niezaspokojenie stanowiłoby wręcz zagrożenie dla jego egzystencji. Podstawowym obowiązkiem jest bowiem ochrona lasu i dbanie o drzewostan.

Zaloguj się i czytaj więcej

Odebranie zwierzęcia niezależnie od stwierdzenia winy

Rolą organu administracji publicznej nie jest ustalanie, czy doszło do zawinionego znęcania się nad zwierzęciem. Jego rolą jest natomiast reagowanie w takich sytuacjach, w których stan faktyczny wskazuje, że może być ono traktowane w sposób określony w art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt. Odebranie zwierzęcia właścicielowi nie musi być zatem uzależnione od stwierdzenia winy w postępowaniu karnym.

Zaloguj się i czytaj więcej

PSZOK przyjmie zdekompletowany sprzęt

Organ stanowiący gminy nie jest upoważniony do ograniczania przyjmowania frakcji odpadów elektronicznych wyłącznie do odpadów kompletnych. Stoi to w sprzeczności z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zwolnienie z przetargu to wyjątek

Zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia przetargu może dotyczyć jedynie konkretnych, zindywidualizowanych przypadków wskazanych we wniosku organu wykonawczego. Bezprzetargowa dzierżawa lub najem nie jest materią podlegającą normowaniu drogą aktu prawa miejscowego i stanowi niedopuszczalną modyfikację przepisów rangi ustawowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Pomoc dla obszarów miejskich

Opublikowano rozporządzenie w sprawie pomocy regionalnej dla obszarów miejskich na lata 2021–2027. Środki na ten cel pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Szczegółowe regulacje dotyczące warunków ubiegania się o pomoc w ramach tych programów zostaną określone w regulaminach naborów wniosków.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Nieswobodna zmiana umowy o zamówienie publiczne

Zasada swobody umów, wynikająca z przepisów kodeksu cywilnego, może w wyjątkowych okolicznościach ulec ograniczeniu. Dzieje się tak w przypadku zamówień publicznych nierozerwalnie związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, które muszą być wydatkowane z zachowaniem dyscypliny finansów publicznych. Dlatego zmiana umowy o zamówienie publiczne nie może odbywać się dowolnie, w szczególności w przypadku istotnej zmiany jej treści. Warto szczegółowo przyjrzeć się ustawowym przesłankom przeprowadzenia nowego postępowania o zamówienie publiczne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Marcin Rulka

Zmiana granic okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin

Jedną z pierwszych czynności w kalendarzu wyborczym jest zwyczajowo określenie terminu podania do publicznej wiadomości informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach, a także liczbie radnych wybieranych w każdym z ustanowionych okręgów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Nowy projekt w sprawie sygnalistów

Na Stały Komitet Rady Ministrów skierowany został kolejny już projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli o tzw. sygnalistach. Polska wciąż nie zaimplementowała bowiem dyrektywy w tej sprawie. Ustawa ma wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane