Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 26/1369 - grudnia 24, 2022

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Boże Narodzenie 2022

Zaloguj się i czytaj więcej

Paweł Kubicki*

Odporność miast i samorząd w czasach zmiany

Dwa z megatrendów wyznaczających nowe polityki miejskie będą miały kluczowe znaczenie – odbudowa instytucji sąsiedztwa oraz zmniejszanie energochłonności miast, zwłaszcza w kontekście indywidualnego ruchu samochodowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kolejne rozdanie funduszy szwajcarskich dla Polski

Polska otrzyma z drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy 320,1 mln franków szwajcarskich. Umowę w tej sprawie podpisali minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz sekretarz stanu ds. gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artieda.

Zaloguj się i czytaj więcej

Materiał partnera

Wodociągi, kanalizacja, retencja – czy to jest dla nas ważne?

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Piękny przykład transgranicznej współpracy

O budowie polsko-czeskiego szlaku turystycznego, rewitalizacji historycznego centrum i świątecznym klimacie miasta opowiada Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Zaloguj się i czytaj więcej

Materiał partnera

Jak zmieni się zatrudnienie nauczycieli specjalistów w szkołach prowadzonych przez JST?

W maju 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje szereg zmian dla szkół i przedszkoli. Jedną z ważniejszych jest ta dotycząca zatrudniania nauczycieli specjalistów. Wprowadzone zostały standardy zatrudnienia pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych w ogólnodostępnych przedszkolach i szkołach dla dzieci i młodzieży. Pierwsze zmiany weszły w życie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/23, natomiast docelowe standardy mają obowiązywać od 1 września 2024 roku. O sytuacji szkół prowadzonych przez JST opowiadają Andrzej Rzeszut i Anna Siwek z VULCAN.

Zaloguj się i czytaj więcej

Materiał partnera

Możliwości lokowania nadwyżek finansowych w państwowej sferze budżetowej

Zaloguj się i czytaj więcej

Pomorze w końcu kupiło energię

Gdańska grupa zakupowa zakontraktowała energię elektryczną – o 77 proc. drożej niż płaciła do tej pory.

Zaloguj się i czytaj więcej

Warszawa przechodzi na oświetlenie ledowe

Miasto ogłosiło przetarg na wymianę lamp na drogach gminnych podległych dzielnicom. Zarząd Dróg Miejskich do końca roku ma wybrać firmę, która wyprodukuje i dostarczy prawie 37 tys. oszczędnych ledowych opraw. Montaż rozpocznie się w 2023 r.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Polski punkt widzenia na posiedzeniu Komitetu Regionów

Od 30 listopada do 1 grudnia w Brukseli trwało 152. posiedzenie plenarne Europejskiego Komitetu Regionów. Poruszano problemy bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego oraz udziału młodych ludzi w sprawowaniu władzy na szczeblu lokalnym. Swój udział w wydarzeniu zaznaczyło kilku samorządowców z Polski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wkrótce pierwsze konkursy z programów regionalnych

Komisja Europejska zaakceptowała 16 programów regionalnych dla Polski. Ich łączna wartość to ponad 33 mld euro. Najwięcej – ponad 5 mld euro – trafi na Śląsk.

Zaloguj się i czytaj więcej

Materiał partnera

Zrównoważony rozwój przyszłością nowoczesnych przedsiębiorstw

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Cebula*

Czy pozycja ustrojowa skarbnika powinna zostać wzmocniona?

Krajowa Rada RIO w rocznym sprawozdaniu z działalności regionalnych izb obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego za 2021 r. wysunęła postulat wzmocnienia ustrojowej pozycji skarbników samorządowych poprzez zwiększenie progu większości niezbędnej do ich odwołania przez organy stanowiące. To okazja, aby przyjrzeć się ustrojowej pozycji skarbników, szczególnie w gminach, ze względu na odrębny bezpośredni wybór organów gminy.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Maciej Kiełbowski*

Roszczenia placówek oświatowych o zaległe dotacje

Jest korzystny dla gmin wyrok Sądu Najwyższego w sprawach dotacji oświatowych. Zgodnie z nim placówka może żądać zapłaty zaległych dotacji tylko jeśli wykaże, że poniosła szkodę.

Zaloguj się i czytaj więcej

Po prostu pomagamy

Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z lokalnymi samorządami z Mazowsza. Opiera się ona na trzech zasadach: solidarności, pomocniczości oraz subsydiarności. To one leżą u podstaw naszych autorskich programów wsparcia – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Lubuskie wybuduje wzorcowy biurowiec pasywny

Stanie on w Nowym Kisielinie, dzielnicy Zielonej Góry, przeniosą się do niego trzy departamenty urzędu marszałkowskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Maszyny budowlane dla Ukrainy

W ramach pomocy humanitarnej nasz sąsiad otrzyma od Warszawy 9 pojazdów, które wcześniej użytkował Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Warto docenić miasta budujące niedrogie mieszkania

O ile rynek deweloperski wciąż się rozwija, o tyle rozwoju nie widać w przypadku budownictwa komunalnego. Świadczy o tym spadająca liczba lokali oddawanych do użytkowania. Dlatego warto docenić te samorządy, które mimo niesprzyjającej koniunktury powiększają swoją ofertę mieszkaniową.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Mateusz Górski

Zaufanie mieszkańców to podstawa funkcjonowania STBS

Dzisiaj komuś popsuło się ogrzewanie, jutro tę osobę spotykam w sklepie. Proszę sobie wyobrazić jakbym się czuł wiedząc, że przez to, że odpowiednio szybko nie zareagowaliśmy, wraz ze swoją rodziną spędziła noc w zimnym mieszkaniu. Zaufanie mieszkańców należy budować odpowiadając na ich bieżące potrzeby – mówi Zbigniew Czerkas, prezes zarządu Sokołowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Beata Kocięcka

Nadzór właścicielski. Zadania jednostek samorządu terytorialnego

W protokołach z kontroli NIK często pojawia się zarzut braku nadzoru właścicielskiego lub niewłaściwego sposobu wykonywania go w odniesieniu do spółek z udziałem gminy czy powiatu. Często stanowi to podstawę formułowania wniosków o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych czy niegospodarności. W swojej praktyce zawodowej nie spotkałam się jeszcze z pozytywną oceną NIK w tym zakresie, a także z jednoznacznym sformułowaniem przez ten organ oczekiwań czy dobrych praktyk. W artykule omawiamy zadania nadzoru właścicielskiego realizowanego przez JST.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Nasze wyzwania i przewagi

Zaloguj się i czytaj więcej

500+ dla babci

Niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony praw dziecka jest zawężenie grupy osób legitymowanych do otrzymania świadczenia wychowawczego wyłącznie do tych, które z jednej strony faktycznie opiekują się dzieckiem, a z drugiej wystąpiły do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

Zaloguj się i czytaj więcej

Michał Substyk*, Przemysław Szramowski**

Kontrowersyjne obowiązki opomiarowania zużycia energii

Dla konsumenta bardzo silnym bodźcem do oszczędzania jest wiedza o ponoszonym przez niego koszcie zakupu ciepła lub nośnika ciepła. Jeśli wie, ile zużywa energii i ile go to kosztuje, może zacząć swoje zachowania na bieżąco korygować. Przepisy dyrektywy 2018/2002 dotyczące opomiarowania zużycia ciepła i ciepłej wody licznikami ze zdalnym odczytem mają kreować zachowania energooszczędne. Warto przyjrzeć się tym rozwiązaniom.

Zaloguj się i czytaj więcej

Barbara Świba

Prawidłowe doręczenie korespondencji jednostkom organizacyjnym i organizacjom społecznym

Podstawową formą korespondencji dla organów administracji publicznej powinna być forma elektroniczna. Zdarza się jednak, że z różnych względów wybierana jest papierowa. Ze względu na przepis art. 45 kpa nie zawsze możliwe jest odebranie korespondencji w siedzibie organu, bo gdy kierowana jest ona do jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych to może zostać doręczona wyłącznie w siedzibie adresata. Zdania komentatorów w zakresie interpretacji tego przepisu są jednak podzielone.

Zaloguj się i czytaj więcej

Ewelina Badura

Społeczne agencje najmu

Społeczne agencje najmu (SAN) to podmioty działające dla dobra społecznego, które pośredniczą w wynajmie mieszkań między właścicielami zasobów mieszkaniowych a najemcami. Najemcy w tym modelu nie są w stanie ponieść kosztów wynajmu na zasadach rynkowych. SAN jest stroną umów zawieranych z właścicielem oraz z lokatorem – to instytucjonalny pośrednik.

Zaloguj się i czytaj więcej

Łukasz Zygmunt*

Prywatny interes wnioskodawcy w udostępnieniu informacji publicznej

Część podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej odmawia argumentując, że wnioskodawca realizuje wyłącznie prywatny interes – co jest sprzeczne z przepisami ustawy. W szczególności organy odmawiają, gdy zachodzi podejrzenie, że żądane informacje czy dokumenty wnioskodawca zamierza wykorzystać w toczącym się lub przyszłym postępowaniu przed sądami. Czy interes prywatny wnioskodawcy ma znaczenie dla udostępnienia informacji publicznej? A jeśli tak, to w jakich sytuacjach?

Zaloguj się i czytaj więcej

Tylko to, co wynika z ustawy

Realizując kompetencję prawodawczą organ stanowiący JST musi ściśle uwzględniać wytyczne zawarte w upoważnieniu ustawowym. Zgodność z prawem aktu wydawanego na podstawie upoważnienia polega na pełnym jego zrealizowaniu, bez możliwości wybiórczego, dowolnego czy częściowego stosowania przepisu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kolejny etap likwidacji użytkowania wieczystego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt zmian ustawy o gospodarce nieruchomościami i innych ustaw. To kolejny etap stopniowej eliminacji użytkowania wieczystego. Zaproponowano między innymi nowe zasady odpłatności za nabycie nieruchomości przez użytkownika wieczystego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane