Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Mobilna aplikacja „Poznaj swoich radnych” czy szlak pieszo-rowerowy znalazły się wśród pomysłów nagrodzonych w konkursie Super Samorząd 2013.
Sport albo parkingi, najlepiej w formie koncesji, najchętniej na śląsku. Najskuteczniej inicjatywy PPP podejmują urzędy marszałkowskie, a najmniej skuteczne są miasta na prawach powiatów – w ich przypadku tylko co 10. pomysł wejdzie w fazę realizacji.
Wiele małych gmin i powiatów bez połączenia w większą jednostkę będzie skazanych na wegetację. Sam proces konsolidacji może być trudny, bo brakuje wzorów i dobrej praktyki, ale dopóki partnerów nie dzieli finansowa przepaść, połączenie może być bardzo opłacalne.
Skarbnik powiatu świeckiego pisze o możliwości pozyskiwania pieniędzy m.in. z nadleśnictw, obligacji, pożyczek i regionalnych programów operacyjnych, a także zwiększonych dochodów własnych. Publikujemy drugą część artykułu na temat sposobów finansowania drogowych inwestycji powiatowych.
Ze względu na sporą odległość, jaka dzieli dwie stolice województwa lubuskiego, konieczne było powołanie do życia oddzielnych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To ewenement w kraju. Do podziału jest 66 mln euro, zbyt mało, by zadowolić władze obu miast.
Ustanowienie herbu gminy może nastąpić w drodze odrębnej uchwały, a nie uchwały w sprawie statutu gminy.
Kierownik Zespołu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej nie jest za organem tej jednostki organizacyjnej, a więc nie może zostać upoważniony przez radę do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.
Podstawowym warunkiem dopuszczalności doręczenia pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej jest zgoda strony (innego uczestnika) na doręczanie pism za ich pomocą.
Skarbnik i jego zastępca przebywają jednocześnie na zwolnieniu lekarskim. Nieobecność obojga z nich będzie długa (przyszły urlop macierzyński oraz inna, lecz pewna przyczyna). Stwarza to poważne problemy związane z wykonywaniem zadań w zakresie gospodarki finansowo-budżetowej gminy. Czy w związku z tym możliwe jest, a jeśli tak, to na jakiej podstawie, powierzenie obowiązków zastępcy skarbnika przez burmistrza innemu pracownikowi referatu finansowego? Oraz czy możliwe jest istnienie dwóch stanowisk zastępcy skarbnika?
Zdarza się, że urzędy skarbowe na sporządzone analizy z oświadczeń majątkowych samorządowców, przesyłane do urzędów, nadają klauzulę tajności, tłumacząc to tym, iż zawierają one analizę rocznych zeznań podatkowych, a te zgodnie z art. 293 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa objęte są tajemnicą skarbową. Czy takie działanie jest prawidłowe?
W trzy lata gminy zlikwidowały blisko tysiąc szkół podstawowych. Powód? Ubyło uczniów. Na gimnazja demografia takiego wpływu nie miała. Instytut Badań Edukacyjnych podsumował zmiany sieci szkół w latach 2007–2012. To pierwsze takie zestawienie w kraju
Prowadzenie długofalowej polityki finansowej nie jest rzeczą prostą i łatwą. Ale restrykcyjność i system nadmiernie stosowanych ograniczeń fiskalnych nie zagwarantuje ani rozwoju samorządności i samodzielności finansowej, ani nie przyczyni się do efektywnego wykorzystania środków oferowanych w ramach nowego budżetu unijnego.
Czy województwo mazowieckie odzyska 6,4 mld wpłaconego janosikowego? Poniżej przedstawiamy ocenę skutków prawnych wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca 2014 roku.
Jednym z głównych celów ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne jest umożliwienie efektywnego komunikowania się interesantów z urzędami i innymi podmiotami publicznymi. Podstawowym środkiem porozumiewania się jest elektroniczna skrzynka podawcza.
Rozmowa z dr. Michałem Wolańskim z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej
Łódzka komunikacja znalazła się w naszym rankingu na drugim miejscu od końca głównie z powodu drogich biletów i małej ilości taboru niskopodłogowego.
W Bydgoszczy znajduje się fabryka nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów. Niestety, w komunikacji w mieście nad Brdą używanych jest tyle starych pojazdów, że odsetek niskopodłogowych okazał się najniższy wśród 19 miast naszego rankingu.
Katowicka komunikacja zebrała 17 punktów, co zapewniło miastu miejsce w rankingu na równi z Krakowem. Katowice znalazły się natomiast na siódmym miejscu w kategorii relacji cen biletów jednorazowych do średniego wynagrodzenia w województwie.
Wrocławska komunikacja zdobyła w naszym rankingu 17 punktów i zajęła siódme miejsce, wspólnie z Olsztynem i Szczecinem. Najwięcej punktów uzyskała za niską cenę przejazdu z centrum do najdalszego obsługiwanego przystanku (3 zł).
Komunikacja w Olsztynie zdobyła w naszym rankingu 18 punktów, a to pozwoliło miastu zająć miejsce na równi ze Szczecinem i Wrocławiem.
Białostocka Komunikacja Miejska (BKM) zajęła dziewiąte miejsce, punktowo na równi z Warszawą i Zieloną Górą. Najwięcej zdobyła za bardzo młody tabor o średniej wieku niespełna 7 lat, o połowę młodszy niż średnia z 19 miast. To najlepszy wynik w naszym zestawieniu. Następny w tej kategorii Lublin ma tabor średnio o pół roku starszy.
Równoległe miejsce w naszym rankingu, z Białymstokiem i Zieloną Górą, zajęła Warszawa. Stało się tak głównie dzięki maksymalnej punktacji za bardzo młody tabor oraz uruchomienie wszystkich możliwych form sprzedaży biletów: w sieciach handlowych, u kierowców, w biletomatach stacjonarnych i w pojazdach oraz przez telefony komórkowe.
Zielona Góra uplasowała się ex aequo z Warszawą i Białymstokiem. Stało się tak głównie dzięki wysokiej punktacji za stuprocentowo niskopodłogowy tabor, jego młody wiek oraz niższe od średniej rankingowej koszty przejazdu do najodleglejszych rejonów miasta.
Opole wygrało nasz ranking w kategorii najtańszych biletów w relacji do średniego wynagrodzenia w województwie. Za miesięczną pensję można w tym mieście kupić 1352 bilety. Łącznie opolska komunikacja zebrała w rankingu 20 punktów, głównie za niskie koszty dojazdu z centrum do najdalszych przystanków i dość młody tabor.
Najmłodszy w kraju tabor, o średniej wieku 7,5 roku, zapewnił Lublinowi pierwsze miejsce wśród 19 miast rankingu i maksymalną punktację w tej kategorii. Należy też do wąskiego grona czterech miast, które uruchomiły wszystkie możliwe formy sprzedaży biletów: w sieciach handlowych, u kierowców, w biletomatach stacjonarnych i pojazdach oraz przez telefony komórkowe.
Gdańsk zajął w naszym rankingu wysokie, czwarte miejsce. Zdobył 20 punktów – przede wszystkim za niski koszt przejazdu z centrum do najdalszych obsługiwanych przystanków.
Gdynia zdobyła w naszym rankingu 22 punkty, najwięcej za całkowicie niskopodłogowy tabor i niską cenę przejazdów do odległych rejonów miasta. Wysoką ocenę uzyskała też za mniejszy od średniej koszt przejazdów do najdalszych przystanków.
Wprawdzie nie wszystkie pojazdy są niskopodłogowe, automatów biletowych nie postawiono na ulicach, a elektronicznych wyświetlaczy na przystankach, ale pasażer ma do dyspozycji jedne z najnowszych autobusów i jedne z najtańszych przejazdów, w relacji do zarobków w województwie.
Kielce są zwycięzcą naszego rankingu. Miasto zdobyło 24 punkty, najwięcej za bardzo młody tabor i niską cenę przejazdów do odległych rejonów miasta. Niestety, korzystanie z nich przez osoby starsze lub chore nie jest najłatwiejsze. Odsetek pojazdów niskopodłogowych (78 proc.) jest nieznacznie tylko wyższy od średniej krajowej (74,9 proc.).
Kielce są zwycięzcą naszego rankingu. Miasto zdobyło 24 punkty, najwięcej za bardzo młody tabor i niską cenę przejazdów do odległych rejonów miasta. Niestety, korzystanie z nich przez osoby starsze lub chore nie jest najłatwiejsze. Odsetek pojazdów niskopodłogowych (78 proc.) jest nieznacznie tylko wyższy od średniej krajowej (74,9 proc.).
Z jednej strony presja rodziców, aby organizować jak najwięcej zajęć z angielskiego, rytmiki czy tańca, z drugiej strony stanowisko Ministerstwa Edukacji i tzw. ustawa przedszkolna, które zabraniają finansowania ich z kieszeni rodzica. Ale większość samorządów umie już godzić sprzeczne interesy i oferta zajęć bywa nie mniejsza, niż rok temu.
Marszałek Mazowsza Adam Struzik triumfuje i zapowiada, że przestaje płacić. Inne regiony protestują. A sejmowa podkomisja ds. janosikowego zapowiada, że do czerwca Sejm przyjmie projekt ustawy, która ograniczy wysokość subwencji równoważącej już od 2015 roku.
Aż 78 referendów w sprawie odwołania organu gminy przed upływem kadencji odbyło się w Polsce w 2013 r. Tylko dziewięć było skutecznych – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.
Niedowierzanie po porażce przed Trybunałem Konstytucyjnym i radość po uchwaleniu nowej dyrektywy UE w sprawie zamówień publicznych. Władze Inowrocławia przeżywały w ostatnich tygodniach istną huśtawkę nastrojów. Wszystko wskazuje, że są dziś znacznie bliżej zwycięstwa niż się do niedawna wydawało, choć rząd zapewne nie powiedział jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa.
Rozmowa z prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą