Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 2/14 - grudnia 19, 2020

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Trwanie samorządności

30 lat to dużo czasu. Ci, którzy urodzili się przed 30 laty, mają już żony albo mężów, mają domy, kilkuletnie dzieci i na ogół nie myślą, jaki był świat, zanim oni na nim się znaleźli.

Zaloguj się i czytaj więcej

prof. dr hab. Krystian M. Ziemski*, Maciej Kiełbus**

Czy reforma samorządowa przełamała monopole władzy centralnej?

Należy postulować rozpoczęcie prac nad całościową reformą samorządu terytorialnego, której zapleczem powinna być Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządowego. Pamiętając przy tym, że prace takiej komisji, z uwagi na ich charakter i cel, mają charakter długotrwały i nie przyniosą pożądanych zmian w krótkiej perspektywie.

Zaloguj się i czytaj więcej

dr hab. Monika Stanny*

Jubileusz samorządu z perspektywy naukowej

Partnerami Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN zawsze byli samorządowcy – liderzy wspólnot lokalnych, wybrani w demokratycznych wyborach. Inspirowali nas do badań i byli bardzo często pierwszymi recenzentami.

Zaloguj się i czytaj więcej

Przewodniczący ZGW RP o problemach samorządów gminnych i strategicznej roli Związku

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Gminy wiejskie potrzebują dziś silnego wsparcia

Przez 30 lat funkcjonowania samorządu gminnego powstała podstawowa infrastruktura, czyli wodociągi, kanalizacja. Przy wsparciu środków unijnych wybudowano drogi oraz obiekty oświatowe. I gdzieś w połowie drogi możliwości rozwojowe w większości samorządów wiejskich znacznie się ograniczyły, a w niektórych zanikły. Tymczasem oczekiwania są ogromne. Aby dorównać standardom Unii Europejskiej, potrzeba 93 mld na gospodarkę wodnościekową, 60 mld na odpady, 150 mld na drogi lokalne – mówi Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, wójta gminy Terespol.

Zaloguj się i czytaj więcej

Służą mieszkańcom już osiem kadencji

Przeprowadzili gminy przez okres trudnych reform gospodarczych, dzięki nim mieszkańcy mają bieżącą wodę, kanalizację, drogi, nowoczesne szkoły. Dziś z sukcesem pozyskują dotacje zewnętrzne, angażując środki w poprawę warunków życia. Bohaterowie naszych czasów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dlaczego warto wstąpić do ZGW RP?

Związek Gmin Wiejskich to największa dobrowolna, ogólnopolska organizacja, skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Janusz Król

Związek Gmin Wiejskich RP i jego znaczenie w trzydziestoleciu odrodzonego samorządu terytorialnego

W zależności od sposobu liczenia obszary wiejskie w Polsce zamieszkane są przez 39–46 proc. mieszkańców i zajmują niemal 94 proc. powierzchni kraju. To ogromny potencjał, ale też wielkie wyzwanie, jak ten potencjał rozwojowy uruchomić, jak sprawić, aby stał się istotnym czynnikiem modernizacji oraz wzrostu potencjału gospodarczego Polski. Dzisiaj jest to niezwykle trudne zadanie, ale nieporównanie trudniejsze było w roku 1990.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane