Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 1/1397 - stycznia 13, 2024

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Czas pokoju, czas wojny

Trzecia wojna światowa już trwa, choć międzynarodowe i samozwańcze instytucje prowadzące fact-checking (tzn. weryfikację faktów) w mediach społecznościowych uparcie temu zaprzeczają. W rzeczywistości – jak twierdzą – mamy do czynienia z odizolowanymi konfliktami o różnym natężeniu w oddalonych częściach świata, nie zaś z jednorodnym konfliktem militarnym o zasięgu globalnym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Siewcy nienawiści

Mija pięć lat od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza – ofiary nie tylko zabójcy, ale też medialnej kampanii nienawiści. Mimo wstrząsu, jaki wywołało zabójstwo prezydenta Gdańska, niewiele się zmieniło – osoby publiczne, w tym samorządowcy, wciąż dostają plugawe wiadomości, często z pogróżkami.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dawid Kopaczewski*

Aby złe słowo nie przeszło w czyn

Sprawując funkcję publiczną muszę liczyć się z tym, że będę krytykowany, że moje zachowanie, słowa, czyny będą oceniane. Jednak oskarżenia o kradzież czy wzięcie łapówki przekraczają granicę jakiejkolwiek krytyki.

Zaloguj się i czytaj więcej

Student plus robot

To nie były zwykłe praktyki. Uniwersytet Jagielloński we współpracy z instytucjami publicznymi zaproponował studentom wakacje z robotem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Posłowie i senatorowie chcą wspólnie ulepszać samorząd

W parlamencie powstał Zespół Samorządowy. W jego skład weszło 20 posłów i 16 senatorów, którzy za cel postawili sobie wszechstronny rozwój samorządu terytorialnego oraz idei samorządności.

Zaloguj się i czytaj więcej

rozmawia Sławomir Bukowski

Przyszłość miasta musimy oprzeć na przewadze konkurencyjnej

O budowie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i tworzeniu systemu zachęt dla inwestorów, o szukaniu alternatyw dla tradycyjnych gałęzi przemysłu oraz wyzwaniach stawianych przez Unię Europejską, rozmawiamy z Pawłem Silbertem, prezydentem Jaworzna.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym. GPA – niezwykły eksperyment pod Warszawą

Grodziskie Przewozy Autobusowe (GPA) organizują transport zbiorowy od dwóch lat. Od 1 stycznia 2024 r. zwiększyły liczbę uruchamianych linii z 33 do aż 45. Większość z nich funkcjonuje przez 7 dni w tygodniu. Autobusy docierają do miejsc, gdzie nigdy wcześniej tego środka komunikacji nie było, a pasażerów z każdym miesiącem przybywa. Gdzie tkwi tajemnica sukcesu?

Zaloguj się i czytaj więcej

Dagmara Kafar

Polskie wiatraki

„Wiatraki, polskie wiatraki progu sięgają nieba, wiatraki, polskie wiatraki, których już prawie nie ma, wiatraki, polskie wiatraki, których już prawie nie ma!” autor tekstu: Janusz Kondratowicz, „Polskie wiatraki” Choć ostatnią nowelizacją ustawy wiatrakowej złagodzono nieco reguły sytuowania elektrowni wiatrowych, nie rozwiązało to problemu. Wciąż minimalna odległość jest większa niż ta, która rzeczywiście stanowiłaby jakiekolwiek zagrożenie dla mieszkań-ców. Powstają więc kolejne projekty ustaw, bo możliwości lokalizowania elektrowni już się kończą. Ostatnie propozycje jednak wycofano z Sejmu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Dyscyplina finansów publicznych to jeden z rodzajów odpowiedzialności administracyjnej. Nie ma ona jednak charakteru bezwzględnego – nie każdy czyn naruszenia tej dyscypliny będzie automatycznie oznaczał nałożenie kary.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piotr Brogowski

Kto ma prawo zagłosować pod uchwałą wspólnoty mieszkaniowej: mąż czy żona?

Często mówimy, że lokal należy do małżonków. Jednak za tym określeniem mogą kryć się różne i prawnie odmienne formy własności, które z kolei implikują różne sposoby obliczania głosów oddanych na uchwały wspólnoty mieszkaniowej. I tak, lokal może być przedmiotem wspólności majątkowej (współwłasność łączna), ale może też być odrębną własnością jednego ze współmałżonków, i wreszcie może być współwłasnością małżonków w częściach ułamkowych. Jak więc liczyć głosy małżonków?

Zaloguj się i czytaj więcej

Artur Kacprzak

Społeczny, czyli pomieszanie pojęć

Dlaczego jednostki, które w naszym kraju noszą nazwę wydziałów polityki społecznej, w znakomitej większości zajmują się pomocą socjalną, bezrobociem, profilaktyką uzależnień, a nie – no właśnie – polityką społeczną?

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Samorządowcy na COP28 w Dubaju

„Wspólnota” uczestniczyła w Szczycie Klimatycznym ONZ (COP28). Podczas konferencji śledziliśmy aktywność samorządowców z całego świata, w tym członków Europejskiego Komitetu Regionów. Rozmawialiśmy z nimi o tym, jakie działania w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu uznają za najskuteczniejsze.

Zaloguj się i czytaj więcej

NIK przyznaje rację samorządom. Zatwierdzanie taryf za wodę trwa zbyt długo

Liczne naruszania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego stwierdziła NIK w trakcie kontroli procesu zatwierdzania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków przez Wody Polskie. Organ regulacyjny nie realizował swojego zadania zgodnie z prawem, terminowo i rzetelnie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Gdynia apeluje o ustawę metropolitalną

Samorządowcy z Pomorza zabiegają o usankcjonowanie metropolii od wielu lat. Brak ustawy to realne straty dla mieszkańców, które przekraczają 200 mln zł rocznie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Zielone pojęcie

Zasób wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk z dziedziny kształtowania zieleni miejskiej jest duży, wręcz czasem zbyt duży. Jednak absorbcja tej wiedzy w strukturach samorządowych i administracyjnych pozostaje niska – uważają autorzy raportu „Zieleń w centrach polskich miast. Stan, funkcje i wyzwania”.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Na rogu Fabrycznej i Przędzalnianej

Półtora wieku temu łódzkie imperium włókiennicze Karola Scheiblera na Księżym Młynie było istnym miastem w mieście. Rozpoczęte na początku XXI stulecia prace rewitalizacyjne przywracają świetność zabytkowym budynkom.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sukces kadencji 2018–2023

Rozpoczynamy wyczekiwaną publikację najważniejszego podsumowania mijającej kadencji. Na początek dwa zestawienia cząstkowo, prezentujące laureatów sukcesu ekonomicznego i finansowego w poszczególnych kategoriach JST. Opole, Gdańsk, Warszawa i Sopot triumfują wśród największych miast. Kozielice, Sulmierzyce, Kobierzyce i Rewal to najlepsze gminy wiejskie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Projekt budowlany musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania

Z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a prawa budowlanego wprost wynika, że przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego z ustaleniami MPZP. Sporządzenie projektu budowlanego przez uprawnionego architekta nie zwalnia organu administracji z tego obowiązku.

Zaloguj się i czytaj więcej

Publikacja uchwały dotyczącej diet radnych

Uchwała w sprawie diet dla radnych, jako akt prawa miejscowego, powinna zostać opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Warunkiem wejścia w życie aktu prawa miejscowego, podobnie jak wszystkich aktów prawa powszechnie obowiązującego, jest bowiem jego ogłoszenie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Zmiana umowy o zamówienie publiczne zgodna z dyrektywami

Treść polskich przepisów prawa zamówień publicznych uzależniona jest od przepisów prawa Unii Europejskiej, dlatego kontrowersje związane ze stosowaniem poszczególnych postanowień rozwiązywane są w pierwszej kolejności zazwyczaj w ramach prawa wspólnotowego, a następnie wprowadzane do systemów prawnych krajów członkowskich. Odnosząc się do kwestii zmiany umów o zamówienie publiczne w pierwszej kolejności należy zbadać, jak prawo wspólnotowe reguluje to zagadnienie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane