Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 8/1352 - kwietnia 23, 2022

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Twarde słowa

Pisałem ostatnio, że rząd rekompensując samorządom utratę dochodów z podatku PIT dotacjami z Programu Inwestycji Strategicznych zamiast zwiększyć udziały w tymże podatku, ogranicza samodzielność finansową naszych małych ojczyzn. I że jest to moim zdaniem realny problem ustrojowy. Dlatego samorządy mają rację, że protestują przeciw takiej polityce. Jednak protesty nie mogą totalnie abstrahować od rzeczywistości ekonomicznej, w jakiej znalazła się obecnie Polska. Bo samorząd nie jest wyspą oddzieloną od problemów państwa jako całości i problemów, którymi żyją zwykli ludzie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wygodnie, ale drogo

Pierwsze e-papierowe rozkłady jazdy mają Gdynia i Warszawa, można się ich spodziewać też w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zaloguj się i czytaj więcej

Pomoc dla pomagających

Część samorządów wprowadziła własne ulgi dla mieszkańców, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Zwolnienia dotyczą podatku od nieruchomości i opłat komunalnych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Rządowa subwencja z samorządowych pieniędzy

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, zakładający obniżenie PIT z 17 do 12 procent, to zapowiedź dalszych kłopotów finansowych w samorządzie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Aktywność i zamożność mieszkańców przekładają się na bogactwo gminy

Każdy, nawet najmniejszy przedsiębiorca, jest partnerem, któremu należy się szacunek. Nie wolno nazywać go prywaciarzem, bo od jego sukcesu zależą wpływy podatkowe do naszego budżetu. Dzięki prywatnej przedsiębiorczości my, jako gmina, możemy realizować zadania, na które czekają nasi mieszkańcy – mówi Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Premier podziękował samorządowcom za pomoc dla uchodźców

– Jestem bardzo wdzięczny i zbudowany tym, w jaki sposób ta współpraca przebiega. Chciałbym bardzo państwu podziękować za to, że niezależnie od tego kto z jakiej rodziny politycznej się wywodzi, potrafiliśmy ze sobą bardzo blisko współpracować – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Elektronizacja prawa

Kluczowe funkcje EAP Legislator z perspektywy tworzenia aktów do nadzoru prawnego RIO/wojewody.

Zaloguj się i czytaj więcej

Grzegorz Pochopień

Finansowanie uczniów z Ukrainy

Na początku kwietnia liczba dzieci z Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach zbliżyła się do 150 tysięcy. Bardzo prawdopodobne, że będzie rosła. Przepisy prawa oświatowego od dawna regulowały kwestię kształcenia dzieci spoza Polski. Sytuacja jest jednak szczególna, głównie ze względu na skalę zjawiska. Problem dotyczy większości samorządów w Polsce.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aldona Slipaczek-Jurek*

Małe gminy przed dużym wyzwaniem

Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obowiązuje z mocą od 24 lutego 2022 r. Sprawność działania organów administracji publicznej w Polsce, w szczególności samorządów, kolejny raz została poddana próbie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Samorządy potrzebują większego wsparcia

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji tylko przez Warszawę przejechało ponad 550 tys. Ukraińców, a liczba ludności stolicy wzrosła o około 17 procent – wynika z raportu Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Oświatowe szanse i zagrożenia

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach, plany reformy oświatowej i kwestie finansowe – to tematy, które zdominowały rozmowy podczas IX konferencji „Edukacja Przyszłości” w Lublinie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Szymon Więsław, Sławomir Wysocki*

Gminna statystyka w przyjaznej formie

System Monitorowania Usług Publicznych pozwoli na łatwiejszą ewaluację działań, których wartość szacowana jest na ponad 80 proc. wydatków budżetowych JST.

Zaloguj się i czytaj więcej

Katarzyna Klimaszewska*

Globalizacja umożliwiła nam rozwój

Globalizacja, która rozpoczęła się w XX wieku, niedługo po tym jak dotarła do Polski wchłonęła również samorządy. Nowe możliwości wykorzystały nie tylko duże miasta, jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, ale i mniejsze gminy – Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska czy Świnoujście.

Zaloguj się i czytaj więcej

Małgorzata Domagalska*

Zespół projektowy kluczem do sukcesu

Za każdym zrealizowanym projektem europejskim stoi – sztab to być może lekka przesada – grupa nieprzypadkowych ludzi, bo w projektach nie ma miejsca na przypadki. O tym, jak stworzyć taki zespół, kto powinien wejść w jego skład, jakie powinien realizować zadania, jak nim zarządzać i dlaczego jest to ważne i zarazem trudne, zwłaszcza w administracji publicznej – piszemy w artykule.

Zaloguj się i czytaj więcej

Urzędy w czasach pandemii

Nie narzędzia cyfrowe, a zwykłe skrzynki podawcze były w czasie epidemii COVID-19 podstawową formą kontaktu petentów z administracją samorządową – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Lokalna władza na lokalne problemy

Samorządy znalazły się pod presją działań rządu, zaś epidemia, dodatkowo oddaliła urzędy od mieszkańców. Co w tej sytuacji Polki i Polacy myślą o samorządzie i demokracji lokalnej? Odpowiedzi znalazły się w raporcie „Polki i Polacy o samorządności. W poszukiwaniu obywatelskiej opowieści o samorządzie lokalnym”. Badania przeprowadzono na zlecenie Fundacji Batorego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Górski

Szczególna troska o inwestycje mieszkaniowe

W Starachowicach o przydział mieszkania w gminnych zasobach ubiega się ponad 400 rodzin. Obecni najemcy lokali gminnych oczekują z kolei poprawy warunków poprzez podniesienie standardu mieszkań i remonty, dlatego prowadzone przez miasto działania to realna odpowiedź na zgłaszane problemy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dagmara Kafar

Mieszkanie Plus bez sukcesów

Realizacja rządowego programu nie przyniosła oczekiwanych efektów, tym samym nie wpłynęła znacząco na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych lokalnych społeczności. Rząd deklarował, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań – nie udało się zrealizować nawet połowy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tramwaj do Wilanowa ze środków UE

To jedna z największych inwestycji tramwajowych realizowanych w Polsce. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę ze spółką Budimex. Wykonawca ma 22 miesiące na zrealizowanie prac.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gdańsk podwyższa ceny biletów

Radni musieli podjąć niełatwą decyzję, aby zmniejszyć skalę dotacji od miasta i odpowiedzieć na inflację.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

W mieście zrodzonym ze stali

Muzeum Hutnictwa, otwarte przed kilkoma miesiącami w Chorzowie, przypomina o przemysłowej historii miasta.

Zaloguj się i czytaj więcej

Velostradą pomiędzy śląskimi miastami

Budowa dwóch velostrad łączących Katowice z Mysłowicami i Sosnowcem coraz bliżej. W zamyśle władz Katowice, rower ma się stać powszechną alternatywą dla samochodów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Młodzieżowe rady po roku funkcjonowania według nowych przepisów

W 2021 r. doszło do poważnych zmian zasad funkcjonowania rad młodzieży w samorządzie terytorialnym. Nowe upoważnienie ustawowe wymusiło rozbudowanie przepisów prawa miejscowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane