Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 18/1336 - września 11, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Śmieci w rękach gangów

W kwestii prawa śmieciowego ciągle coś się dzieje. Kolejne ustawy sprawiają wrażenie napisanych na kolanie w odpowiedzi na jakiś problem stworzony przez poprzednie regulacje. Także ostatnia nowelizacja budzi poważne wątpliwości samorządowców i prawników (w tym numerze patrz artykuł Macieja Kiełbusa „Niejednoznaczna nowelizacja ustawy czystościowej”). Ale czy problem regulacji kompleksu odpadowego jest w ogóle rozwiązywalny? I czy w taki sposób?

Zaloguj się i czytaj więcej

Po torze na wprost

Tramwaje mają przyszłość. Miasta przywracają do życia nieczynne trasy i budują nowe.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zieleń nad głową

Zielone dachy i fasady przeciwdziałają nagrzewaniu się budynków w czasie upałów. Roślinne pokrycia powstają m.in. w Katowicach, Tychach i Łodzi.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Platforma Zarządzania Miastem – aby w miastach żyło się lepiej

W jakich miastach chcemy mieszkać? W takich, gdzie dbałość o klimat, rozwój infrastruktury i ograniczenie zanieczyszczeń idą w parze z oszczędnościami oraz korzyściami dla mieszkańców. Zapewniają to rozwiązania Internetu Rzeczy od Orange, np. systemy zarządzania siecią wodociągową i ciepłowniczą, oświetleniem ulicznym czy rowerami miejskimi. Dzięki nowoczesnej Platformie Zarządzania Miastem (PZM), samorządy po raz pierwszy mogą w zintegrowany sposób zarządzać pełnym środowiskiem wielu usług miejskich: urządzeniami, komunikacją oraz danymi z każdego miejsca z dostępem do internetu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Kronika zapowiedzianej ulgi

Premier mówi o ustawie, w której ma przekazać 8 mld zł na poczet przyszłorocznych wydatków samorządów. Skorzystają wszystkie JST – zapewnia rząd.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Samorządy chcą inwestować

W pierwszym, pilotażowym naborze do rządowego Programu Inwestycji strategicznych samorządy złożyły niemal 8 tysięcy wniosków. Łącznie dofinansowanie ma sięgnąć 20 mld zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Paczka eADM - Bezpłatna Przeglądarka Paczki online

Od 1 czerwca 2020 r. skargi do sądu administracyjnego dla spraw prowadzonych w postaci elektronicznej, należy przekazywać w postaci „paczki eAdm” . Mimo upływu ponad roku, nadal występuje szereg problemów, co utrudnia działanie zarówno sądom, jak i organom zobowiązanym do przekazywania akt.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Szukamy sposobu na opłatę miejscową

W Polsce pokutuje mit zamożności gmin turystycznych. Jednak gdyby od zysków osiąganych z turystyki odjąć koszty z nią związane, okazałoby się, że bogactwo jest przeciętne. Musimy zdecydowanie poprawić egzekucję opłaty miejscowej, ale to ogromne wyzwanie wobec braku instrumentów prawnych – mówi Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Atak na urząd - Czy wiemy, jak się obronić?

Do groźnych incydentów dochodzi niespodziewanie: napad agresji, akt zemsty, zaburzenia psychiczne napastnika – powodów może być wiele. Warto wiedzieć, jak postępować w takich sytuacjach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Związek Miast zachęca do protestu

Czerwona szkolna ekierka jest symbolem obywatelskiego sprzeciwu wobec rządowych zmian w oświacie. ZMP zachęca miasta członkowskie do przyłączenia się do akcji.

Zaloguj się i czytaj więcej

Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli

Marszałek Sejmu przyjęła zawiadomienie o utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dążącego do zmiany Karty Nauczyciela. – To oznacza, że możemy zbierać podpisy pod obywatelską inicjatywą – poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Jakich laptopów potrzebuje polska szkoła samorządowa? Najlepszych!

Firma FOTC, jako partner Google Cloud, dostarcza szkołom samorządowym rozwiązania z ekosystemu Google, w tym Chromebooki – laptopy dedykowane edukacji. O tym, jak taki sprzęt wspiera nauczanie, rozmawiamy z Piotrem Wieczorkiem, prezesem FOTC.

Zaloguj się i czytaj więcej

Warszawa przyspiesza tramwaje

Na kolejnych ulicach w stolicy pojawi się zielona fala dla tramwajów. Specjalny system włączy zielone światło na odcinkach o długości 6 km.

Zaloguj się i czytaj więcej

Lęborku: węzeł integracyjny już otwarty

Powstały przystanki autobusowe, miejsca parkingowe oraz drogi rowerowe. A po mieście jeździ 5 nowych autobusów. Cała inwestycja powstała dzięki ponad 28 mln zł unijnego dofinansowania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Maciej Kiełbus*

Z perspektywy Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners - Niejednoznaczna nowelizacja ustawy czystościowej

Zakończenie prac nad kolejną zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwala na pierwsze podsumowanie i ocenę przyjętych rozwiązań. Niektóre z nich są nie tylko kontrowersyjne, ale nawet obarczone wadami konstrukcyjnymi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Dopłaty do śmieci zniszczą system?

Nie milkną dyskusje związane z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zapytaliśmy samorządowców, co sądzą o dopłacaniu do systemu odpadowego z budżetów JST oraz jakich rozwiązań brakuje, aby system zaczął działać prawidłowo.

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Na jakich zasadach?

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza wciąż jest stosunkowo nowym instrumentem demokracji bezpośredniej w samorządach. Niektóre sprawy wymagają uszczegółowienia w prawie miejscowym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Dąbrowa Białostocka przebuduje targowisko

Stare i wysłużone targowisko w Dąbrowie Białostockiej doczeka się kompleksowej modernizacji. Dzięki wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości prawie 889 tys. zł zaoferuje rolnikom nowe możliwości sprzedaży produktów. Powstanie też specjalna strefa dla gospodarstw ekologicznych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 1,3 mln zł.

Zaloguj się i czytaj więcej

Twoje auto, mój oddech

Aktywiści Warszawy Bez Smogu nawołują do rezygnacji z aut na rzecz komunikacji miejskiej oraz do wprowadzenia strefy czystego transportu ograniczającej wjazd pojazdów do śródmieścia.

Zaloguj się i czytaj więcej

Radni Gdańska uchwalili zieloną politykę miasta

Uchwała określa zasady postępowania z zielenią na terenie Gdańska w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju i zwiększenia jej ilości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nie żyje starosta płocki

Mariusz Bieniek utonął w Wiśle po wywróceniu się łodzi. Był doświadczonym, bardzo cenionym samorządowcem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Wielka przebudowa centrum Myszkowa

Koncepcję rewitalizacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym z udziałem częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Założenia do konkursu wypracowano podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami. Oto modelowy przykład planowania wielkiej inwestycji z udziałem architektów i urbanistów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Najnowocześniejsza biblioteka w Szczecinie

Szczecińskie TBS ogłosiło przetarg na budowę oraz wyposażenie Mediateki. Znajdzie się w nim wypożyczalnia książek, czytelnia, sala multimedialna i przestrzeń wystawiennicza.

Zaloguj się i czytaj więcej

Roman Lorens

Udostępnianie informacji publicznej przez dyrektorów szkół

O udostępnieniu żądanych informacji – w określonym stanie faktycznym i prawnym – zawsze rozstrzyga podmiot, w którego dyspozycji te informacje się znajdują. Wyłącznie w jego gestii pozostaje ocena, czy określone informacje mieszczą się w zakresie pojęcia informacji publicznej i czy ich udostępnienie na gruncie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej jest dopuszczalne.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

System wynagradzania włodarzy do poprawki

Sejm przyjął 11 sierpnia br. nowelę ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Poprawka dotyczy także wynagrodzeń samorządowych włodarzy oraz diet radnych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane