Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl

Nr 15/1333 - lipca 31, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Budżet nieobywatelski

Wydatki miasta stołecznego Warszawy zapisane w tegorocznym budżecie wyniosą 21,6 miliarda złotych. To sporo pieniędzy, ale miasto ma też poważne wydatki – transport i komunikacja 5,1 mld, edukacja 5,2 mld, ochrona zdrowia i pomoc społeczna 3,8 mld, ochrona środowiska 1,9 mld, obsługa mieszkańców 1,8 mld, obsługa nieruchomości komunalnych 1,2 mld, janosikowe 1,3 mld zł. Reszta się jakoś rozchodzi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nocne zero procent

Radni mogą przyjąć uchwałę o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie gminy. Mogą też zdecydować, w jakich godzinach zakaz ten będzie obowiązywał.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tężyzna z tężni

Tężnie solankowe są coraz liczniejsze, wyrastają nie tylko w dużych ośrodkach. Często powstają w ramach budżetów obywatelskich, wygląda więc na to, że mieszkańcy czują potrzebę, by od czasu do czasu zaczerpnąć lepszego powietrza.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kobiety na ulice!

Czy uchwała rady miasta zakładająca dążenie do zachowania proporcji płci wśród nowych patronów ulic i placów może zwiększyć liczbę patronek?

Zaloguj się i czytaj więcej

Jakub Dorosz-Kruczyński

Niejasne rządowe fundusze celowe

Tworzenie kolejnych funduszy celowych nie rozwiązuje problemów. Przeciwnie – prowadzi do ograniczania samorządności.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Ogromny sukces Lokalnych Grup Działania

Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) to niezwykle istotny instrument rozwoju terytorialnego, odgrywający znaczącą rolę w rozwoju obszarów wiejskich w naszym kraju.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Dywersyfikacja źródeł ciepła już za dwa lata

Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych, ciepłownia zasilaną biomasą, włączana w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło kotłownia węglowa, a w szczycie pracować będą kotły olejowo-gazowe. Budujemy system odporny na zawirowania na rynkach energii – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Zaloguj się i czytaj więcej

Unia Metropolii: Nie przykładajcie ręki do zmian w oświacie

System oświaty to newralgiczna, a zarazem kluczowa dziedzina działania państwa. Wszelkie zmiany powinny być realizowane z namysłem, gdyż raz wprowadzone, przynoszą efekty długofalowe i decydują o rozwoju społeczeństwa – pisze Unia Metropolii Polskich w specjalnym apelu.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Zmiany w oświacie nabierają tempa

Potwierdziły się obawy środowisk samorządowych dotyczące wpływu kuratora na wybór dyrektora szkoły. Rząd przedstawił projekt ustawy, który przewiduje zwiększenie kompetencji kuratorów w wielu aspektach zarządzania placówkami oświatowymi przez samorządy.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Korzyści z zastosowania asfaltów wysokomodyfikowanych i modyfikowanych na drogach samorządowych

Dzięki skierowanemu do samorządów programowi „15 inwestycji z okazji 15-lecia LOTOS Asfalt” polegającemu na bezpłatnej zamianie asfaltu średniomodyfikowanego na wysokomodyfikowany, przybywa w Polsce trwalszych i bardziej ekologicznych dróg. Rosnące natężenie ruchu i wymogi środowiskowe oraz konieczność redukcji śladu węglowego powodują, że inwestorzy poszukują nowych rozwiązań, wydłużających żywotności drogi i ograniczających liczbę remontów. Zastosowanie asfaltów wysokomodyfikowanych i modyfikowanych polimerami jest szansą na lepsze i trwalsze drogi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Autor: Adam Szczepaniak*

Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy jako zarządcy drogi

Coraz częstszym zjawiskiem na gruncie krajowego sądownictwa są powództwa wytaczane gminom w kontekście ich odpowiedzialności odszkodowawczej wynikającej ze sprawowania funkcji zarządcy drogi, na której doszło do zdarzenia. Jednak kwestia odpowiedzialności nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nowy samorządowy organizator komunikacji pod Warszawą

Związek Powiatowo-Gminny „Grodziskie Przewozy Autobusowe” od 1 stycznia 2022 r. przejmie organizację linii na terenie sześciu gmin. Samorządy liczą na oszczędności, polepszenie standardu taboru oraz wzrost częstotliwości kursów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tramwaje tak szerokie, że kilka przystanków trzeba przebudować

Do Warszawy dotarły dwa nowe tramwaje – pierwsze z zamówionych 123 nowoczesnych i „szytych na miarę” pojazdów. Podczas próbnego przejazdu nie obyło się bez problemów – w paru miejscach pojazdom groziło porysowanie przez krawężniki na przystankach.

Zaloguj się i czytaj więcej

Nowe autobusy dla Łodzi

MPK Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Dostarczy je konsorcjum firm Solaris Bus & Coach oraz Millennium Leasing.

Zaloguj się i czytaj więcej

Krzysztof Sech*

Opieka nad dzieckiem dowożonym do szkoły komunikacją publiczną

Zapewnienie uczniom dowozu do szkół to ustawowy obowiązek gminy, będący realizacją konstytucyjnego prawa do nauki. Wynika on z przepisów prawa oświatowego. Wśród samorządowców pojawiają się wątpliwości, kto w przypadku zwrotu kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej zapewnia mu opiekę w czasie przewozu – rodzice czy gmina?

Zaloguj się i czytaj więcej

Nowa Sól dla Nowej Białej

Pożar, który dotknął mieszkańców wsi Nowa Biała w gminie Nowy Targ, poruszył serca wielu osób. Pomoc materialna dla poszkodowanych nadchodzi z wielu stron Polski.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sylwester Szczepaniak*

Transformacja cyfrowa samorządów. Prawdziwe oblicze modnego hasła

Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego staje przez wyzwaniem przeobrażenia wewnętrznej organizacji tak, aby dostosować się do nowych, cyfrowych realiów pracy i realizacji zadań publicznych. Pandemia COVID-19 w pewnych dziedzinach przyśpieszyła te działania, lecz wdrażane rozwiązania często mają charakter prowizoryczny i tymczasowy. Tymczasem przyszłość, w tym działania ustawodawcy, nie pozostawiają wyboru i należy podejmować konkretne i przemyślane działania w zakresie informatyzowania oraz cyfrowania urzędów.

Zaloguj się i czytaj więcej

Koordynator pieczy zastępczej? Praca słabo wynagradzana

Z powodu nieatrakcyjnych warunków płacowych panuje duża fluktuacja wśród koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Zarządy powiatów nie dbają też o wystarczające częste kontrole organizatorów pieczy i rodzinnych domów dziecka – zauważa Najwyższa Izba Kontroli.

Zaloguj się i czytaj więcej

Targowisko w Ostrowcu Świętokrzyskim

Targowisko zawsze odgrywało dużą rolę w życiu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Pełni nie tylko funkcję rynku handlowego, ale także miejsca spotkań i wymiany poglądów lokalnej społeczności. Stanowiło swego rodzaju naturalny inkubator dla przedsiębiorczości, który dał początek wielu liczącym się dziś na miejscowym rynku firmom.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Muzeum Pamięci Sybiru

17 września 2021 roku w Białymstoku uroczyście otworzy swe podwoje Muzeum Pamięci Sybiru. Będzie to zarówno miejsce pamięci o tych, którzy na zawsze pozostali na „nieludzkiej ziemi”, jak i tych, którzy przeżyli, zostawiając tam swoje cierpienie, zdrowie i wspomnienia dramatycznego dzieciństwa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Antoni J. Jeżowski

Uwagi o finansowaniu edukacji

W kręgach samorządowych systematycznie podnoszony jest wątek finansowania zadań edukacyjnych. Problem sprowadza się do aktualnego od zarania polskiego samorządu pytania: dlaczego to tyle kosztuje?

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Bartosz Mendyk

Przedszkole tylko dla zaszczepionych?

Wzrost popularności ruchów antyszczepionkowych powoduje naturalną reakcję samorządów, które w różny sposób próbują zachęcać mieszkańców do szczepień. Jednym z pomysłów jest wprowadzanie preferencji przy przyjęciu dzieci do żłobków i przedszkoli. Najnowsze orzecznictwo wskazuje, że takie wymagania są dopuszczalne. Problematyczne może być jednak weryfikowanie szczepień u dzieci.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane