Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Wydatki miasta stołecznego Warszawy zapisane w tegorocznym budżecie wyniosą 21,6 miliarda złotych. To sporo pieniędzy, ale miasto ma też poważne wydatki – transport i komunikacja 5,1 mld, edukacja 5,2 mld, ochrona zdrowia i pomoc społeczna 3,8 mld, ochrona środowiska 1,9 mld, obsługa mieszkańców 1,8 mld, obsługa nieruchomości komunalnych 1,2 mld, janosikowe 1,3 mld zł. Reszta się jakoś rozchodzi.
Radni mogą przyjąć uchwałę o zakazie nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie gminy. Mogą też zdecydować, w jakich godzinach zakaz ten będzie obowiązywał.
Tężnie solankowe są coraz liczniejsze, wyrastają nie tylko w dużych ośrodkach. Często powstają w ramach budżetów obywatelskich, wygląda więc na to, że mieszkańcy czują potrzebę, by od czasu do czasu zaczerpnąć lepszego powietrza.
Czy uchwała rady miasta zakładająca dążenie do zachowania proporcji płci wśród nowych patronów ulic i placów może zwiększyć liczbę patronek?
Tworzenie kolejnych funduszy celowych nie rozwiązuje problemów. Przeciwnie – prowadzi do ograniczania samorządności.
Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) to niezwykle istotny instrument rozwoju terytorialnego, odgrywający znaczącą rolę w rozwoju obszarów wiejskich w naszym kraju.
Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych, ciepłownia zasilaną biomasą, włączana w okresie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło kotłownia węglowa, a w szczycie pracować będą kotły olejowo-gazowe. Budujemy system odporny na zawirowania na rynkach energii – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
System oświaty to newralgiczna, a zarazem kluczowa dziedzina działania państwa. Wszelkie zmiany powinny być realizowane z namysłem, gdyż raz wprowadzone, przynoszą efekty długofalowe i decydują o rozwoju społeczeństwa – pisze Unia Metropolii Polskich w specjalnym apelu.
Potwierdziły się obawy środowisk samorządowych dotyczące wpływu kuratora na wybór dyrektora szkoły. Rząd przedstawił projekt ustawy, który przewiduje zwiększenie kompetencji kuratorów w wielu aspektach zarządzania placówkami oświatowymi przez samorządy.
Dzięki skierowanemu do samorządów programowi „15 inwestycji z okazji 15-lecia LOTOS Asfalt” polegającemu na bezpłatnej zamianie asfaltu średniomodyfikowanego na wysokomodyfikowany, przybywa w Polsce trwalszych i bardziej ekologicznych dróg. Rosnące natężenie ruchu i wymogi środowiskowe oraz konieczność redukcji śladu węglowego powodują, że inwestorzy poszukują nowych rozwiązań, wydłużających żywotności drogi i ograniczających liczbę remontów. Zastosowanie asfaltów wysokomodyfikowanych i modyfikowanych polimerami jest szansą na lepsze i trwalsze drogi.
Coraz częstszym zjawiskiem na gruncie krajowego sądownictwa są powództwa wytaczane gminom w kontekście ich odpowiedzialności odszkodowawczej wynikającej ze sprawowania funkcji zarządcy drogi, na której doszło do zdarzenia. Jednak kwestia odpowiedzialności nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Związek Powiatowo-Gminny „Grodziskie Przewozy Autobusowe” od 1 stycznia 2022 r. przejmie organizację linii na terenie sześciu gmin. Samorządy liczą na oszczędności, polepszenie standardu taboru oraz wzrost częstotliwości kursów.
Do Warszawy dotarły dwa nowe tramwaje – pierwsze z zamówionych 123 nowoczesnych i „szytych na miarę” pojazdów. Podczas próbnego przejazdu nie obyło się bez problemów – w paru miejscach pojazdom groziło porysowanie przez krawężniki na przystankach.
MPK Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Dostarczy je konsorcjum firm Solaris Bus & Coach oraz Millennium Leasing.
Zapewnienie uczniom dowozu do szkół to ustawowy obowiązek gminy, będący realizacją konstytucyjnego prawa do nauki. Wynika on z przepisów prawa oświatowego. Wśród samorządowców pojawiają się wątpliwości, kto w przypadku zwrotu kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej zapewnia mu opiekę w czasie przewozu – rodzice czy gmina?
Pożar, który dotknął mieszkańców wsi Nowa Biała w gminie Nowy Targ, poruszył serca wielu osób. Pomoc materialna dla poszkodowanych nadchodzi z wielu stron Polski.
Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego staje przez wyzwaniem przeobrażenia wewnętrznej organizacji tak, aby dostosować się do nowych, cyfrowych realiów pracy i realizacji zadań publicznych. Pandemia COVID-19 w pewnych dziedzinach przyśpieszyła te działania, lecz wdrażane rozwiązania często mają charakter prowizoryczny i tymczasowy. Tymczasem przyszłość, w tym działania ustawodawcy, nie pozostawiają wyboru i należy podejmować konkretne i przemyślane działania w zakresie informatyzowania oraz cyfrowania urzędów.
Z powodu nieatrakcyjnych warunków płacowych panuje duża fluktuacja wśród koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Zarządy powiatów nie dbają też o wystarczające częste kontrole organizatorów pieczy i rodzinnych domów dziecka – zauważa Najwyższa Izba Kontroli.
Targowisko zawsze odgrywało dużą rolę w życiu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Pełni nie tylko funkcję rynku handlowego, ale także miejsca spotkań i wymiany poglądów lokalnej społeczności. Stanowiło swego rodzaju naturalny inkubator dla przedsiębiorczości, który dał początek wielu liczącym się dziś na miejscowym rynku firmom.
17 września 2021 roku w Białymstoku uroczyście otworzy swe podwoje Muzeum Pamięci Sybiru. Będzie to zarówno miejsce pamięci o tych, którzy na zawsze pozostali na „nieludzkiej ziemi”, jak i tych, którzy przeżyli, zostawiając tam swoje cierpienie, zdrowie i wspomnienia dramatycznego dzieciństwa.
W kręgach samorządowych systematycznie podnoszony jest wątek finansowania zadań edukacyjnych. Problem sprowadza się do aktualnego od zarania polskiego samorządu pytania: dlaczego to tyle kosztuje?
Wzrost popularności ruchów antyszczepionkowych powoduje naturalną reakcję samorządów, które w różny sposób próbują zachęcać mieszkańców do szczepień. Jednym z pomysłów jest wprowadzanie preferencji przy przyjęciu dzieci do żłobków i przedszkoli. Najnowsze orzecznictwo wskazuje, że takie wymagania są dopuszczalne. Problematyczne może być jednak weryfikowanie szczepień u dzieci.