Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.zdrojewska@municipium.com.pl

Nr 14/1332 - lipca 17, 2021

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

Janusz Król*

Urlop w pracy

W trakcie swej kampanii Konrad Fijołek zachęcał rzeszowian, żeby zagłosowali na niego i – ponieważ właśnie zaczynały się wakacje – jechali na zasłużony urlop. Oczywiście celem zachęty było rozstrzygnięcie wyboru prezydenta Rzeszowa w pierwszej rundzie, co się doskonale udało. Ale choć rzeszowianie gremialnie wyjechali na odpoczynek, sam prezydent na urlop nie pojechał. Musiał pilnie zająć się kompletowaniem ekipy, z którą będzie prowadził sprawy miasta oraz rozpoznać najpilniejsze sprawy do załatwienia, bo mimo kanikuły czas mamy gorący.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dziś hybryda, jutro wodór

Pociągi napędzane wodorem jeżdżą już po torach Europy. W Polsce to dość odległa przyszłość – na razie możemy oczekiwać zespołów hybrydowych, czyli spalinowo-elektrycznych. Takie pociągi kursują na trasach Pomorza Zachodniego, a niebawem ruszą na Dolnym Śląsku i w Łodzi.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sklepy z misją

Kolejne miasta dołączają do sieci sklepów socjalnych. Można tu kupić pełnowartościowe produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Edytor Aktów prawnych LEGISLATOR

Import danych z systemu Besti@ do postaci zgodnej z wymogami aktów przekazywanych do ogłoszenia w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Pytania w sprawie PIS

Program Inwestycji Strategicznych to kolejna propozycja przedstawiona w ramach Polskiego Ładu. W myśl rządowych zapowiedzi, trzyletni budżet funduszu sięgnie 100 mld złotych. Mimo że pilotażowy nabór już trwa, pytań nie brakuje.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Janusz Król

Innowacyjność to nie tylko cieszące oczy gadżety

Prawdziwie innowacyjne miasto odwołuje się do doświadczeń, do umysłów, kreatywności lokalnych środowisk. Chodzi o to, aby włączyć mieszkańców w procesy decyzyjne, korzystać z dorobku środowisk naukowych, aktywistów, biznesu. Będziemy sięgać po najnowsze zdobycze technologii nie po to, aby cieszyć oczy gadżetami, ale by realnie wspierały jakość życia – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PARTNERA

Jak zbudować cyfrowy urząd?

Digitalizacja administracji publicznej w Polsce postępuje stopniowo od kilku lat, jednak niewątpliwie nabrała tempa w wyniku pandemii COVID-19. Niemal z dnia na dzień urzędnicy i obywatele zostali zmuszeni do przeniesienia obsługi spraw do świata online. Mimo że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z e-usług w sektorze administracji państwowej, potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie, która umożliwi obsługę wielu spraw z poziomu jednego okienka. Jak zatem zbudować cyfrowy urząd i zapewnić obywatelom efektywną realizację ich interesów?

Zaloguj się i czytaj więcej

dr Dominik Jaśkowiec*

Wspólnie tworzymy Metropolię Krakowską

Problemy mieszkańców dużych miast i problemy mieszkańców sąsiadujących miejscowości generowane są przez wzajemne oddziaływania. Przyjęty w Polsce model ustroju samorządu terytorialnego nie kreuje dostatecznie skutecznych narzędzi w ich rozwiązywaniu. Podział administracyjny kraju, w tym instytucjonalne oddzielenie miast na prawach powiatu od powiatów ziemskich nie sprzyja integracji i wspólnemu działaniu, dzieje się tak zwłaszcza na linii duże miasta – sąsiadujące miejscowości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wspólna Polska dla samorządów

Do działającej już fundacji Ruch Wspólna Polska dołączyło stowarzyszenie samorządowe o tej samej nazwie. O jego powołaniu informował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji z udziałem prezydentów Poznania, Opola, Białegostoku i prezydenta elekta Rzeszowa.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zamach na polską szkołę?

Projekt dotyczący zwiększenia kompetencji kuratorów w szkołach to zagrożenia m.in. dla edukacji antydyskryminacyjnej oraz zamach na polską szkołę i sektor pozarządowy – uważają członkowie Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich.

Zaloguj się i czytaj więcej

Tadeusz Kołacz

Kontrowersyjne uprawnienia dla kuratorów

Spośród wszystkich zapowiedzi zmian w przepisach oświatowych największy niepokój wzbudzi zamiar rozszerzenia uprawnień kuratorów względem samorządów, dyrektorów szkół i nauczycieli. Prezentujemy rządowe propozycje oraz opinie samorządowców.

Zaloguj się i czytaj więcej

Andrzej Wasilewski*

Centrum usług wspólnych – optymalizacja pod pewnymi warunkami

Gmina, tworząc centrum usług wspólnych i wskazując jednostkę obsługującą, powinna pamiętać, że taka jednostka realizując obsługę wielu zadań spoczywających na gminie musi wiedzieć, ile środków z budżetu pochłaniają poszczególne zadania.

Zaloguj się i czytaj więcej

Mateusz Karciarz*

Regulaminy dostarczania wody i odprowadzania ścieków do zmiany

Mimo upływającego czasu, wiele gmin w dalszym ciągu zwleka z obligatoryjną zmianą obowiązujących na ich terenie regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Zakres wymaganych do wprowadzenia zmian może wydawać się niewielki, jednakże ma on istotne znaczenie, zwłaszcza dla (potencjalnych) odbiorców usług wodociągowo-kanalizacyjnych.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dagmara Kafar

Brzydki zapach, smród, odór – nowe ramy prawne

Odory mogą utrudnić funkcjonowanie na znacznym obszarze, nawet w dużej odległości od ich źródła. Próby ujęcia zagadnienia w prawne ramy podejmowane są od lat. Subiektywność odczuwania zjawiska była najpoważniejszą przeszkodą w sporządzeniu wystarczająco obiektywnych reguł. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy usiłującej rozwiązać problem, coraz bardziej dotkliwy wobec zmiany charakteru produkcji rolnej, a zwłaszcza hodowli i chowu zwierząt, na przemysłową.

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartłomiej Tkaczyk*, Dariusz Giza**

Finansowanie inwestycji w obliczu ograniczonych środków budżetowych

Sytuacja samorządów nie napawa optymizmem. Choć budżety z roku na rok są większe, koszty wynikające z zaspokajania potrzeb mieszkańców rosną jeszcze szybciej. Już wkrótce samorządy staną przed wyzwaniem, jakim będzie sfinansowanie wkładu własnego do inwestycji z nowej perspektywy UE. Przedstawiamy instrumenty, które mogą tutaj pomóc, nawet przy ograniczonym budżecie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Wiktor Cyrny

Liczydło, magiel i uchwały przez kalkę

Rozmowa z Anną Jankowską, która obchodzi jubileusz 50-lecia pracy w Urzędzie Gminy Michałowice, a o od 31 lat jest skarbnikiem.

Zaloguj się i czytaj więcej

Magdalena Gryn

Powrót do miejskich korzeni

Przecław, Kołaczyce, Urzędów, Łagów i wiele innych. Po dziesięcioleciach odzyskały prawa miejskie. Jak po latach oceniają tę decyzję, co faktycznie się zmieniło i czy warto było walczyć?

Zaloguj się i czytaj więcej

Bartosz Klimas

Odpowiednie dać rzeczy słowo

Samorządowcy dostrzegają, że język urzędowy wymaga uproszczenia. Korzystają z porad, powołują własne zespoły ds. prostego języka.

Zaloguj się i czytaj więcej

Dominik Krzysztofowicz

Targowisko w Konstantynowie Łódzkim

Budowa nowoczesnego targowiska przy ul. Sucharskiego w Konstantynowie Łódzkim to jedna z kluczowych w tym roku miejskich inwestycji. Nowy plac umożliwił robienie zakupów w dobrych warunkach oraz stworzył nowe szanse rozwoju lokalnym przedsiębiorcom.

Zaloguj się i czytaj więcej

Łódź planuje budowę ogromnego ratusza

Ma to być połączenie historii ze współczesnością dzięki nawiązaniu do okolicznej architektury oraz XIX-wiecznego ratusza na placu Wolności. Łódź wybrała projekt przyszłej siedziby magistratu w Nowym Centrum Łodzi.

Zaloguj się i czytaj więcej

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Płock Was oczaruje

Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc, a także znakomite do turystyki rowerowej.

Zaloguj się i czytaj więcej

Joanna Kostrzewska*, Martyna Krystman**

Dane kontrahenta jako informacja publiczna

Kontrahent władzy publicznej, co do zasady, powinien być uznawany za osobę mającą związek z pełnieniem funkcji publicznej w rozumieniu art. 5 ust. 2 udip, jednak wyłącznie w zakresie obejmującym okoliczności związane z umową zawartą z podmiotem publicznym. Analizujemy, kto może być uznany za kontrahenta władzy publicznej oraz kiedy jego dane powinny być udostępniane.

Zaloguj się i czytaj więcej

Zdzisław Majewski*

Zablokowany użytkownik portalu

Żyjemy w czasach, kiedy prowadzenie profilu urzędu gminy czy jej jednostki organizacyjnej na portalach społecznościowych jest już chlebem powszednim.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane