Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: prenumerata@municipium.com.pl
Zobowiązywanie mieszkańców do podawania numeru rejestracyjnego auta przy wnoszeniu opłaty za parkowanie jest niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych i Konstytucją RP – orzekł w kwietniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Po wyroku Fundacja Panoptykon przygotowała poradnik dla mieszkańców „Powiedz Nie! Wścibskim parkometrom”, w którym tłumaczy, jak zaskarżyć uchwały w innych miastach.
O budowaniu oferty turystycznej, znaczeniu historii w kreowaniu marki miasta, a także tworzeniu produktu, jakim jest turystyka weekendowa, opowiada Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka
20-osobowy bus pokonuje wąskie uliczki o sporym nachyleniu. W środku grupa pasażerów, z których każdy dokładnie określił, gdzie wsiada i gdzie planuje wysiąść. Komunikacja na zamówienie w Szczecinie to jeden z najbardziej innowacyjnych pomysłów w Polsce wpisujących się w ideę smart city.
Część gmin i powiatów, a także podległych im jednostek aplikuje o środki unijne zarówno w ramach programów centralnych (jak np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020), jak i regionalnych programów operacyjnych. Nie zawsze jednak wyniki rozstrzygnięcie instytucji organizującej konkurs jest pozytywne dla planowanego projektu. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można odwołać się od takiej negatywnej decyzji przygotowując protest, a następnie w dalszym kroku, jeśli to konieczne wnieść skargę do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Powstaje sieć szpitali, do której wejdzie sporo placówek, ale szanse na przetrwanie tych, które pozostaną poza siecią, są minimalne. Jedyna szansa, że rząd podejmie decyzję o zastrzyku w postaci 40–50 mld zł, aby budżet NFZ był racjonalny w stosunku do potrzeb Polaków. Ten scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, do wielu placówek środki publiczne nie będą już trafiać. Najbardziej zaniepokojone powinny być szpitale pierwszego i drugiego poziomu referencyjności oraz sami pacjenci.
Powstanie zielona szkoła, sala konferencyjna, 60 pokojów hotelowych i restauracja. Zanim to jednak nastąpi, XIX-wieczny obiekt przejdzie gruntowny remont. Miasto rozstrzygnęło właśnie konkurs na koncepcję architektoniczną Domu Zdrojowego w Gdańsku-Brzeźnie, który stanie się nowoczesnym centrum edukacji ekologicznej.
Wysokiej klasy impreza sportowa to dla gminy dobra okazja do zaprezentowania się. Samorządowcy, miłośnicy biegania, co roku przyznają: Jarosławiec zmienia się w błyskawicznym tempie.
W 43 gminach dochody przekraczają 5 tys. zł na mieszkańca. To prawdziwa arystokracja wśród polskich samorządów. Są wśród nich Warszawa, Sopot oraz 7 gmin wokół bogatej Warszawy, ale także gminy o bardzo silnie rozwiniętej funkcji turystycznej (np. Rewal, Mielno, Ustronie Morskie), stosunkowo niewielkie jednostki z surowcami naturalnymi (np. Kleszczów) i dwie gminy w zagłębiu węgla brunatnego koło Konina i Turka.
Jedną z wątpliwości, która często rodzi się w toku podejmowania decyzji o dokonaniu przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego jest niepewność co do konsekwencji przekształcenia dla dotychczasowych pracowników zakładu. Zarówno włodarzom danej jednostki samorządu terytorialnego, jak i załodze zakładu budżetowego towarzyszy obawa o zachowanie przez nich dotychczasowych stanowisk pracy, jak i warunki zatrudnienia. Analiza sformułowanych w tym zakresie przepisów prawa oraz linii orzeczniczej, z pewnością przyczyni się do wyjaśnienia powyższych kwestii oraz podjęcia właściwej decyzji.
Organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej. Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji.
Kierowcy samochodów będących własnością organów władzy publicznej (nie tylko osobowych ale najczęściej z takimi mamy do czynienia) nie podlegają co prawda pod przepisy unijne restrykcyjnie ograniczające czas prowadzenia pojazdu, czy narzucające czas, w jakim wykorzystywane muszą być przerwy ale jednocześnie nie są objęci również wieloma, w praktyce ułatwiającymi regulacjami pozwalającymi np. na skrócenie odpoczynku dobowego. Objęci są szczególnymi regulacjami ustawy o czasie pracy kierowców, z których część może być dla pracodawcy pomocna, o ile odpowiednio podejdzie do tego w regulaminie pracy.
Gmina posiada lokale w budynku, który jest zarządzany przez wspólnotę mieszkaniową. Wykorzystuje je na potrzeby gospodarki mieszkaniowej. Nie posiadają one jednak toalet - są one ulokowane na korytarzu. Wspólnota wystąpiła do gminy z żądaniem uregulowania opłat za, jej zdaniem, bezumowne korzystanie z nieruchomości wspólnej wspólnoty (czyli toalet znajdujących się na korytarzu). Czy wspólnota ma prawo żądań wynagrodzenia za tego rodzaju pomieszczenia?