Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.
Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl
Samorządom – przy dużej aktywności Związku Powiatów Polskich – udało się przekonać Ministerstwo Finansów do odstąpienia od pomysłu zobligowania samorządowych osób prawnych do lokowania wolnych środków w depozytach JST lub ministra finansów.
Rząd zgodził się wyrównać samorządom straty powstałe w wyniku przekształcenia Funduszu Kościelnego w odpis podatkowy – ale po 3 latach.
Prezydent Tarnowa, podejrzany o przyjęcie 50 tys. zł łapówki, aresztowany. A były burmistrz Kcyni skazany za wyłudzenie dotacji.
MSW zapowiada, że do końca roku przygotuje ustawę o monitoringu. Jej głównym celem ma być zapewnienie prawnej ochrony prywatności obywateli.
Polska Wschodnia będzie wspierała tylko miasta i ich obszary funkcjonalne, a w programie Infrastruktura i Środowisko nacisk będzie położony na OZE, transport niskoemisyjny i poprawę jakości powietrza w miastach.
Rozmowa z Jerzym Kwiecińskim, ministrem rozwoju regionalnego w gospodarczym gabinecie cieni BCC.
Rozmowa z dr Agnieszką Piskorz-Ryń z WPiA UKSW, współautorką ekspertyzy prawnej dotyczącej rozwiązań mogących stanowić podstawę do zmian przepisów regulujących zasady dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania
Dyskusja na temat reformy ustroju samorządu terytorialnego powinna zostać poprzedzona wypracowaniem modelu proceduralnego wprowadzania zmian w prawie samorządowym. Istotne znaczenie może w tym zakresie odegrać powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządowego.
Błędy przy zawieraniu umów zdarzają się nawet profesjonalistom. W przypadku czynności dokonywanych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego od momentu podjęcia pierwszych decyzji, uchwał czy zarządzeń przez powołany do tego organ, do chwili podpisania umowy potrafi minąć kilka miesięcy, jeżeli nie lat. W międzyczasie liczba dokumentów systematycznie rośnie, przez co rośnie także ryzyko wystąpienia błędu.
Przedsiębiorca złożył ofertę na wykonanie prac w związku z ogłoszonym przez burmistrza przetargiem. Jako jednego ze swoich podwykonawców wskazał firmę, której właścicielem jest radny tej gminy. Czy radny może być podwykonawcą umowy zawartej z gminą? Czy z tego powodu można odrzucić ofertę na etapie postępowania przetargowego?
Prawidłowa uchwała w sprawie ekwiwalentu musi spełniać niezbędne wymagania wynikające z ustaw. Ich niezachowanie może prowadzić do stwierdzenia nieważności uchwały.
Wszelka informacja o przebiegu postępowania w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym także dotycząca treści składanych wniosków, musi korzystać z waloru publicznej dostępności.
Jeżeli sąd stwierdzi, że skarga na bezczynność organu została wniesiona w okresie pozostawania postępowania administracyjnego w zawieszeniu i równocześnie ustali, że odmowa podjęcia postępowania podlega kontroli sądowej w odrębnym postępowaniu, to nie może uwzględnić skargi na bezczynność organu.
Ani organ wykonawczy gminy, ani też dyrekcja przedszkola nie jest instytucją, która powinna i może wymierzać sprawiedliwość. Kwestia podania fałszywych danych przez rodzica/opiekuna prawnego wiąże się z odpowiedzialnością karną tej osoby i pozostaje w gestii organów powołanych do stania na straży praworządności.
Wymóg „zapewnienia” bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt może być spełniony tylko w sytuacji, gdy takie schronisko już na tym etapie uchwalania programu istnieje i jest to schronisko konkretne, jednoznacznie oznaczone.
Konieczność składania deklaracji przy każdej zmianie stawki opłaty śmieciowej, sprzeczne rozstrzygnięcia sądów administracyjnych w zakresie nadzoru nad problematyką odpadów, nieprecyzyjne zapisy dotyczące obowiązków spółdzielni mieszkaniowych. Prawo śmieciowe trzeba poprawić. – Chciałbym, żeby najpilniejsze zmiany weszły w życie już na początku przyszłego roku – mówi poseł Tadeusz Arkit, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami.
I mieszkańcy, i samorządy stracą finansowo na nowym systemie gospodarki odpadami –uważa burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski. Jego gmina będzie dopłacać około 42 tys. zł rocznie.
Wśród województw zwycięża zachodniopomorskie, które rok temu było trzecie. Najlepszym powiatem jest lubelski, który dopiero drugi raz znalazł się w pierwszej dziesiątce. Wśród miast wojewódzkich po raz trzeci z rzędu wygrywa Gdańsk. Ale największą niespodzianką jest wygrana w kategorii miast na prawach powiatu: po raz pierwszy w historii zwycięzcą został Przemyśl, który jeszcze dwa lata temu zajmował odległe lokaty. Prezentujemy wyniki corocznego prestiżowego rankingu samorządowych inwestycji w infrastrukturę techniczną.
Rozmowa z prezydentem Przemyśla Robertem Chomą
Dyskusja na temat konieczności nowelizacji ustawy o finansach publicznych w zakresie funkcjonowania indywidualnego wskaźnika zadłużenia trwa od ponad roku. Mimo to zmiany w ustawie zostały zaproponowane przez Ministerstwo Finansów w ostatniej chwili, przez co nie ma czasu na dyskusję nad nimi i normalne przygotowanie do nowych przepisów.
Kompleksowe podejście do cyfryzacji daje szanse ogromnej poprawy jakości życia Polaków – powiedział szef MAiC Michał Boni prezentując założenia Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Nowe przepisy i niesprzyjające warunki gospodarcze sprawiają, że paradoksalnie, mimo ograniczenia poziomu inwestycji i ilości zaciąganych kredytów, samorządy mają problemy z utrzymaniem wskaźnika zadłużenia na wymaganym poziomie. Co nowelizacja budżetu oznacza w tej sytuacji dla jednostek samorządu? Jak sobie poradzić z trudnościami?
15 września podczas akcji „Serce dla Wołczyna” burmistrz Jan Leszek Wiącek otrzymał Order Uśmiechu.
W postępowaniach w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, w sytuacji gdy wykonawca korzysta z zasobów pomiotów trzecich, zamawiający może oceniać jego rzetelność, kwalifikacje, efektywność i doświadczenie.