W samorządach

W numerze 9/2024 Wspólnoty

4 maja ukazał się kolejny numer Wspólnoty, a w nim m.in.

Realizacja obietnic, czas start. Druga tura wyborów samorządowych wyłoniła brakujących wójtów, burmistrzów i prezydentów. Kto przejmuje władzę w Polsce?

Kogo wybraliśmy do rad i sejmików. Prof. Paweł Swianiewicz specjalnie dla czytelników „Wspólnoty” analizuje wyniki głosowania z 7 kwietnia.

Rewizja KPO. Rząd przesłał do Komisji Europejskiej projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Samorządy mają dostać więcej czasu realizację inwestycji finansowanych z tego instrumentu – pisze Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.

Środowisko naturalne to nasz kapitał. Prowadzimy dialog z organizacjami ekologicznymi. Oczywiście, są takie, które powstają doraźnie na użytek nie zawsze jasnych interesów. One chciałyby nas widzieć jako żyjący skansen, ale taki punkt widzenia jest nie do przyjęcia – mówi w dużym wywiadzie Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Jan Olbrycht żegna się Parlamentem Europejskim. – Ostatni dzień w biurze w Brukseli – napisał europoseł na swoim profilu informując przy okazji, że nie będzie ubiegał się o kolejny mandat.

Komitet Regionów o rozszerzeniu Unii Europejskiej. Podczas 160. posiedzenia dyskutowano m.in. o rozszerzeniu UE i innych kwestiach ważnych dla mieszkańców, np. o mieszkaniach i zdrowiu psychicznym. Ważny głos zabrali reprezentanci polskich samorządów.

Nowy wymiar walki z cyberzagrożeniami. Resort cyfryzacji zaprezentował projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Sieci informatyczne urzędów zbyt mocno podatne na zagrożenia. Wieloletnie zaniedbania, nieświadomość i brak skutecznych procedur reagowania na zagrożenia – to główne nieprawidłowości wykryte przez NIK w urzędach w woj. zachodniopomorskim.

Siła nabywcza nauczycielskich pensji. Państwo ustaliło dla nauczycieli takie same pobory w całym kraju. Jednocześnie nie uwzględnia wolnego rynku towarów i usług. Tym samym stawia nauczycieli i ich rodziny w różnej sytuacji ekonomicznej. Skalę różnić pokazuje prof. Antoni J. Jeżowski.

Absolutorium i wotum zaufania – kogo będą dotyczyć najbliższe głosowania? Problem analizuje Ireneusz Krześnicki, sekretarz województwa łódzkiego.

Kara dla przedsiębiorstwa za brak osiągnięcia wskaźników. Wójt rozważając odstąpienie od wymierzenia kary jest związany ustawowymi przesłankami, ale posiada swobodę oceny stopnia naruszenia.

Limitowanie pomocy społecznej. Organy pomocowe muszą dokonywać wyboru w hierarchii potrzeb beneficjentów. Brak przyznania pomocy społecznej w pełnym wnioskowanym zakresie nie świadczy o dyskryminowaniu wnioskodawcy.

Stwierdzenie nieważności aktu prawa miejscowego. Przyglądamy się przepisom regulującym kwestie kontroli i stwierdzania nieważności aktów prawa miejscowego stanowionych przez JST.

Zastępstwo inwestycyjne w budownictwie. Istota, modele, odpowiedzialność.

Brak polisy OC a spełnianie warunków w zamówieniach publicznych. Zamawiający powinni zwrócić uwagę, czy odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się w momencie zawarcia umowy i opłacenia składki, czy też opłacenie składki zostało odroczone.

Jakich danych można oczekiwać od kandydata do pracy. Rekrutacja to tylko z pozoru prosta czynność. Mimo że kodeks pracy wskazuje, jakich danych można żądać, to niejasności jest wiele. Tłumaczymy, jak uniknąć problemów.

Stronie nie zapewniono udziału w postępowaniu. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, istnieje możliwość wznowienia postępowania, co skutkuje możliwością uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Czy jednak zawsze organ powinien takie postępowanie wznowić?

Radni zdecydują o taryfach za wodę i ścieki. Projekt ustawy powstaje w odpowiedzi na oczekiwania samorządowców dotyczących procesu zatwierdzania taryf.

Źródła miejskiej kreatywności. Największy potencjał innowacyjny mają w Polsce metropolie, ale widać też innowacyjne wyspy w mniejszych ośrodkach – wynika z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR.

Katowicki port lotniczy obsłuży nawet 10 mln pasażerów rocznie. Program inwestycyjny na lata 2024–2028 obejmuje rozbudowę wszystkich stref lotniska. Największym i najkosztowniejszym elementem będzie budowa nowego terminalu pasażerskiego.

Spójny system nadzieją dla mieszkalnictwa. Rozmawiamy z Arkadiuszem Borkiem, wiceprezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Żuraw, symbol Gdańska, znów zaprasza gości. Po ponad trzyletniej przerwie spowodowanej remontem zabytkowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego ponownie wita odwiedzających. XV-wieczny dźwig portowy przeszedł metamorfozę.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane