W samorządach

Życie w kopercie

Coraz więcej gmin wprowadza koperty życia. To program skierowany do samotnych seniorów i osób przewlekle chorych – ma pomóc w razie nagłej interwencji służb ratowniczych.

Koperta życia powinna zawierać ankietę z informacjami niezbędnymi w trakcie udzielania pomocy medycznej – krótki opis chorób, listę zażywanych leków, uczulenia, a także dane chorego oraz kontakt do lekarza prowadzącego i członków najbliższej rodziny. Kartę można umieścić np. na lodówce dla łatwego znalezienia jej przez służby ratunkowe. Czasem do zestawu dodaje się magnes lub nalepkę z informacją, że wewnątrz koperty znajduje się karta informacyjna.
Program wprowadzono m.in. w Stargardzie, Sieradzu, Świdnicy, Wieliczce, Górowie Iławeckim, Bystrzycy Górnej, Koprzywnicy, Słupcy, Alwerni i powiecie radomskim.


Waldemar Trelka, starosta radomski
Pięć tysięcy takich kopert jest już Starostwie Powiatu Radomskiego. Są do odebrania przez wszystkich, którzy chcieliby, aby na ich lodówce, w ich domu, znalazła się taka informacja o nich, o ich stanie zdrowia, jakie leki biorą. Kiedy przyjeżdża ratownik lub lekarz, kiedy jest zagrożenie życia i zdrowia, wiadomo, że tego typu informacja może znajdować się w domu. Gdy nie ma kontaktu z człowiekiem, który zasłabł czy potrzebuje pomocy, ratownik sprawdza lodówkę. Jeśli będzie zapotrzebowanie, oczywiście zwiększymy liczbę takich kopert.

Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy
Pierwsze koperty już zostały rozdane [podczas Gminnego Dnia Seniora]. Będziemy je rozsyłać do naszych seniorów. To ciekawy program, który bardzo często – jak mówią lekarze czy pielęgniarze – daje możliwość podjęcia szybkiej interwencji i ratuje życie. Zachęcam, żeby wypełnić formularz, a miejsce w którym jest przechowywany oznaczyć „naklejką życia”.

Beata Nadzieja-Szpila, burmistrz Alwerni
Koperta życia będzie rozdawana przez pracowników Urzędu Miejskiego w Alwerni. Wewnątrz jest karta, którą należy wypełnić – zawiera najważniejsze informacje niezbędne w trakcie udzielania pomocy, w tym ratowania życia. Dobrze dołączyć do koperty także ostatni wypis ze szpitala, jeśli taki posiadamy. To znacznie skróci proces udzielenia pierwszej pomocy.

Jacek Latko, burmistrz Libiąża
Zdecydowaliśmy się włączyć do tej akcji, bo w naszej gminie, jak w wielu w Polsce, przybywa osób starszych. Wiele z nich mieszka samotnie. Nieprzypadkowo koperty należy umieścić w widocznym miejscu, zazwyczaj na lodówce, oznaczając samą lodówkę stosowną naklejką. To ważne, bo gdy osoba mieszkająca samotnie będzie potrzebować pomocy medycznej, straci przytomność czy będzie mieć kłopoty z mówieniem lub pamięcią, ratownicy medyczni, lekarze, strażacy lub policjanci, którzy dotrą na miejsce pierwsi, będą mogli udzielić szybkiej i skutecznej pomocy.


Fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane