Związek Gmin Pomorskich, który objął w 2015 roku przewodnictwo w Ogólnopolskim Porozumienie Organizacji Samorządowych, wystosował apel w sprawie wielokrotnie już opisywanej przez nas ustawy okołobudżetowej. Oprócz powtórzenia argumentów takich jak: sprzeczność z innymi ustawami czy sprzeczność zapisu z Europejską Kartą Samorządy, ZGP zwraca uwagę na kwestię wykonalności zapisów.
Samorządowcy, którzy konsultowali zapisy ze swoimi skarbnikami przekonują, że w pojęciu samorządowych służb finansowych brak jest możliwości faktycznego uchwycenia kosztów organizacji nauki dzieci niepełnosprawnych, a co za tym idzie prowadzenia analityki księgowej np. zajęcia są realizowane w grupach, często integracyjnych, a koszty utrzymania są wspólne dla całej szkoły (o tym, do czego mogą doprowadzić próby wyliczeń pisaliśmy tutaj).
Pragniemy podkreślić, iż Związek Gmin Pomorskich nie kwestionuje zasadności intencji ustawodawcy, dążących do zapewnienia zwiększenia zakresu opieki dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Wyrażamy stanowisko, iż powyższa regulacja wymaga wprowadzenia rozwiązań systemowych, które będą obowiązywały w kolejnych latach. Postulujemy zatem, aby odpowiednio wyższe nakłady na edukację wskazanej grupy społecznej były zapisywane co roku w ustawie budżetowej, a nie w ustawie „okołobudżetowej” – napisali w apelu samorządowcy z pomorza.