Zrównoważony rozwój przyszłością nowoczesnych przedsiębiorstw

Przez pojęcie zrównoważonego rozwoju wielu osób rozumie głównie jego aspekt dotyczący ochrony środowiska naturalnego. Sama koncepcja przywiązuje jednak wagę do dodatkowych zagadnień, które można najogólniej opisać jako prawa człowieka oraz równość cyfrowa. Przykładami działań podejmowanych w tym zakresie jest odpowiednio eliminowanie zjawisk dyskryminacji wynikających z różnic w pochodzeniu, kolorze skóry, płci itd., a także przeprowadzanie szkoleń dotyczących obsługi i korzystania z komputera. Jak wspomniano wcześniej, to jednak aspekt ochrony środowiska wiedzie tutaj prym w kwestii rozpowszechnienia. Podejmowane działania dotyczą miedzy innymi ponownego wykorzystywania plastiku wyłowionego z oceanów oraz pochodzącego np. z przetworzonych płyt CD/DVD etc. Podobnie sprawa się ma odnośnie aluminium i stopu magnezu, wykorzystywanych do produkcji obudów, a nawet materiałów opakowań, w których dostarczane są produkty HP. Ma to związek z promowaniem ekologicznego podejścia do pracy oraz korzystania z odpowiednich narzędzi, jako metod na zapewnienie większego potencjału wzrostu.

W trzecim kwartale 2022 roku firma DELKOM 2000 dołączyła do grona trzygwiazdkowych partnerów programu HP Amplify Impact Catalyst. Jedną z przyczyn są wspólne starania w zakresie propagowania wymienionych idei, zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i wśród ich klientów. Otwierają one bowiem wiele możliwości w kwestii ścieżek rozwoju, potencjalnych oszczędności, poprawy wizerunku etc.          

Przykładami produktów zaprojektowanych w myśl tej koncepcji są laptopy biznesowe HP ProBook oraz HP EliteBook. Każda kolejna generacja wypełniona jest nowoczesnymi podzespołami, zapewniającymi wzrost wydajności i szybkości pracy. Z perspektywy zróżnicowanego rozwoju istotny jest jednak aspekt ich energooszczędności. Dłuższy czas pracy na baterii to większa produktywność pracowników mobilnych. Niesie to ze sobą również rzadszą konieczność ładowania komputera, co przy dużej flocie urządzeń w znaczący sposób wpływa na rachunki za energię elektryczną. Jej mniejsze zużycie odbija się również na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń i pośrednio przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Temat ten wzięto pod uwagę również podczas decydowania w zakresie materiałów wykorzystywanych do wykonania obudów laptopów. Użycie tworzyw sztucznych i aluminium pochodzących z recyklingu pozwala ograniczyć ilość odpadów generowanych każdego roku przez ludność na całym świecie. Dotyczy to nie tylko starych lub zepsutych komputerów, ale też np. wyemitowanego w procesie wydobycia i przetwarzania surowców dwutlenku węgla.

Opisany aspekt ekologiczny jest istotnym zagadnieniem dla znacznej części młodych ludzi. Preferują oni bowiem pracę dla firm, które przyczyniają się do dbania o środowisko naturalne, a co za tym idzie, kreowania zdrowszych warunków życia. Wpływa to na większą satysfakcję z wykonywanej pracy oraz produktywność, a pracodawcy z kolei gwarantuje dostęp do większego grona potencjalnych pracowników.

Wymienione cechy aplikują także do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych HP. Kwestia dotycząca mniejszego zużycia energii przejawia się w działaniu opcji automatycznego wyłączania urządzenia, gdy nie jest ono wykorzystywane. Pozostaje jednak stale gotowe do działania i włącza się automatycznie dopiero, gdy zajdzie potrzeba. Tryb oszczędności papieru domyślnie skutkuje natomiast drukowaniem dokumentów dwustronnie, jeśli urządzenie dysponuje taką opcją. Usługa HP Instant Ink oferuje między innymi zabranie zużytego pojemnika po tuszu lub tonerze, co oszczędza użytkownikowi kłopotów związanych z utylizacją.

Wszystkie wymienione korzyści to wynik idealnego łączenia się aspektów ekologicznych z biznesowymi i vice versa. Potencjał w nich zawarty może stać się siłą napędową wielu przedsiębiorstw, zapewniając jednocześnie poprawę warunków życia poprzez ochronę środowiska.