W Ostrołęce od kwietnia funkcjonuje program „Taksówka dla seniora”, realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, we współpracy z lokalnym oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża. Finansowany ze środków unijnych (Europejski Fundusz Społeczny Plus) program skierowany jest do osób powyżej 70. roku życia oraz niepełnosprawnych seniorów 65+, którzy mają trudności z poruszaniem się i mieszkają samotnie lub z bliskimi, którzy sami wymagają wsparcia. Bezpłatne kursy realizowane są na terenie miasta – do urzędów, na specjalistyczne wizyty lekarskie czy miejskie cmentarze. Co ważne, z programu mogą korzystać także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, o ile towarzyszy im opiekun. Przejazd można zamówić telefonicznie, raz w miesiącu, z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
W pierwszych dwóch miesiącach działania programu skorzystało z niego łącznie 17 osób – co przy pilotażowym charakterze i konieczności przyzwyczajenia mieszkańców do nowej formy wsparcia można uznać za dobry początek.
Jeszcze świeższy, bo ruszający w maju, jest program „Taxi Senior” w gminie Kąty Wrocławskie. Również opiera się na bezpłatnych przejazdach taksówkami dla mieszkańców 70+. Na uwagę zasługuje jednak kilka nowatorskich rozwiązań. Po pierwsze, różnicuje się dostępność usługi w zależności od posiadania lokalnej „Kąckiej Karty Mieszkańca”: jej posiadacze mogą odbyć dwa przejazdy miesięcznie, pozostali – jeden. Po drugie, program zakłada, że z darmowego przejazdu może skorzystać również opiekun seniora, co stanowi duże ułatwienie dla osób o ograniczonej samodzielności. Przejazdy można zamawiać z wyprzedzeniem od dwóch do 30 dni. Na razie to również pilotaż, ale zainteresowanie jest duże, a lokalne władze traktują program jako część długofalowej strategii przeciwdziałania izolacji seniorów.
Elżbieta Anna Załuska
zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce
Celem Programu „Taksówka dla seniora” jest zapewnienie wsparcia seniorom w codziennym funkcjonowaniu poprzez świadczenie usług przewozowych w miejscu zamieszkania, wynikających z rozeznanych potrzeb. Diagnoza środowiska, dokonana przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce w zakresie sytuacji seniorów, wskazuje m.in. na ich problemy komunikacyjne w miejscu zamieszkania, np. z dotarciem do urzędów czy placówek służby zdrowia. Uzasadnia to w pełni organizację wsparcia społecznego w formie świadczenia usług przewozowych dla tej grupy społecznej. Ostrołęka jest niestety miastem starzejącym się; w ogólnej liczbie mieszkańców wynoszącej nieco ponad 48 tys. seniorzy stanowią ok. 18 tys. mieszkańców. Program „Taksówka dla seniora” został przyjęty do realizacji na lata 2025–2026. Jest to nowy program osłonowy, realizowany od dwóch miesięcy, ale obserwujemy spore zainteresowanie wśród ostrołęckich seniorów. Istnieje możliwość kontynuacji programu na terenie miasta Ostrołęki w następnych latach.
Katarzyna Sebzda-Sztul
burmistrz Kątów Wrocławskich
Gmina Kąty Wrocławskie jako pierwsza gmina w Aglomeracji Wrocławskiej uruchomiła wyjątkowy projekt wsparcia dla najstarszych mieszkańców. „Taxi Senior”, czyli bezpłatne przejazdy dla osób w wieku 70+, to pilotażowy program, który realizowany jest przez naszą gminę. To odpowiedź na realne potrzeby zgłaszane przez seniorów, Gminną Radę Seniorów oraz Radę Miejską. To ważny krok w stronę przeciwdziałania wykluczeniu transportowemu osób starszych, poprawy komfortu ich życia i aktywizacji społecznej tej grupy. Bezpłatny transport dla seniorów przyczyni się do zwiększenia dostępności do kluczowych usług publicznych, m.in. do placówek medycznych, urzędów czy poczty. Rozwój polityki senioralnej jest dla nas jednym z priorytetów, a poprawa mobilności najstarszych mieszkańców gminy to kolejny krok w tym obszarze. Bardzo duże zainteresowanie programem już w pierwszych tygodniach od jego uruchomienia pokazuje, że była to inicjatywa potrzebna i oczekiwana.