Konferencje

Zasypani w mieście, firmie, społeczeństwie - Kongres Miast i Biznesu 2025

26 lutego, Pabianice

350 uczestników, 50 prelegentów, przedstawiciele kilku ministerstw i patronaty honorowe 25 prezydentów miast. Do tego nagrody o wartości 100 tysięcy złotych i nowa Polska Stolica Recyklingu. Takiego wydarzenia jeszcze nie było! Już 26 lutego w Fabryce Wełny w Pabianicach odbędzie się III Kongres Miast i Biznesu, pod hasłem „Zasypani w mieście, firmie, społeczeństwie” .

Odsypać ZASYPANYCH

Każdego roku na świecie powstaje około 62 milionów ton ubrań, przy czym ¼ wyprodukowanej odzieży nigdy nie zostaje sprzedana. Równocześnie tylko 1% ubrań podlega recyklingowi a przemysł modowy odpowiada za co najmniej 10% emisji dwutlenku węgla i 20 % zużycia wody. W 2016 roku wytworzyliśmy globalnie ponad dwa miliardy ton odpadów stałych.

To dane pochodzące z książki Olivera Franklin – Wallis’a "Zasypani. Sekretne życie śmieci", która stała się inspiracją dla tematyki tegorocznego Kongresu. Obok tych liczb trudno przejść obojętnie. Dlatego do udziału w wydarzeniu zaproszono ekspertów z różnych dziedzin, prezydentów miast, przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, samorządowców oraz  praktyków w obszarach ESG, edukacji ekologicznej, systemu kaucyjnego i ROPu. Wspólnie będą szukać recepty na „odsypanie” -  nie tylko z  ubrań czy elektrycznych śmieci ale też informacj i regulacji.  Dlaczego tekstylia są takie ważne - to wiedzą najlepiej miasta od 1 stycznia 2025 roku, kiedy realizują obowiązek segregacji tej frakcji.

KONGRES W RYTMIE WARSZTATÓW I AI

Poza debatami plenarnymi, organizatorzy z Fundacji Odzyskaj Środowisko zaproponowali innowację, polegającą na przeprowadzeniu ze wszystkimi uczestnikami Kongresu Miast i Biznesu Warsztatów w dwóch segmentach Smart Community i ESG (city) - przy 12 stołach tematycznych moderatorzy dadzą przestrzeń do wyrażenia swoich doświadczeń, zderzenia poglądów i zbudowania obrazów - z których narzędzia AI wygenerują Miasto 2030. Czy będzie to miasto na miarę naszych marzeń i oczekiwań, jak Ziemia Obiecana Reymonta, którą Andrzej Wajda kręcił własnie w Fabryce Wełny? Tak ten kłębek zatoczył koło i trafił w algorytmy maszynowego liczenia.

KOGO BĘDZIE MOŻNA SPOTKAĆ W PABIANICACH?

Prezesów i prezydentów, eksperów, profesorów i nauczycieli oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Pełna Agenda panelistów w załączeniu, ale zauważmy tylko kilka osób:

  1. Kinga Sowik – Dyr. ds. Odpowiedzialnego Biznesu Castorama Polska,
  2. dr Agnieszka Mazurek-Czarnecka z Polskiego Instytutu ESG,
  3. Sebastian Anioł – Dyr. Działu Innowacji w InPost,
  4. Bartosz Dominiak – Dyr. Generalny w Ministerstwie Cyfryzacji
  5. Sylwia Brzezicka-Tesarczyk – Dyr. Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Urzędzie Miasta Rybnika.
  6. dr Ewa Domagała – radca prawny, Kancelaria JWP Legal
  7. Filip Piotrowski – Baltic Sea Region Manager w Waste Free Oceans
  8. Katarzyna Kruszka-Pytlik – Dyr. Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania
  9. Andrzej Grzymała – Wiceprezes Zarządu RLG Polska
  10. Magdalena Markiewicz  - Prezes Zarządu PolKa Polska Kaucja
  11. Michał Litwiniuk – Prezydent Białej - Podlaskiej
  12. Piotr Masłowski - Senator RP

POLSKA STOLICA RECYKLINGU

Ukoronowaniem Kongresu Miast i Biznesu będzie Gala Finałowa, podczas której dowiemy się, gdzie leży Polska Stolica Recyklingu i które miasto jest najbardziej przyjazne GOZ. Wręczone zostaną także nagrody pieniężne - w tym główna w wysokości 50 tysięcy złotych - instytucjom najbardziej aktywnym w nadawaniu EKOzwrotów - programu, który wspólnie z InPost pozwala na wydłużenie życia produktów, z których juz nie korzystamy, w tym ubrań. W 2024 r. Polacy nadali aż 130 tysięcy ekozwrotów w trosce o środowisko. Dodatkowo do aktywnych samorządów, które realizują projekt ELEKTRYCZNE ŚMIECI i zaprosiły  na swój teren „czerwone pojemniki”, trafią medale z recyklingu i bony, dzięki którym wspólnie posadzimy kolejne Elektryczne Lasy w naszych miastach.   

Patronat nad programem Polska Stolica Recyklingu oraz Kongresem Miast i Biznesu objęli Prezydenci Białej Podlaskiej, Będzina, Bełchatowa, Chełmu, Elbląga, Gniezna, Gdańska, Inowrocławia, Kielc, Krosna, Leszna, Łodzi, Mielca, Pabianic, Płocka, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Siedlec, Starachowic, Starogardu Gdańskiego, Torunia, Wałbrzycha, Zabrza i Zgierza.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły ESGinfo.pl Ecoeconomia.pl oraz Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

***

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.  Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska Sp. z o.o., ERP Polska i Elektryczne Śmieci.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane