Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie ustalenia poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz wynagrodzenia za inkaso. Zarządziła pobór podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych w drodze inkasa. Wskazała również inkasentów. Dwie osoby wskazane w uchwale pełniły funkcję radnych. Podczas głosowania wstrzymały się one od głosu.
Jak wynikało z ustalonego przebiegu sesji, w trakcie obrad kwestia udziału w głosowaniu radnych pełniących zarazem funkcje sołtysów była przedmiotem dyskusji, uznano wstrzymanie się od głosu za rozwiązanie wystarczające do spełnienia wymogów, o których mowa w art. 25a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2023 r. poz. 40, ze zm., dalej: usg)
Zgodnie z przywołanym przepisem radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. Powołana regulacja wprowadza instytucję wyłączenia radnego od udziału w głosowaniu, dotyczącą jego interesu prawnego, tj. interesu chronionego przepisami prawa, wypływającego z przepisów ustrojowych, przepisów prawa materialnego i prawa procesowego.
Organ nadzoru uznał, że uchwała, podjęta z udziałem w głosowaniu radnych ustanowionych inkasentami podatków, była niezgodna z art. 25a usg, ponieważ wstrzymanie się od głosu oznaczalo wzięcie udziału w głosowaniu. Jednak w świetle ustalenia wyniku głosowania nad projektem uchwały uznano, że udział w głosowaniu radnych, którzy powinni wyłączyć się z głosowania, nie miał wpływu na podjęcie uchwały, w związku z tym organ nadzoru stwierdził, że doszło do nieistotnego naruszenia prawa.
Uchwała Kolegium RIO w Opolu z 21 sierpniu 2024 r. nr 19/33/2024